Kultura, sztuka » Kultura

FaceBlok w oknie szkoły

Od 10 do 16 września br. w jednym z warszawskich liceów ogólnokształcących młodzi ludzie wezmą udział w projekcie artystycznym Agnieszki Lasoty - FaceBlok.

Uczniowie będą mogli dotrzeć ze swoim przekazem do przestrzeni publicznej. Dyrektor szkoły nie udostępni jednak uczniom murów i sprayów, ale okna. Licealiści będą mieli okazję napisać co ich cieszy, co boli, o czym myślą i czym żyją w danej chwili.

Potrzeba wyrażania siebie jest szczególnie silna u osób młodych, którzy poszukują swojego „Ja". Sposobem na określanie siebie poprzez słowa, zdjęcia, czy zainteresowania są social media. Dają one możliwość spontanicznego wyrażania myśli, odważnych osądów i opinii, również na swój temat. Okazuje się jednak, że poruszanie się w przestrzeni wirtualnej przychodzi nam łatwiej niż odnalezienie się w prawdziwej rzeczywistości - „tu i teraz".

Mając świadomość, jak bardzo różni się świat kreowany w Internecie od realnego, autorka projektu, Agnieszka Lasota, podejmuje próbę pogodzenia obu tych rzeczywistości w jednej przestrzeni. - Używając Internetu postaramy się sprawić, żeby osobista wiadomość przesłana przez użytkownika w sieci, stała się postulatem w realnej rzeczywistości. Chcemy, aby digitalne komunikaty wybrzmiały w realnej przestrzeni. Spróbujemy uchwycić zacierającą się granicę pomiędzy namacalnym światem materialnym, a jego wirtualnym odbiciem - mówi Agnieszka Lasota, która przygotowywała projekt od ponad roku.

Uczniowie Społecznego Liceum Ogólnokształcącego nr. 17 przy ul. Batorego 14 w Warszawie, zostaną wyposażeni w zestawy laptopów i rzutników. Po zalogowaniu się na stronie www.faceblok.com.pl będą wyświetlać krótkie wiadomości, takie jak posty czy twitty na Facebook'u lub Twitterze - w 10 oknach szkoły. Projekt ma być inspiracją do publicznej dyskusji na temat rzeczywistości wirtualnej i jej odbicia w świecie rzeczywistym oraz współodpowiedzialności za przestrzeń publiczną. Cała akcja jest też materiałem badawczym dla psychologów, socjologów, antropologów i znawców mediów, którzy poddadzą eksperyment fachowej analizie. Akcja w liceum ogólnokształcącym jest już drugą odsłoną projektu Faceblok w Warszawie. Wcześniej do projektu włączyli się także mieszkańcy Śródmieścia.

Opis projektu:

FaceBlok jest społecznym projektem artystycznym, a jednocześnie efemeryczną interwencją w tkankę miasta. W wybranych lokalizacjach mieszkańcom udostępniane są zestawy laptopów z projektorami, a okna mieszkań zamieniane są w ekrany widoczne dla przechodniów i sąsiadów. Zadaniem każdego z użytkowników jest zalogowanie się na stronie www.faceblok.com.pl i wpisywanie dowolnych haseł, które zostaną również wyświetlone na oknie. Na stronie www.faceblok.com.pl można śledzić wpisy innych uczestników. Projekt umożliwia dialog pomiędzy oknami-ekranami, jak również prostą, jednostronną formę komunikacji. FaceBlok będzie realizowany w kilku dzielnicach Warszawy i Wrocławia. Pod koniec roku planowana jest publikacja książki podsumowującej efekty projektu.

O autorce projektu:
Agnieszka Lasota jest architektką wnętrz, autorką unikatowych mebli oraz prac z pogranicza designu i sztuki. Ukończyła wydział Architektury Wnętrz na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (1996 r.) oraz podyplomowe studia w Istituto Europeo di Design w Mediolanie (2006 r.).
Artystka pracowała jako dyrektor kreatywny w Fashion TV Polska i była związana z magazynem „Twój Styl", gdzie prowadziła dział wnętrz. Doświadczenie zdobyte w korporacjach traktuje jako punkt wyjścia dla późniejszych projektów. W swoich pracach stawia pytania o ciągłość tradycji, więzi rodzinne, relacje międzyludzkie i wyznawane wartości w społeczeństwie konsumpcyjnym. Głównym motywem jej twórczości jest pożądanie przedmiotów materialnych, które dla człowieka otoczonego wszechobecną reklamą, stają się sensem życia. Uczestniczyła w licznych wystawach, targach i festiwalach, m.in. w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Berlinie, Mediolanie, Londynie i Brukseli.
- Meble z Pamięcią (2008)
- Lampa Wiecha (2009)
- Autoportret (2009)
- Słoneczko (2010)
- ...A ten pokój bedzie pusty (2010-2011)
- Więzi (2011/12)Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PRprimum

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »