Gospodarka » Przemysł

Elemental Holding przykładem organizacji, która skutecznie wdrożyła zintegrowane podejście ESG

Zwiększenie masy odpadów poddawanych recyklingowi, wzrost inwestycji w najnowsze technologie odzysku surowców. Do tego zrównoważone podejście do struktury zatrudnienia w firmie czy aktywna działalność społeczna.

To główne cele realizowane przez Grupę Kapitałową Elemental i opisane w najnowszym raporcie ESG za 2022 rok. Raport Zrównoważonego Rozwoju Elemental Holding Group walczy o nagrodę w konkursie na najlepszą tego typu publikację w Polsce, organizowanym przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Deloitte. Internauci mogą oddać głos na raport do końca września poprzez stronę www.raportyzr.pl. 

Grupa Kapitałowa Elemental jest organizacją o globalnym zasięgu, nowocześnie zarządzaną, działającą w obszarze gospodarki surowcami i „urban mining”. Szczegółowe raportowanie pozafinansowe działań jest dla firmy zarówno obowiązkiem jak i koniecznością. Jest to ważne dla interesariuszy holdingu.

- Zależy nam na skutecznym i kompleksowym informowaniu o prowadzonych przez grupę działaniach zarówno inwestorów, partnerów biznesowych, instytucje finansowe, władze i społeczności lokalne czy wreszcie organy kontrolne i media. W ten sposób edukujemy swoje otoczenie na temat inicjatyw w zakresie działań na rzecz środowiska, społeczeństwa i ładu korporacyjnego zgodnych z duchem czasów - mówi Paweł Jarski, prezes Elemental Holding.

Opisując w raporcie swój model biznesowy i strategię, Elemental Holding zwrócił uwagę na globalne wyzwanie, jakim jest dostęp do surowców, takich jak metale ziem rzadkich. Grupa wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom dostarczając metale szlachetne z grupy platynowców (m.in. platynę, pallad, rod), a także złoto, srebro czy miedź, pozyskane w procesie recyklingu odpadów w ramach różnych segmentów biznesowych.

- Mając na uwadze wdrażaną politykę unijną w zakresie obiegu zamkniętego nasza Grupa inwestuje w kolejny segment, a mianowicie recykling baterii litowo-jonowych. W 2022 roku rozpoczęta została budowa zakładu w Zawierciu — pierwszego w UE kompleksowego zakładu recyklingu baterii samochodowych do pojazdów elektrycznych - podkreśla Paweł Jarski, prezes Elemental Holding.

W Grupie zidentyfikowane zostały podstawowe cele środowiskowe, które holding realizuje poprzez swoją działalność. Są wśród nich: zwiększenie masy odpadów poddawanych recyklingowi, redukcja emisji gazów cieplarnianych, redukcja zużycia energii, zwiększenie udziału zielonej energii, redukcja zanieczyszczeń wody, wzrost inwestycji w najnowsze technologie odzysku odpadów czy zwiększenie świadomości ekologicznej.

 

Raport ESG Elemental Holding dostępny jest na stronie: www.elemental-holding.com.pl. Zawiera informacje i wskaźniki dotyczące zrównoważonego rozwoju Grupy Kapitałowej oraz jej spółek zależnych za okres 1.01.2022-31.12.2022 roku. Został sporządzony w zgodzie z normami i standardami raportowania zagadnień związanych ze zrównoważonym rozwojem stosowanych w Unii Europejskiej. Zebrane informacje zostaną wykorzystane jako podstawa do wyznaczenia dla organizacji celów krótko- średnio- i długoterminowych w ramach strategii ESG, której wdrożenie Grupa zaplanowała jeszcze w tym w roku. Raport Zrównoważonego Rozwoju Elemental Holding Group walczy o nagrodę w konkursie na najlepszą tego typu publikację w Polsce, organizowanym przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Deloitte. Internauci mogą oddać głos na raport do końca września poprzez stronę www.raportyzr.pl.

 

Wybrane działania prośrodowiskowe opisane w raporcie ESG Elemental Holding:

·       W roku 2022 w 16 z 21 Zakładów (76%) wdrożono działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Średnie zużycie energii elektrycznej na skutek wprowadzonych działań spadło o około 15,10% w stosunku do roku 2021.

·       W roku 2022 w 10 na 21 zakładów (48%) wdrożono działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii cieplnej.

·       W całej Grupie systematycznie wdraża się plany ograniczenia zużycia wody do celów socjalno-bytowych, jak i technologicznych. W 12 z 22 Spółek (57%) wdrożone są rozwiązania ograniczające ilość zużywanej wody.

 

Działania dotyczące zaangażowania społecznego i ładu korporacyjnego opisane w raporcie ESG Elemental Holding:

·       Łączne średnie zatrudnienie w Grupie w 2022 roku wyniosło 1259 osób. W stosunku do roku poprzedniego odnotowuje się wzrost zatrudnienia o 17,61% (187 osób), z czego 74 osoby to kobiety, a 112 mężczyźni. Współczynnik rotacji w 2022 w Grupie wyniósł 22,53%.

·       Wśród zatrudnionych w Grupie – 21,29% to kobiety. Duży wpływ na współczynnik zatrudnienia kobiet ma branża i charakter wykonywanej pracy, w której przeważa praca fizyczna, obsługa maszyn i urządzeń oraz kierowanie pojazdami.

·       Grupa w ramach działań sponsoringowych koncentruje się na wspieraniu rozwoju triatlonu. Od 2015 roku Elemental Holding jest sponsorem serii międzynarodowych zawodów triathlonowych Tri Series, które odbywają się w Olsztynie, Krakowie i Białymstoku. 

 

Celem publicznego raportowania ESG i udostępniania danych dotyczących działalności firm jest umożliwienie oceny i porównania podmiotów w kategoriach innych niż finansowe. Od 2025 roku obowiązkiem przygotowania raportu ESG zostaną objęte wszystkie duże przedsiębiorstwa i spółki notowane na unijnych rynkach zatrudniające co najmniej 500 osób.

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

anna.szumanska@onemultu.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Za 1 dzień:
Gala Interaktywnych
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »