Rozrywka i wypoczynek » Hobby

E-book czy książka ?

Rewolucja cyfrowa, z którą mamy do czynienia we współczesnym świecie, dotyczyła z początku muzyki, filmów oraz zdjęć. Możliwość zapisu książki w formacie cyfrowym wydawała się być tylko kwestią czasu. Obecnie e-book to doskonała alternatywa dla tradycyjnej książki

E-booki stają się coraz bardziej popularne w naszym kraju, jednak zdecydowana większość czytelników pozostała wierna tradycyjnym książkom. Krzysztof Sidorowski, ekspert Serwisu Komputerowego Strefa Napraw, zapozna nas z podstawowymi informacjami o e-bookach.

 

E-book czy książka ? Jest to trudne pytanie, na które nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż uzależniona jest ona od tego jak często czytamy i gdzie chcemy czytać. Musimy zastanowić się czy wolimy usiąść z tradycyjną książką na kanapie, czy np.  czytamy w autobusie lub pociągu. E-booki doskonale sprawdzają się w podróży, ponieważ zajmują mało miejsca i zamiast kilku ciężkich książek, możemy korzystać z jednego, niewielkiego czytnika. Ponadto obsługa czytnika, podczas gdy jedną ręką trzymamy się poręczy w autobusie, nie stanowi żadnego problemu ze względu na jego mobilność i oszczędność miejsca (niektóre czytniki mieszczą się w kieszeni). Przewagą tradycyjnej książki jest z pewnością brak możliwości rozładowania baterii, co niestety zdarza się w przypadku e-booków. Jednak należy zauważyć, że czytniki charakteryzują się niezwykle długotrwałą żywotnością akumulatora. Jeśli kupujemy książki w języku angielskim, to e-booki wiążą się z oszczędnością pieniędzy (tradycyjna książka w języku obcym oznacza zwykle spory wydatek). Kolejną zaletą e-booków jest możliwość powiększenia czcionki jednym kliknięciem. Ta opcja jest doskonałym rozwiązaniem dla osób starszych lub posiadających wadę wzroku. Nie stwierdzono również, żeby e-booki miały negatywny wpływ na zdrowie czytelnika. Tekst wyświetlany na elektronicznym papierze nie działa na wzrok, w przeciwieństwie do czytania z błyszczącego ekranu monitora.

 

 Po przeanalizowaniu zalet i wad e-booków oraz porównaniu ich z tradycyjnymi książkami, dojdziemy do wniosku, że nie należy szukać odpowiedzi na pytanie: e- book czy książka, ponieważ wszystko zależy od tego, która z opcji bardziej nam się przyda i sprawdzi w danej sytuacji. Pomimo wszystkich zalet nowoczesnych technologii, nadal są i będą osoby, które wolą odtwarzać muzykę z oryginalnych płyt CD oraz czytać książkę, która pachnie farbą drukarską. Z pewnością żadna z tych zalet nie sprawi, że melomani oraz kolekcjonerzy tradycyjnych książek przestaną być wierni swoim zasadom.

 

 

 

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Marta Lau

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »