Dom » Budownictwo

Dobry montaż, czyli jaki?

Dobry montaż, czyli jaki?
Zobacz więcej zdjęć »
Prawidłowo zamontowane drzwi, okna i bramy to wyroby, które zapewniają komfort użytkowania i nie sprawiają nam problemów w trakcie eksploatacji. Świadomi inwestorzy zadają sobie pytanie co znaczy zatem dobry montaż wyrobów stolarki budowlanej?

Przy zakupie stolarki budowlanej mamy zazwyczaj określone preferencje, co do koloru okien, drzwi i bram, ich kształtu oraz elementów wyposażenia dodatkowego. Często zapominamy jednak o kwestii prawidłowej instalacji. Tymczasem niewłaściwy montaż może pozbawić nas korzyści, jakie niosą ze sobą wysokie parametry produktu. Przykłady? W przypadku nieszczelnego połączenia stolarki z murem, traci sens zakup energooszczędnego okna. Podobnie nic nie da wybór dodatkowych funkcji wyrobu, jeśli podstawowe z nich – jak rozwieranie czy uchylanie – są zakłócone poprzez nieprawidłowe zakotwienie wyrobu w murze. Zobaczmy, jakie elementy składają się na dobry montaż.

Prawidłowe osadzenie stolarki

Podstawą dobrego montażu stolarki budowlanej jest właściwe dopasowanie wielkości otworu montażowego do rozmiarów instalowanego wyrobu. Zbyt mały otwór uniemożliwi zachowanie niezbędnego tzw. luzu dylatacyjnego i uszczelnienie przestrzeni między ramą a murem. Zbyt duży utrudni natomiast zamontowanie okna, drzwi lub bramy. – Poważne błędy można popełnić już na etapie przygotowania otworu montażowego, który powinien być oczyszczony i odpowiednio zagruntowany – mówi Marcin Marchewka, praktyk montażu stolarki budowlanej, właściciel mobilnej firmy LANGER OKNA – Stolarka musi być również zamocowana w sposób stabilny, tak aby skutecznie opierać się parciu i ssaniu wiatru. Stąd konieczność stosowania odpowiednich systemów mocowań – podkreśla specjalista. Na rynku dostępne są różnorodne rozwiązania montażowe, począwszy od tradycyjnych kotew, po specjalne konsole i systemy, dzięki którym możliwe jest np. wysunięcie okna w warstwę ocieplenia domu. Dobór odpowiedniej techniki uzależniony jest od specyfiki danej inwestycji.

Ochrona przed działaniem wilgoci

W pomieszczeniach, w których przebywają ludzie, powstaje wilgoć. Jej źródłem jest wydychane przez człowieka powietrze, ale też czajnik, żelazko czy kabina prysznicowa. Migracja wilgoci sprawia, że przenika ona w miejsca, gdzie następuje niekontrolowana wymiana powietrza – czyli najczęściej  w najzimniejsze strefy ściany, jakim są styki ramy okien i drzwi z murem. – Wilgoć powstaje tam również w wyniku różnicy temperatur. Im mocniej ogrzewane pomieszczenie, gdy jednocześnie na zewnątrz panuje niska temperatura, tym więcej tworzy się wilgoci w miejscu styku zimnego i ciepłego powietrza – tłumaczy Marcin Marchewka – Nieodpowiednie zabezpieczenie przeciwwilgociowe tej przestrzeni skutkuje zagrzybieniami i pleśnią we wnękach okiennych. Początkowe objawy to skroplona para wodna w dolnych częściach szyb. W efekcie, konieczne są kosztowne remonty nawet w dopiero co oddanych do użytku pomieszczeniach – dodaje ekspert.

Trzeba też pamiętać, że woda jest dobrym przewodnikiem i mimo, że w pomieszczeniu panuje wysoka temperatura, to przy zawilgoceniu połączenia stolarka-mur ciepło szybko zacznie tędy uciekać. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest właściwe uszczelnienie tej przestrzeni. Nie wystarczy jednak zastosowanie samej piany montażowej, która tworzy warstwę izolacji termicznej i akustycznej. Powinna być ona dodatkowo zabezpieczona materiałami paroszczelnymi od wewnątrz i paroprzepuszczalnymi od zewnątrz, co zapewni jej skuteczną ochronę przed działaniem wilgoci.

Dobry montaż – zwieńczenie inwestycji

Na rynku stosuje się nowoczesne komponenty służące skutecznemu uszczelnieniu połączenia stolarki z murem. Ich wykorzystanie ma na celu ograniczenie strat ciepła, izolację przeciwwilgociową, przeciwwiatrową i akustyczną. Wysokie parametry izolacyjne można uzyskać dzięki dostępnym, choć nie wszędzie jeszcze rozpowszechnionym, materiałom montażowym – taśmom paroszczelnym i paroprzepuszczalnym, taśmom rozprężnym czy nowoczesnym pianom uszczelniającym. Nawet jeśli koszt montażu z ich użyciem jest nieco wyższy w porównaniu z niekompletnym sposobem instalacji (czyli przy zastosowaniu samej piany montażowej), to prawidłowe wykorzystanie tych rozwiązań oszczędzi nam nieplanowanych kosztów – zarówno z punktu widzenia materialnego, jak i zdrowotnego (grzyby  i pleśnie mogą być bowiem szkodliwe dla zdrowia człowieka).

Kto pyta, nie błądzi, a dobry montaż zaczyna się od fachowego doradztwa. –  Dlatego, jako inwestorzy wybierający okna, drzwi czy bramy do swoich domów, nie bójmy się zadawać sprzedawcom oraz  monterom jak najwięcej pytań dotyczących techniki instalacji i wykorzystywanych tu rozwiązań – zachęca Zdzisław Maliszewski, doradca ds. technicznych i normalizacyjnych w Związku POiD – W celu propagowania wiedzy na temat dobrego montażu realizujemy ogólnopolską kampanię edukacyjną „DOBRY MONTAŻ”, którą wspierają uznane na rynku firmy i marki: AIB, FAKRO, Hörmann, POL-SKONE, Porta KMI Poland, Pozbud, Proline, Soudal, Tytan Professional i Yawal – uzupełnia specjalista.

Powierzenie instalacji stolarki budowlanej fachowej, rekomendowanej przez producenta ekipie montażowej, której członkowie są otwarci na świadome stosowanie nowoczesnych rozwiązań sprawi, że dobry montaż będzie zwieńczeniem podjętej przez nas inwestycji. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Roca Polska
http://www.roca.pl/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »