Rozrywka i wypoczynek » Przyroda

Dokarmianie ptaków jesienią i zimą – jak robić to rozsądnie?

Dokarmianie ptaków jesienią i zimą – jak robić to rozsądnie?
Zobacz więcej zdjęć »
Podczas chłodnych, jesiennych dni nie zapominajmy o naszych skrzydlatych przyjaciołach, którzy w tym okresie mają znacznie utrudniony dostęp do pożywienia. Jak poprawnie ich dokarmiać?

Dokarmianie ptaków jesienią i zimą - jak robić to rozsądnie?

Rosnąca świadomość wielbicieli zwierząt sprawia, że coraz chętniej chcemy mieć wpływ na poprawę warunków życia - nie tylko domowych pupili, a również zwracamy uwagę na sytuację dzikich zwierząt, szczególnie ptaków, które są naszymi naturalnymi sąsiadami, zamieszkującymi przydomowe ogrody czy skwery osiedlowe. Naturalna wydaje się konieczność zadbania o nie jesienią i zimą. Te pory roku stanowią dla nich wyzwanie ze względu na utrudniony dostęp do pożywienia - zarówno przez śnieg, a nawet zmarzniętą ziemię. Decydujemy się na ich dokarmianie, jednak warto zwrócić uwagę, czy robimy to w odpowiedni sposób i czy nasze dobre intencje im nie zaszkodzą.

Czym dokarmiać?

Dokarmiając okoliczne ptaki, musimy mieć na uwadze przede wszystkim ich zdrowie. Chcąc pomóc im w trudnym okresie jesienno-zimowym, powinniśmy zrobić to odpowiedzialnie. Przy wyborze pożywienia kierujmy się troską o nie. Rozwiązania takie jak suchy chleb czy resztki z naszych posiłków, nie są odpowiednie. Ptaki posiadają inną budowę przewodu pokarmowego i nie mają naturalnych predyspozycji do trawienia pożywienia, które jest stałym elementem ludzkiej diety. Dodatkowo, nasze jedzenie bywa wysoce przetworzone lub posiada duże ilości soli i innych przypraw, które także są szkodliwe dla dzikich zwierząt. Należy również pamiętać, że nie wszystkie kasze czy nasiona będą odpowiednie, mimo że nie zawierają żadnych dodatków. Nie należy karmić ptaków ziarnami pęczniejącymi w kontakcie z wodą - ptaki nieświadome konsekwencji zjedzą je, narażając się na uszkodzenie żołądka. Z tego powodu najlepiej jest zdecydować się na kupno gotowej mieszanki sypkiej lub utwardzanej w sklepie dla zwierząt. Skrupulatnie wyselekcjonowany asortyment Maxi Zoo, posiadający rekomendacje ekspertów, da nam pewność, że dokonaliśmy dobrego wyboru i nasi pierzaści przyjaciele będą mogli posilić się wartościowym pokarmem, który nie zaszkodzi ich zdrowiu.

W jakim miejscu karmić?

Przede wszystkim musimy wybrać miejsce, które będzie naszym stałym punktem, gdzie ptaki będą mogły znaleźć coś do jedzenia. Jest to bardzo istotne, ponieważ nasi skrzydlaci przyjaciele bardzo szybko zapamiętują, gdzie znajdywali jedzenie i od razu tam się kierują. Jest to dla nich duże ułatwienie, jeśli wystawiamy pokarm zawsze w to samo miejsce. Oprócz jedzenia warto też regularnie podawać letnią wodę, o którą równie ciężko w okresie zimowym.

Choć możemy po prostu rozsypać pokarm w ogródku, nie jest to najkorzystniejsze rozwiązanie. Ani dla nas, ani dla ptaków. Rozsypany pokarm może szybko namoknąć bądź zostanie przykryty warstwą śniegu. Najlepszą opcją będzie karmnik, ponieważ jednocześnie stanowi on świetne schronienie przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Decydując się na samodzielne wykonanie karmnika, należy pamiętać przede wszystkim, aby ułożony na nim pokarm był łatwo dostępny - tak, by ptaki nie musiały np. przeciskać się przez wąski otwór. Musimy także zwrócić uwagę na odpowiednio wymierzone elementy, które zagwarantują karmnikowi stabilność po zamontowaniu i w trakcie użytkowania. Pamiętajmy, żeby nie przesadzać z ozdobami. Wystające części ptaki mogą pomylić z jedzeniem, a jaskrawe kolory mogą je odstraszać. Jeśli chcemy postawić na sprawdzone rozwiązanie, karmnik z łatwością możemy zakupić. Szeroka gama różnorodnych modeli dostępnych w Maxi Zoo pozwoli nam dobrać wysokiej jakości "ptasią stołówkę", którą bez problemu dopasujemy do wybranej przestrzeni. Kiedy będziemy już posiadaczami karmnika, musimy jeszcze odpowiednio go zainstalować. Powinien zostać zamontowany tak, aby był na tyle nisko, żeby jego uzupełnianie nie stanowiło dla nas problemu jednak na tyle wysoko, aby ptaki czuły się w nim bezpiecznie. Zadbajmy również o ustawienie w miejscu osłoniętym od wiatru, lecz znajdującym w odległości od innych rzeczy, które mogłyby pomóc np. kotom wspiąć się do niego.

Pełna oferta Maxi Zoo produktów dla dzikich ptaków dostępna jest na https://www.maxizoo.pl/c/ogrod-i-staw/dzikie-ptaki/ i w sklepach stacjonarnych.

*******

Maxi Zoo weszło na polski rynek w 2012 roku i od tego momentu jest najprężniej rozwijającą się siecią sklepów dla zwierząt w naszym kraju. W 2021 roku Maxi Zoo Polska po raz 7 zdobyło tytuł: „NAJLEPSZY SKLEP STACJONARNY" w konkursie TOP FOR DOG 2021 stając się ponownie numerem 1 wśród sklepów dla zwierząt oraz otrzymało nagrodę za najlepszą inicjatywę społeczną „Przyjaźń Łączy - Wspólnie dla Zwierząt". Aktualnie spółka dysponuje 79 sklepami działającymi w kilkunastu miastach, m.in. w: Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Opolu, Sosnowcu, Białymstoku, Wołominie, Piasecznie, Lublinie, Wrocławiu, Bytomiu, Gdyni, Gdańsku, Swarzędzu, Tychach, Krakowie, Łodzi, Milanówku, Zabrzu, Tarnowie, Kaliszu czy Radomiu, Szczecinie i Zielonej Górze. W 2019 roku sieć rozpoczęła sprzedaż online i otworzyła sklep - www.maxizoo.pl. W czerwcu 2020 roku Maxi Zoo dołączyło do największego multipartnerskiego Programu Bonusowego w Polsce - PAYBACK.  W 2022 roku sieć uruchomiła własną aplikację dla Klientów, z programem Friends oraz specjalnymi ofertami. Maxi Zoo jest częścią Grupy Fressnapf, która działa w 11 krajach europejskich, głównie pod szyldem Maxi Zoo, generując rocznie obroty na poziomie 2 mld euro. W każdym ze sklepów można znaleźć w ofercie ponad 8000 produktów znanych firm w przystępnych cenach oraz produkty marek dostępnych wyłącznie w tej sieci (karmy i akcesoria): Premiere, Select Gold, Real Nature czy Dogs Creek.

Filozofia marki i cały koncept biznesowy sieci został oparty na wartościach, u podstaw których leży przekonanie, że „Zwierzęta wzbogacają nasze życie dzień po dniu i to jest to, co nas łączy". Konsekwentnie realizując tę ideę, sieć prowadzi aktywne działania na rzecz zwierząt. Od początku działalności w Polsce, Maxi Zoo angażuje się w szereg charytatywnych akcji społecznych oraz pomaga bezdomnym zwierzętom. Współpraca ze schroniskami, wolontariat, wsparcie odpowiedzialnej adopcji, współpraca z GOPR, OTOP czy Strażą dla Zwierząt to m.in. główne działania CSR firmy w Polsce.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Bartosz Rzepa

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »