Dom » Nieruchomość

Fabryka Biznesu stawia na BREEAM dla „Sukcesji”

Fabryka Biznesu stawia na BREEAM dla „Sukcesji”
Zobacz więcej zdjęć »
Centrum Handlu, Biznesu i Rozrywki „Sukcesja” w Łodzi zostało oficjalnie zarejestrowane w BRE Global Ltd, instytucji przyznającej międzynarodowe certyfikaty zrównoważonego rozwoju BREEAM (BRE Environmental Assessment Method).

Według zamierzeń inwestora, spółki Fabryka Biznesu, ma się ono stać wiodącym pod względem ekologicznym i energooszczędnym obiektem handlowo-rozrywkowym w województwie łódzkim oraz pierwszym z certyfikatem BREEAM. Wcześniej inwestor rozważał certyfikację w amerykańskim systemie LEED (Leadership in Energy and Environmental Design), zdecydował się jednak na brytyjski.

- Oba systemy są porównywalne, mają taką samą rangę i uwzględniają podobne kryteria. Wspólnie z projektantami uznaliśmy jednak, że bliższy polskim realiom jest system brytyjski, oparty w dużej mierze na normach europejskich - wyjaśnia Krzysztof Apostolidis, prezes Fabryki Biznesu.

Projekt „Sukcesji” przewiduje nowoczesny system BMS (Building Management Systems), który zapewni nie tylko komfort, funkcjonalność i bezpieczeństwo, ale umożliwi także precyzyjnie określenie potrzeb zużycia mediów i – co za tym idzie - rozliczania kosztów ponoszonych przez najemców. W obiekcie zostaną również wykorzystane m.in. oświetlenie ledowe, pompy ciepła, kolektory słoneczne, będzie też zielony dach podlewany specjalnie magazynowaną wodą deszczową.

Architekci pracują obecnie nad dostosowaniem szczegółowych rozwiązań do restrykcyjnych wymogów certyfikacji.

- To łącznie kilkaset czynników, dotyczących różnych aspektów budowy i funkcjonowania obiektu oraz zarządzania nim zgodnie z ideą zrównoważonego budownictwa - mówi Agnieszka Staszczyszyn, architekt partner w spółce Group-Arch, projektanta „Sukcesji”. - Oprócz wspomnianych już rozwiązań, chodzi na przykład o system segregacji odpadów, w tym np. świetlówek i baterii, wykorzystanie certyfikowanych materiałów budowlanych o odpowiednich parametrach, system stałego monitoringu tras ich dostaw pod kątem emisji spalin, czy wreszcie sposób prowadzenia budowy z poszanowaniem stosunków dobrosąsiedzkich. Obiekt ma być ekologiczny i energooszczędny, ale przede wszystkim przyjazny ludziom i środowisku, zachęcający jednocześnie do zdrowego trybu życia. Planujemy zatem i parking dla rowerów niedaleko wejścia, i multimedialny kiosk z rozkładem jazdy komunikacji miejskiej, której przystanki będą w pobliżu „Sukcesji”, a to tylko wybrane z wielu przykładów - dodaje A. Staszczyszyn.

Projektanci dołożyli również starań, aby teren wokół „Sukcesji” był atrakcyjnie zagospodarowany, projektując m.in. zieleń i fontanny na całej długości przy al. Politechniki i otwarcie kompleksu na przestrzeń publiczną. To ważne nie tyle ze względu na wymogi certyfikacji BREEAM, co dla diametralnej zmiany estetyki tego rejonu miasta. Choć jest on położony blisko ścisłego centrum i strategicznych dróg, należy obecnie do najbardziej zaniedbanych. Dzięki „Sukcesji”, a także Centrum Kongresowo-Wystawienniczemu Międzynarodowych Targów Łódzkich i Akademickiemu Centrum Sportowemu Politechniki Łódzkiej, które powstaną w pobliżu, ma jednak szansę stać się jedną z wizytówek miasta. Łódzki Urząd Marszałkowski przyznał Fabryce Biznesu dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego „na odnowę obszarów miejskich”, a inwestycja została uznana za projekt kluczowy dla regionu.

W kompleksie znajdą się: galeria handlowa, food court, strefa rozrywkowo-rekreacyjna z multipleksem, trzygwiazdkowy hotel klasy biznesowej z zapleczem konferencyjnym, biura oraz dwupoziomowy parking. Początek prac budowlanych planowany jest na 2012r, a oddanie do użytku w 2014 r.

 

Dane liczbowe:

Powierzchnia użytkowa: 120.651 mkw.

Powierzchnia najmu: 49.679 mkw.

Planowana liczba sklepów i punktów usługowych: 172

Liczba miejsc parkingowych: 1017

Hotel: 147 pokoi, 7163 mkw.,

Kino: 9 sal, 1800 miejsc

 

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

kontakt@abilita.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »