Dom » Budownictwo

Dom zabezpieczony przed ogniem

Każdy dom czy mieszkanie ma co najmniej kilka miejsc tworzących zagrożenie. W kuchni to kuchenka gazowa, elektryczna czy piecyk; w łazience zwykle są to bojlery, w pokoju dziennym będzie to kominek.

Jasne, że tych możliwych newralgicznych miejsc możemy znaleźć więcej, ale dziś skupię się na tych najczęstszymi.

W kuchni i łazience możliwymi skutkami nieodpowiedniego montażu sprzętu lub niewłaściwego użytkowania są najczęściej pożary, które w ekstremalnych przypadkach mogą też wybuchem. Największe zagrożenie tworzy tutaj gaz i ogień w połączeniu z tym pierwszym. W tym przypadku chyba ważniejsze od właściwej instalacji jest właściwe korzystanie. Najczęstsze powody pożarów czy wybuchów to nieostrożność oraz roztargnienie, które może doprowadzić do uwolnienia gazu, wystarczy tylko zaledwie iskra, żeby doszło do tragedii.

Kwestia wygląda inaczej w przypadku palenisk. Konstrukcje te, instalowane zwykle w pokojach dziennych, powinny być odpowiednio zainstalowane, a później czyszczone. W przypadku palenisk nieodpowiednie korzystanie utrudnia zwykle czyszczenie, ale zdarza się także może być źródłem zagrożenia. Błędna budowa palenisk może prowadzić do niszczenia ścian, nienależytej wentylacji a także zagrożenia pożaru. Na co zwrócić uwagę przy budowie paleniska?

Bardzo istotna jest konstrukcja i użyte materiały do budowy kominków. Prawidłowa budowa zapewni właściwą wentylację oraz wydmuchiwanie spalin i dwutlenku węgla. Użyte materiały ognioodporne uchronią natomiast mury przed oddziwaływaniem ciepła. Jakie materiały żaroodporne są potrzebne? Będą to cegły szamotowe, gładzie czy zaprawy ogniotrwałe.

Można stwierdzić, że bezpieczeństwa nigdy zbyt wiele. Tak bardzo jak pragniemy mieć piękne mieszkanie, tak bardzo powinniśmy mieć na uwadze także o jego bezpieczeństwo. Do nieszczęścia dużo nie trzeba, a efekty mogą być bardzo drogie. Z tego też powodu należy zapewnić i właściwą budowę i izolację potencjalnych źródeł problemów, a także zadbać o ich należytym użytkowaniu.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

mipel

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »