Dom » Budownictwo

Ekologiczna American School of Warsaw

Ekologiczna American School of Warsaw
Zobacz więcej zdjęć »
W Konstancinie-Jeziornej otwarto pierwszy w Polsce budynek szkolny wykonany zgodnie z systemem certyfikacji LEED. Rozbudowany gmach American School of Warsaw to jeden z najbardziej ekologicznych projektów inżynieryjnych w kraju.

Świeżo ukończony budynek American School of Warsaw został zgłoszony przez PM Group do amerykańskiego certyfikatu ekologicznego LEED. W ramach inwestycji zmodernizowano część istniejącego obiektu oraz dobudowano nową część o łącznej powierzchni 6000 mkw. - To budynek na miarę XXI wieku. W pełni realizuje nowoczesne założenia projektowe, wykorzystując przy tym wiele ekologicznych nowinek, które przede wszystkim znacznie ograniczą koszty jego użytkowania. Co ważne, stanowi także rodzaj "narzędzia edukacyjnego" dla uczniów, pokazując jak można wykorzystywać energię ze źródeł odnawialnych - komentuje Paweł Szałkowski, architekt i ekspert ds. LEED w PM Group.

Kompleks w Konstancinie-Jeziornej posiada nowoczesny monitoring zawartości dwutlenku węgla, a także system kontroli i optymalizacji oświetlenia. Budynek wyposażono w podziemne zbiorniki retencyjne gromadzące wodę opadową. Szkoła, dzięki wprowadzonemu systemowi gospodarowania wodą, zaczęła na szerszą skalę wykorzystywać deszczówkę, ograniczając przy tym zużycie wody pitnej. 

Na pokrytym zielenią dachu nowego obiektu zainstalowano również turbinę wiatrową, stanowiącą źródło zielonej energii, a także będącą elementem edukacyjnym dla uczniów. Z kolei instalacja solarna, podłączona do kolektorów słonecznych, odpowiada za podgrzewanie wody użytkowej w całym budynku. W ramach rozbudowy szkoły wykonana została również kotłownię na biomasę. Zapewnia ona ogrzewanie całej nowo zrealizowanej części Szkoły.

Oprócz ekologicznych rozwiązań, budynek American School of Warsaw odznacza się także wysoką jakością wykończenia wnętrz. - Nowa sala gimnastyczna zlokalizowana w obiekcie ASW ma doskonałe i w pełni profesjonalne wyposażenie, nieporównywalne z innymi obiektami edukacyjnymi realizowanymi obecnie. Szkoła dysponuje także wyjątkowymi salami muzycznymi, których warunki akustyczne przyćmiewają niejedno profesjonalne studio nagrań - dodaje Paweł Szałkowski.

Realizacja inwestycji trwała 13 miesięcy. Autorem projektu była Pracownia Architektoniczna AA s.c. Anatola i Anny Kuczyńskich. PM Group odpowiadał za weryfikację dokumentacji projektowej, przygotowanie dokumentacji przetargowej, wsparcie w procesie uzyskanie niezbędnych pozwoleń, wybór wykonawców, zarządzanie realizacją inwestycji oraz akredytację LEED. Po rozbudowie kompleks edukacyjny jest w stanie pomieścić 1500 uczniów. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PREXPERT

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Za 10 dni:
Warsztaty online „Technologie medyczne w modelach zintegrowanej opieki zdrowotnej”
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »