Społeczeństwo » Polityka

Echa kryzysu na jedynkach

Echa kryzysu na jedynkach
Zobacz więcej zdjęć »
raport, raport medialny

 

Chmura wyrazów najczęściej występujących na pierwszych stronach dzienników ogólnopolskich w ubiegłym tygodniu nie pozostawia wątpliwości. Najważniejszym tematem było euro, a uwagę mediów najbardziej przykuwały sprawy kryzysu ekonomicznego w Grecji – wynika z cyklicznego podsumowania „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów”.

 

Sprawy problemów jednego z członkowskich krajów Unii Europejskiej i jego pozostania, bądź wyjścia ze strefy euro okazały się kluczowe. Grecja odmieniana była przez wszystkie przypadki – najczęściej padały „Grecji” (46) i „Grecja (28). 26 razy użyto słowa „Grecy”. Rekordową frekwencję osiągnęła na czołówkach fraza „euro - aż 83 razy! To ponad dwa razy częściej niż w ubiegłym tygodniu. W kontekście Aten 20-krotnie pojawiły się również wyrazy „pieniędzy”, „gospodarka” i „strefy”.

 

Uwagę mediów przykuwała również polityka krajowa. Już na 3. miejscu wśród najczęściej wymienianych fraz znalazło się „PiS” (41). Nazwę partii przywoływano często w związku z propozycją dodatkowych pytań w zaplanowanym na 3 września ogólnokrajowym głosowaniu. Z tego powodu oraz w związku z referendum ogłoszonym przez rząd grecki fraza „referendum” należała także do najczęściej wymienianych na jedynkach – 38 razy. Do pierwszej piątki weszła również „Polska”* (37), a za nią na liście uplasowała się fraza „Polsce” (29).

Oto czołówka klasyfikacji:

Euro 83

Grecji 46

PiS 41

Referendum 38

Polska 37

Polsce 29

Dziennik 29

Kraju 28

Rząd 28

Polski 28

Grecja 28

Grecy 26

Premier 21

Gospodarka 20

Prawa 20

Szef 20

Pieniędzy 20

Strefy 20

 

 

Analiza dotyczy tygodnia od 29 czerwca do 5 lipca 2015.

 

* Analiza frazy „polska” dotyczy wyrazu użytego zarówno w formie rzeczownika, jak i przymiotnika.


„Na jedynkach”

To chmura wyrazów najczęściej występujących na pierwszych stronach dzienników ogólnopolskich. Treść chmury odzwierciedla najważniejsze tematy, jakie przetoczyły się przez polskie media w danym tygodniu, a także sposób pisania o nich. Metodologia zakłada pominięcie tak zwanych „common words” - spójników, zaimków i innych słów, które nic nie mówią o tematyce podejmowanej przez media.

W chmurze wzięto pod uwagę treści ze wszystkich wydań danego tygodnia z pierwszych stron „Dziennika Gazety Prawnej”, „Faktu”, „Gazety Polskiej Codziennie”, „Gazety Wyborczej”, „Metra”, „Naszego Dziennika”, „Polski the Times”, „Rzeczpospolitej” i „Super Expressu”. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PRESS-SERVICE Monitoring Mediów

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »