Społeczeństwo » Społeczeństwo

Dzień bez Długów z myślą o rodzinie

17 listopada już po raz szósty obchodzimy Dzień bez Długów.

Celem akcji, której inicjatorem jest Grupa KRUK, jest szerzenie świadomości finansowej wśród osób zadłużonych i wsparcie ich w dążeniu do rozwiązania problemów z długami. To także najlepszy moment, by edukować Polaków, jak rozsądnie zaciągać zobowiązania i zarządzać domowym budżetem.

Tegoroczny Dzień bez Długów poświęcony będzie wpływowi długów na życie rodzinne i emocje pojawiające się w sytuacji zadłużenia. Grupa KRUK zaplanowała liczne działania zarówno ogólnopolskie jak i na poziomie lokalnym, które dotyczyć będą tej tematyki.

Porady ekspertów

W Dzień bez Długów uruchomiona zostanie specjalna infolinia dla zadłużonych. Dzwoniąc pod numer 800 700 096, można będzie uzyskać poradę prawnika lub doradcy ds. zadłużenia z Grupy KRUK. Dla osób ceniących osobistą rozmowę w pięciu miastach w Polsce powstaną punkty porad, w których można będzie skorzystać z darmowych konsultacji specjalistów Grupy KRUK oraz przedstawicieli Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej (w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i we Wrocławiu) oraz Stowarzyszenia Program Wsparcia Zadłużonych (w Poznaniu). Na stanowiskach zlokalizowanych na głównych dworcach kolejowych w każdym z miast porady będą udzielane
17 listopada od godziny 8:00 do 18:00.

Konkurs

Specjalnie zaplanowane działania nie ominą także Facebooka i fanpage’a Domowy Plan Finansowy. Nie zabraknie na nim porad oraz praktycznych wskazówek, jak zarządzać domowym budżetem. Dodatkowo organizowany będzie konkurs na plakat promujący Dzień bez Długów. Aby wziąć w nim udział wystarczy przesłać projekt lub zdjęcie plakatu, który odzwierciedla ideę Dnia bez Długów,
na adres kontakt@dobryplanfinansowy.pl. Zgłoszenia można przesyłać od 29 października do
13 listopada. Nagrodą główną w konkursie jest iPad2. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone
17 listopada, czyli w Dniu bez Długów.

Badania społecznie

W czasie konferencji prasowej, która odbędzie się 13 listopada, zostaną ogłoszone wyniki badania społecznego, dotyczącego wpływu zadłużenia na rodzinę i osoby bliskie. O analizę i komentarz autorski badań poprosiliśmy Polskie Towarzystwo Badaczy Rynku i Opinii. W czasie konferencji zaprezentowany zostanie również pierwszy w naszym kraju poradnik Jak wyszliśmy z długów. Historie i porady osób zadłużonych. Jest on zbiorem opowieści osób, którym udało się wyjść
z tarapatów finansowych i proces ten opisali, biorąc udział w ostatniej edycji konkursu DOBRY PLAN.

 

 

Nowa strona internetowa naszedługi.pl

Ogólnopolską akcję Dnia bez Długów wspiera przez cały rok strona naszedlugi.pl, na której znajdują się ciekawe informacje oraz porady dotyczące prowadzenia rodzinnych finansów, w tym kalkulator domowego budżetu. Ze strony tej można także dowiedzieć się, jak rozsądnie pożyczać pieniądze, a także co zrobić w przypadku popadnięcia w zadłużenie. Dodatkową pomocą służy słowniczek przydatnych pojęć.  Z okazji Dnia bez Długów strona zyskała nową szatę graficzną.

Krótko o historii Dnia bez Długów

·         W 2009 roku inicjatywa Dnia bez Długów była częścią kampanii społecznej Grupy KRUK - Nasze Długi mającej na celu edukację społeczeństwa w zakresie zarządzania własnymi finansami. Nasze Długi to pierwsza tego typu kampania edukacyjna, nad którą patronat merytoryczny objęły ważne instytucje zaangażowane w szerzenie wiedzy z zakresu finansów osobistych: Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, Stowarzyszenie Konsumentów Polskich oraz Centrum Badań Nad Zachowaniami Ekonomicznymi. Patronami medialnymi poprzednich akcji byli natomiast m.in. Bankier.pl, PRNews.pl oraz tygodnik „Pani Domu”.

·         W ramach pierwszego Dnia bez Długów przeprowadzone zostało badanie na temat zadłużenia. Okazało się, że niemal 50% Polaków żyje na kredyt, przy czym połowa spośród nich deklaruje zaległości w spłacie zadłużenia. Te wyniki wyraźnie pokazały, jak niezbędna jest edukacja finansowa Polaków.

·         Przy okazji pierwszej edycji Grupa KRUK sprawdziła także, co Polacy sądzą o samej idei Dnia bez Długów i czy ich zdaniem taka inicjatywa jest potrzebna. W przeprowadzonej wśród internautów ankiecie aż 63% osób uznało inicjatywę za potrzebną i ważną w propagowaniu postawy rzetelnego spłacania zadłużenia.

·         Od trzeciej edycji Dnia bez Długów w 2011 roku wydarzeniu towarzyszyła akcja Drzwi Otwarte
w Rejestrze Dłużników ERIF BIG S.A
. (należącym do Grupy KRUK). Rejestr zbiera zarówno informacje o niespłaconych zobowiązaniach, jak i rzetelnie regulowanych płatnościach. Zainteresowani mogli bezpłatnie zweryfikować informacje na swój temat w biurach rejestru
i przez internet - na stronie serwisu infoKonsument.pl.

·         W 2012 roku przeprowadzony został po raz pierwszy konkurs DOBRY PLAN. Nagrodą dla zwycięskich rodzin było kilkumiesięczne szkolenie z profesjonalnymi trenerami w zakresie gospodarowania domowym budżetem. W 2013 roku odbyła się druga edycja konkursu. Wzięły
w nim udział osoby, które spłaciły zadłużenie i chciały podzielić się swoją historią oraz skutecznymi sposobami na pozbycie się problemów finansowych. Dzięki ich opowieściom powstał tegoroczny poradnik – Jak wyszliśmy z długów. Historie i porady osób zadłużonych. Część teoretyczną poradnika, dotyczącą psychologii zadłużenia, przygotowało Stowarzyszenie Program Wsparcia Zadłużonych.

·         Również od 2012 roku Dzień bez Długów wspierają działania na Facebooku i fanpage Domowy Plan Finansowy. Strona przez cały rok dostarcza cennych porad finansowych z zakresu planowania budżetu, oszczędności pieniędzy czy wyjścia z długów.  A w listopadzie 2013 roku przeprowadziliśmy konkurs Zostań mistrzem oszczędzania, w którym najmłodsi fani w formie plastycznej pokazywali, z czym kojarzy im się oszczędzanie pieniędzy.

·         W 2013 roku oficjalnym partnerem Dnia bez Długów był Związek Firm Pożyczkowych. W tym samym roku, w ramach obchodów zorganizowano również dzień otwarty w Stowarzyszeniu Program Wsparcia Zadłużonych w Poznaniu.

·         Od trzech lat w Dniu bez Długów Grupa KRUK prezentuje wyniki badań społecznych, które każdego roku dotyczą innego aspektu zadłużenia i jego przyczyn. Badanie z 2012 roku odpowiadało na pytanie, jak Polacy dbają o swój domowy budżet. Z kolei w ubiegłym roku tematem sondażu była edukacja finansowa Polaków.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

aleksandra.wojcik

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »