Kultura, sztuka » Kultura

Dolomity na Liście UNESCO!

Dolomity na Liście UNESCO!
Zobacz więcej zdjęć »
26 czerwca oficjalnie zdecydowano o wpisaniu Dolomitów w Północnych Włoszech na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości.

 Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN) zatwierdziła nominację, potwierdzając tym samym wyjątkowe piękno Dolomitów oraz uznając je za unikalny przykład ewolucji geologicznej ziemi. Unia uznała, że Dolomity są jednym z najbardziej „atrakcyjnych krajobrazów górskich świata” i wyróżniają się wyjątkową formą wertykalną kontrastującą w powierzchnią horyzontalną Ziemi.  

Reinhold Messner, pochodzący z Południowego Tyrolu (tutaj właśnie znajduje się znamienita część Dolomitów), jeden z najsławniejszych na świecie alpinistów, mówi: ”Z całego serca od samego początku popierałem ten pomysł, ponieważ Dolomity są jedyne w swoim rodzaju – nie da się ich porównać do żadnych innych gór. Ich piękno wynika z kontrastu pomiędzy zielenią łąk oraz pionowych skał, które zmieniają swój kolor w ciągu dnia. Każda góra w tym paśmie jest wyjątkowa, ma swój oryginalny i rozpoznawalny kształt”. Reinhold Messner wspina się po nich już od 60 lat. 

Dolomity zostały uformowane ok. 90 mln lat temu, w wyniku ruchów tektonicznych płyt kontynentalnych tworzących dziś Europę i Afrykę.  Uległy wówczas wypiętrzeniu Alpy, a wraz z nimi Dolomity. Z geograficznego punktu widzenia pojęcie „Dolomity" odnosi się do pogranicza trzech włoskich prowincji: Południowego Tyrolu, Trydent i Belluno. Ich nazwa pochodzi od nazwiska francuskiego geologa Déodata de Dolomieu (1750-1801), który jako pierwszy opisał charakterystyczne skały. Wcześniej rozpowszechnione było określenie „monti pallidi" czyli "blade góry". Właściwy, opisany przez Dolomieu "dolomit" to minerał, węglan wapnia i magnezu, który występuje w różnym stężeniu w białawo-szarym osadzie wapiennym tworzącym Dolomity. 300 słonecznych dni w roku sprawia, że Dolomity są często wybierane także przez Polaków jako cel wakacyjnych wypraw.

Turyści cenią trasy takie jak np. “Langkofelrunde” na pastwiskach Alpe di Siusi/Seiser Alm, prowadzące wokół najwyższych szczytów Dolomitów. Zimą góry stanowią doskonałą bazę narciarską zapewniająca bardzo dobre warunki do jazdy na nartach i snowboardzie oraz piękne trasy widokowe. Szczególnie godna polecenia jest dolina Val Gardeny/Gröden oraz ośrodki Alta Badia i Kronplatz, należące do największej, światowej sieci narciarskiej, Dolomiti Superski obejmującej 12 ośrodków narciarskich i 1200 km tras zjazdowych. Więcej informacji o Dolomitach na www.suedtirol.info   

Film o Dolomitach na You Tube: http://www.youtube.com/watch?v=9d-FkvdvACY&feature=channel_pageRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Południowy Tyrol
http://www.suedtirol.info

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »