Dom » Budownictwo

Dylemat inwestora: Dachówka przejściowa - co to takiego?

Dylemat inwestora: Dachówka przejściowa - co to takiego?
Zobacz więcej zdjęć »
Budowa domu przypomina nieco wejście na nowy etap edukacji – to nowe terminy, nazwy i żargon budowlany. Ich znajomość, choć niekonieczna do tego, aby inwestor otrzymał w rezultacie idealny dom, pomaga podejmować bardziej racjonalne decyzje i lepiej rozumieć funkcjonalne cechy budynku.

Jedną z grup produktów do budowy dachu, które nie są wprost widoczne dla naszych oczu, są dachówki przejściowe. Co to takiego? Wyjaśnia doświadczony wykonawca dachów, finalista programu SUPERDEKARZ 2020.

Ingerencja w połać dachu pod lupą

Inwestor zapytany w biegu, czemu tak naprawdę służy dach, odpowie prawdopodobnie: ma chronić przed opadami, wiatrem, słońcem i chłodem. 

To prawda, że od dachu oczekuje się przede wszystkim szczelności. Ale dachowi powierzamy też kolejne funkcje – montujemy na nim anteny, odpowietrzniki, systemy fotowoltaiczne, przeprowadzamy przewody antenowe itd. I to właśnie te miejsca ingerencji w połać dachu wymagają szczególnej troski, czyli uszczelnienia i okresowego sprawdzania albo…. zastosowania dachówek przejściowych – tłumaczy Michał Groch, zwycięzca 12. Edycji programu branżowego SUPERDEKARZ w kategorii „Gwarancje Systemowe”.

Jakie są rodzaje dachówek przejściowych? To najczęściej:

- dachówka przejściowa z kominkiem wentylacyjnym

- przejście dachowe dla systemów solarnych 

- dachówka z odpowietrznikiem instalacji sanitarnej

- dachówka z nasadką antenową.

 

Lepiej w systemie

Inwestor poszukujący modelu i koloru dachówek powinien sprawdzić, czy można skompletować u producenta dachówki te właśnie elementy dachu.

Mam świadomość, że większość inwestorów zwraca uwagę na estetykę wykończenia dachu, czyli nie tylko na precyzję ułożenia dachówki, obróbki komina czy koszy dachowych, ale również na dopasowanie kolorystyczne „wystających” elementów dachu – tłumaczy Superdekarz Michał Groch, który na co dzień prowadzi firmę dekarską w powiecie przeworskim, woj. podkarpackie - Moje doświadczenie mówi mi, że najlepiej jednak wybierać dachówki przejściowe i akcesoria z tej samej rodziny, czyli mówiąc bardziej fachowo – stanowiące system dachowy. Mamy wtedy gwarancję najlepszej szczelności, dopasowania kolorystycznego i, jak w przypadku Gwarancji Systemowej Braas, pewność sprawnej funkcjonalności całego systemu dachowego, a nie tylko wybranych jego elementów – dodaje Superdekarz.

Im bardziej typowy kolor dachówki wybierze inwestor, tym większa szansa na dopasowanie dachówek przejściowych. Dla przykładu, system Duro Vent, na który składa się dachówka przejściowa z kominkiem wentylacyjnym, odpowietrznikiem instalacji sanitarnej oraz nasadką antenową, która pozwala na dostosowanie otworu do średnicy masztu, przeznaczony jest do modeli dachówek betonowych marki BMI Braas: Celtyckiej, Greckiej, Romańskiej, Bałtyckiej, a także Tegalit i Teviva. Dostępny jest w najpopularniejszych kolorach: ceglanym i ciemnoczerwonym, kasztanowym, brązowym, a także coraz modniejszym w ostatnich latach kolorze czarnym, szarym i grafitowym.

Dachówki przejściowe to część systemu dachowego, który widać gołym okiem. Trzeba jednak pamiętać, że za szczelność dachu odpowiadają również inne jego elementy, w tym taśmy, kołnierze i pierścienie uszczelniające. Dlaczego warto dopytać dekarza o ich jakość. O tym w kolejnym odcinku cyklu „Dylemat inwestora”.

*

Program SUPERDEKARZ powstał w 2008 roku z inicjatywy marki Braas. Jego ideą była integracja środowiska dekarskiego i podnoszenie kwalifikacji zawodowych dekarzy na coraz bardziej wymagającym rynku. Ten największy w Polsce program łączy w sobie rywalizację m.in. o położenie największej ilości dachów, a także system szkoleń - od wykonawstwa po techniki sprzedaży i marketingu. Portal SUPERDEKARZ.PL to z kolei źródło porad związanych z budową i konserwacją dachów, skierowany zarówno do osób zainteresowanych budownictwem, profesjonalnych dekarzy, jak i osób planujących budowę lub właścicieli własnego domu. Strona zawiera m.in. praktyczną wyszukiwarkę Superdekarzy oraz Certyfikowanych Dekarzy Braas działających w Polsce.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

SUPERDEKARZ

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »