Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Dzieci w rodzinach z problemem alkoholowym

Dzieci w rodzinach z problemem alkoholowym
Zobacz więcej zdjęć »
Problem alkoholizmu nie dotyczy jedynie osoby uzależnionej. Dla rodziny alkoholika jest to również ciężki czas. Szczególnie dla dzieci, które cierpią najbardziej.

Z przeprowadzonych badań Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że około 2% mieszkańców Dolnego Śląska ma problem z alkoholem i są od niego uzależnieni. W rodzinach gdzie występuje alkoholizm wychowuje się ok 120 000 dzieci.

Problemy z alkoholem nie dotyczą wbrew obiegowej opinii wyłącznie gorzej sytuowanych rodzin. Choroba alkoholowa dotyka bez względu na status społeczny, majętność czy też wykształcenie. Jedyną różnicą jest fakt, ze rodziny patologiczne nie są w stanie zachować złudzenia normalności, tak jak robią to rodziny z tzw. dobrych domów.

U dzieci wychowujących się w domach alkoholików często dochodzi do zaburzeń emocjonalnych, żyją w ciągłym stresie i strachu. Często wstydzą się swoich pijących rodziców a winą za powstałą sytuację obarczają się.

W zależności od charakteru dziecka różna jest jego reakcja. Część dzieci podejmuje próby walki z alkoholizmem rodziców, inne dzieci buntują się i zaczynają sprawować kłopoty wychowawcze. Wspólną cechą dzieci alkoholików jest bardzo niskie poczucie własnej wartości.

Najlepszym sposobem by pomóc dzieciom jest pomoc całej rodzinie osoby uzależnionej i pomoc alkoholikowi w wyjściu z nałogu. Leczenie psychiki dziecka jest powiązane z leczeniem alkoholizmu.

Podczas terapii leczenia alkoholizmu u osoby uzależnionej, należy pamiętać o ważnym elemencie, jakim jest naprawa relacji i więzi z rodziną alkoholika.

Dzięki terapii leczenia alkoholizmu w której bierze udział cała rodzina,  wzrasta poczucie zaufania. Rodzina uzależnionego jest uświadamiana jak działa uzależnienie, przez co krewni są w stanie lepiej zrozumieć chorego.

Leczenie alkoholizmu wpływa oczywiście również na samego chorego. Uzależniony zdaje sobie sprawę z krzywdy jaką wyrządził swojej rodzinie. Zmienia się nastawienie chorego do swoich dzieci i zauważa jak jego nałóg wpłynął na jego pociechy.

Rodzina to największy skarb, dlatego należy pielęgnować rodzinne relacje. To właśnie nasze dzieci są przyszłością tego świata, zadbajmy więc aby wzrastały w szczęściu i miłości, w domu którym mają zapewnione dobre warunki.

Szukając pomocy odwiedź:  www.leczymy-alkoholizm.com.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

vipturystyka

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »