Dom » Architektura

Drzwi indywidualnie wykreowane

Drzwi indywidualnie wykreowane
Zobacz więcej zdjęć »
Nowoczesna architektura opiera się na prostych, geometrycznych kształtach. Funkcję dekoracyjną pełni przede wszystkim konstrukcja budynku. Architekci, dążąc do nadania swoim projektom unikatowości, posługują się detalem. Szczególną rolę pełni w tym procesie odpowiedni dobór stolarki.

Szeroki wybór dostępnych materiałów oraz dowolność w ich aranżowaniu daje projektantowi swobodę w komponowaniu. W projektach znanych architektów, równie ważne jak sama bryła są detale. To one sprawiają, że budynek nabiera niepowtarzalnej formy. To umiejętny dobór detali pozwala rozpoznać autora po jego dziele. Architekci, którzy chcą nadać unikatowy charakter swoim projektom szczególną uwagę zwracają na dobór oraz metodę zastosowania materiałów elewacyjnych. Wyjątkowe znacznie mają również drzwi. To one stanowią często pierwszy element, z którym mają styczność odbiorcy budynku.

 

Wzornictwo (nie)minimalistyczne

Architekturę ostatnich lat determinuje minimalizm, rozumiany przede wszystkim jako czystość formy oraz pomijanie zbędnych ornamentów. W projektach minimalistycznych na pierwszy plan wysuwa się prosty geometryczny kształt bryły. W warstwie materiałowej, efekt ten pomaga uzyskać aluminium. Wąskie i podłużne profile nadają budynkom smukłości oraz pozwalają na zastosowanie masywnych przeszkleń, które dodatkowo nadają projektowi lekkości. Charakterystycznym akcentem tych nowoczesnych konstrukcji są drzwi zewnętrzne, nierzadko również aluminiowe. Metal ten jest trwały oraz relatywnie prosty w kształtowaniu. Zapewnia nowoczesną i surową stylistykę, spójną ze współczesną wizją piękna.

Unikatową cechą drzwi aluminiowych jest możliwość dokładnego operowania detalem i ich swobodnej kompozycji. Projektant ma do swojej dyspozycji dziesiątki rodzajów pochwytów oraz przeróżne formy i lokalizacje przeszkleń. Poza ingerencją w stylistkę skrzydła, drzwi można wyposażyć również w doświetla boczne i górne, które zapewnią naturalne światło w przedsionku.

Na tle wielu producentów, którzy oferują aluminiowe drzwi zewnętrzne, na szczególnie uwagę zasługują drzwi CREO marki Wiśniowski. Jak zapewnia firma, produkt ten niezwykle łatwo wpisuje się w różne zmysły estetyczne i ma szerokie możliwości aranżacji. – W wyniku obserwacji upodobań klientów przygotowaliśmy CREO 300 - wzór, który powstanie zgodnie z indywidualną wizją projektanta – mówi Katarzyna Świderska, Dyrektor Marketingu firmy Wiśniowski. Do dyspozycji architekta oddano nie tylko pochwyty czy przeszklenia, ale również możliwość zastosowania zaprojektowanych przez siebie zdobień wzorniczych: tłoczeń i inkrustacji.

Wykreowane na wodzie

Niezwykłą swobodę, jaką zapewniają projektantom drzwi CREO, wykorzystali organizatorzy ogólnopolskiego konkursu architektonicznego BARGEWORK OPOLE. Celem konkursu, którego Patronem Honorowym jest Prezydent Miasta Opole, jest zaprojektowanie pierwszego barki biurowej, która stanęłaby w centrum Opola – na Odrze.

Pomimo, dobrze rozbudowanej sieci rzek, Polsce daleko do krajów takich, jak Holandia czy Belgia, w których budownictwo na wodzie jest bardzo popularne. Barka biurowa w Opolu jest nowym pomysłem na zagospodarowanie Odry. Nie ma w Polsce tego typu obiektów. Dlatego Fundacja BARGEWORK, która stoi za inicjatywą, zdecydowała się na rozpisanie konkursu.

Barka ma powstać w oparciu o technologię dostarczoną przed renomowanych producentów z branży budowlanej, m. in. firmę Wiśniowski. – Wartością projektu architektonicznego jest przede wszystkim to, czy pasuje on do otoczenia. Drzwi CREO dają projektantowi pewność, że jego projekt będzie pasował do kontekstu – podkreśla Katarzyna Świderska, przedstawiciel firmy.

Patronat merytoryczny nad konkursem BARGEWORK OPOLE sprawują największe polskie ośrodki akademickie, kształcące architektów z całej Polski. Termin nadsyłania prac mija 28 lutego br. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

RedPen

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »