Kultura, sztuka » Kultura

FESTIWAL APOSTROF W EMPIKU W BONARCE

FESTIWAL APOSTROF W EMPIKU W BONARCE
Zobacz więcej zdjęć »
Marek Krajewski, Robert J. Szmidt, Vincent V. Severski, Magdalena Witkiewicz, Łukasz Orbitowski i Areta Szpura - to światowego formatu pisarze, którzy w ramach Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury w dniach 20-26 maja odwiedzą Empik w Bonarce.

Tegoroczna edycja festiwalu Apostrof jest świetną okazją do spotkania wielu znamienitych pisarzy, w tym Marka Krajewskiego, który z okazji jubileuszu 20-lecia twórczości, zaprezentuje gościom salonu Empik w Bonarce swoją pierwszą szpiegowską powieść - Dziewczyna o czterech palcach. Literat zaprasza do świata, w którym zmagają się dwie siły wywiadu - rosyjska rządzona przez Dzierżyńskiego i polska, nazywana „dwójką" (Oddział II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego).

Z nowością powraca też laureat Paszportu Polityki, znany przede wszystkim z horrorów, których akcję nierzadko umiejscawia na ulicach i osiedlach Krakowa - Łukasz Orbitowski. Najnowsza powieść Kult, choć traktuje o sprawach poważnych, to napisana jest w sposób lekki, a nawet humorystyczny. Jak wyjaśnia autor - To nie będzie ani książka religijna, ani kpina z religii. Chcę pisać o Polakach w duchu Jaroslava Haška.

Do zmian przekonywać będzie Areta Szpura, czołowa polska aktywistka na rzecz ekologii. W swoim podręczniku Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety propaguje modę na ratowanie Ziemi. Książka jest odpowiedzią na wiele ekologicznych wątpliwości dotyczących naszej codzienności, które nie ograniczają się jedynie do tego, czy jechać samochodem, transportem publicznym, czy wsiąść na rower, ale dotyczą sposobu segregowania śmieci, wyboru ubrań, liczby rzeczy, które posiadamy, a także koncepcji odpowiedzialnego i etycznego podróżowania.

Czytelnicy w ramach festiwalu w Empiku w Bonarce będą mogli spotkać się także z jedną z najbardziej lubianych autorek powieści obyczajowych - Magdaleną Witkiewicz, która na maj przygotowuje premierę tytułu Jeszcze się kiedyś spotkamy. Wzruszająca powieść przedstawia różne oblicza miłości w kontekście wojny, życiowych wyborów czy rodzinnych tajemnic.

Robert J. Szmidt porozmawia z uczestnikami festiwalu na temat Riese. UM2035. To trzecia z kolei powieść tego autora napisana w ramach międzynarodowego projektu literackiego, za który odpowiada Dmitrij Glukhovski, autor kultowej postapokaliptycznej serii Metro 2033.

W czasie festiwalu nie zabraknie przedpremier. Vincent V. Severski, były pracownik służb wywiadowczych i podpułkownik Wojska Polskiego, zaprezentuje w Empiku w Bonarce 3 tygodnie przed oficjalną premierą książkę - Odwet. Jest to kontynuacja dobrze przyjętej powieści Zamęt opisującej pracę członków tajnej komórki Agencji Wywiadu. Tym razem agenci skupią się na wyjaśnieniu serii zamachów na polskich oficerach wywiadu. Na ich nie korzyść działa fakt, że w tę sprawę może być uwikłany bohater z Iraku, który startuje w wyborach do parlamentu i zagraża rządzącej partii.

Organizowany przez Empik festiwal Apostrof powstał z pasji do książek. Dzięki niezwykle bogatemu programowi wydarzenie na stałe zagościło w kalendarzach miłośników literatury. To jedyne święto czytelników, które jednocześnie, przez 7 kolejnych dni, odbywa się w sześciu polskich miastach: Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku i Katowicach. Opiekę merytoryczną nad czwartą edycją festiwalu powierzono Oldze Tokarczuk - jedynej w historii Polce nagrodzonej Man Booker International Prize.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Lyrmed

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »