Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka

Dobra passa INTECH PK: kolejny spin-off powołany na Politechnice Krakowskiej

Dobra passa INTECH PK: kolejny spin-off powołany na Politechnice Krakowskiej
Zobacz więcej zdjęć »
INTECH PK, spółka celowa Politechniki Krakowskiej, z powodzeniem wywiązuje się z powierzonej jej misji wspierania akademickiej przedsiębiorczości. Ogłosiła właśnie powołanie nowego spin-offa: spółki FlexAndRobust Systems.

Cała historia zaczęła się od opracowania w laboratoriach Politechniki Krakowskiej nowatorskiego rozwiązania, jakim są polimerowe złącza podatne. Ich największą zaletą jest możliwość wykorzystania w konstrukcjach murowych i betonowych, gdzie służą do przenoszenia obciążeń przy dużych deformacjach. Dzięki temu, że złącza skutecznie redukują naprężenia w materiałach kruchych, zwiększa się wytrzymałość całej konstrukcji. Polimerowe złącza podatne są więc niezwykle przydatnym narzędziem stosowanym np. przy remontach budynków uszkodzonych na przykład przez trzęsienia ziemi, zabezpieczaniu infrastruktury komunikacyjnej (torowiska i lotniska) lub działaniach prewencyjnych na terenach górniczych i osuwiskach. Po tym, jak unikalne właściwości złącz zostały potwierdzone w serii terenowych badań oraz po zabezpieczeniu praw własności intelektualnej, można było przystąpić do procesu komercjalizacji i wprowadzenia rozwiązania na rynek.

Tego zadania podjęła się spółka celowa Politechniki Krakowskiej – INTECH PK. „Nasz zespół ma na swoim koncie powołanie pierwszego w historii uczelni spin-offa, spółki Alsitech. Wiedzieliśmy więc, jakie wyzwania stoją przed nami” – opowiada Izabela Paluch, prezes INTECH PK. „Wykonaliśmy analizy potrzeb rynku, przeprowadziliśmy badania stanu techniki, nawiązaliśmy kontakty z potencjalnymi partnerami do współpracy, wyjaśniliśmy kwestie kosztów i finansowania działalności spółki
w pierwszych latach jej działalności. Nie bez znaczenia był fakt silnego zaangażowania twórców oraz przychylność władz Wydziału Inżynierii Lądowej, w którym powstało rozwiązanie dla urzeczywistnienia planów jego komercjalizacji. Dzięki praktycznemu doświadczeniu oraz zaangażowaniu doprowadziliśmy kolejny projekt do końca, a przygotowywany przez nas przez wiele miesięcy model biznesowy zaowocował w postaci nowej spółki technologicznej. ”

Głównymi udziałowcami nowo powołanej spółki, nazwanej FlexAndRobust Systems, są i twórcy innowacyjnej technologii, naukowcy z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej: dr hab. inż. prof. PK Arkadiusz Kwiecień oraz dr inż. Bogusław Zając. Trzecim udziałowcem spółki jest INTECH PK.

Działalność nowej spółki oparta będzie na umowie licencyjnej z uczelnią, której warunki zostały wypracowane we współpracy z Centrum Transferu Technologii PK i udziałowcami spółki. Założenie spółki FlexAndRobust Systems zostało wsparte finansowo przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu SPIN-TECH.

Zespół INTECH PK zaprasza do współpracy kolejnych naukowców zainteresowanych komercjalizacją swoich rozwiązań.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

wielkaradosc

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Za 5 dni:
Gala Interaktywnych
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »