Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Dziecko a biegunka. Jak mu to wytłumaczyć?

Dziecko a biegunka. Jak mu to wytłumaczyć?
Zobacz więcej zdjęć »
Jak wynika z badań zleconych przez markę Tasectan , 79% dzieci przechodziło biegunkę w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Podczas choroby dzieciom towarzyszyło wiele emocji i dolegliwości. Najczęściej zaobserwowano niechęć do zabawy (68%), ale również dość często drażliwość (58%) i przygnębienie (53%).

Jak wynika z badań zleconych przez markę Tasectan[1], 79% dzieci przechodziło biegunkę w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Podczas choroby dzieciom towarzyszyło wiele emocji i dolegliwości. Najczęściej zaobserwowano niechęć do zabawy (68%), ale również dość często drażliwość (58%) i przygnębienie (53%). Najmłodsi mogą w tej sytuacji czuć się niepewnie w otoczeniu innych ludzi, zaś w skrajnych przypadkach doświadczać ataku paniki. Jak pozbyć się biegunki u dziecka, jednocześnie tłumacząc mu, co się dzieje z jego organizmem?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

W jaki sposób należy leczyć biegunkę u dziecka?

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie marki Tasectan ponad ¾ ankietowanych rodziców (76%) podczas biegunki podaje swoim dzieciom probiotyki, a także dba o odpowiednie nawodnienie małego organizmu (75%). Ponadto 69% badanych podaje dzieciom lekkostrawne posiłki, a 65% preparaty przeciwbiegunkowe lub uzupełnia elektrolity (63%). Wszystkie te działania pomagają w zwalczeniu biegunki, jednak wdrożone kompleksowo dają najlepsze efekty.

 

„Leczenie biegunki niezależnie od przyczyny powinno być kompleksowe i obejmować zawsze wszystkie  elementy: wprowadzenie diety eliminującej ciężkostrawne potrawy, podawanie dziecku dużej ilości płynów z elektrolitami, czyli uzupełnienie strat oraz zastosowanie preparatu przeciwbiegunkowego, który zmniejsza ilość wypróżnień i łagodził objawy biegunki. Takie wielokierunkowe działanie powinno zmniejszać ryzyko odwodnienia, nasilenie objawów i czas trwania biegunki” – komentuje dr n. med. Paweł Grzesiowski, pediatra.

 

Kompleksowe działanie, czyli jakie?

Dbając o nawodnienie organizmu dziecka, należy podawać mu tzw. doustny płyn nawadniający, który przygotowuje się poprzez rozpuszczenie w przegotowanej, schłodzonej wodzie elektrolitów – odpowiednie produkty do rozpuszczenia można kupić bez recepty w każdej aptece. Jeśli nie są one dostępne, można zaproponować dziecku inne powszechnie dostępne płyny (np. lekko osłodzona woda, rozcieńczona herbatka, lekko osolony wywar z warzyw). Nie zaleca się natomiast podawania komercyjnych soków owocowych i napojów gazowanych, ponieważ ze względu na dużą zawartość cukru mogą nasilać biegunkę.

 

Podczas biegunki dziecko powinno otrzymywać pokarmy i produkty spożywcze, które jadło przed jej wystąpieniem z ograniczeniem surowych owoców, warzyw, słodyczy, soków owocowych. Można podawać gotowane chude mięso, gotowane warzywa, ryż, ziemniaki, pieczywo. Należy karmić dziecko mniejszymi porcjami, ale częściej. W trakcie biegunki nie wolno dziecka głodzić (dłuższe przerwy między posiłkami > 4h).   

 

W przypadku dzieci, wybór preparatu przeciwbiegunkowego jest kluczowy. Należy rozpocząć kompleksowe postępowanie, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy biegunki. Wśród preparatów przeciwbiegunkowych, warto rozważyć te, które zawierają pochodne taniny (np. Tasectan), dopuszczone do stosowania u niemowląt. Preparat powinien być dostępny w formie przystępnej dla dziecka, najlepiej bezsmakowy i rozpuszczalny w niewielkiej ilości wody.

 

Jak wytłumaczyć dziecku to, co się dzieje z jego organizmem?

Dziecko podczas biegunki może być rozdrażnione i płaczliwe, dlatego warto w zaistniałej sytuacji zachować spokój i otoczyć je czułą opieką. Poza pojawiającymi się emocjami, biegunce może towarzyszyć brak apetytu, co potwierdza aż 71% ankietowanych rodziców, ból brzucha (69% wskazań), nadmierna senność oraz zmęczenie (przyznało to 50% badanych), co może prowadzić do ogólnego rozdrażnienia. Poza kompleksowym postępowaniem przeciwbiegunkowym i nawadnianiem, warto pomyśleć nad ograniczeniem dodatkowych bodźców w postaci, np. głośnych dźwięków, na rzecz drobnych przyjemności takich jak: oglądanie nieco ciszej ulubionej kreskówki lub czytanie ukochanej książki w łóżku. Podczas biegunki dzieci nie do końca kontrolują swoje ciało, dlatego zawsze warto mieć przygotowaną awaryjną bieliznę i ubranie na zmianę. Poczucie komfortu i bezpieczeństwa, które należy zaoferować małemu człowiekowi, sprawi, że w przyszłości chętniej zgłosi się do rodzica z innym, wstydliwym problemem.

Warto wytłumaczyć dziecku przyczyny jego złego samopoczucia. Z maluchem trzeba rozmawiać, dostosowując przekaz do jego umiejętności poznawczych. Kiedy dziecko poczuje się nieco lepiej, można wytłumaczyć mu przyczynę jego dolegliwości. Biegunki infekcyjne najczęściej szerzą się przez brudne ręce i skażone przedmioty. Dlatego właściwa higiena rąk, mycie ich po zabawie, po skorzystaniu z toalety i  przed posiłkami to ważne wskazówki na przyszłość. Rozmowa powinna być przeprowadzona spokojnym głosem w taki sposób, aby dziecko samo doszło do odpowiednich wniosków, bez popadania w poczucie winy. Odpowiednie wyjaśnienie dolegliwości, pozwoli na ograniczenie w przyszłości podobnych sytuacji.[1] Badanie ilościowe (n= 468) realizowane techniką CAWI wśród matek dzieci w wieku 3-10 lat. Badanie zrealizowane przez agencję badawczą Zymetria na zlecenie Valeant Sp. z o.o., dystrybutora marki Tasectan.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

38PR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »