Kultura, sztuka » Kultura

Festiwal Lalka Też Człowiek – więcej niż teatr lalek

Festiwal Lalka Też Człowiek – więcej niż teatr lalek
Zobacz więcej zdjęć »
Podczas Festiwalu Lalka Też Człowiek, który odbędzie się 3-14 listopada w Warszawie, odbędą się także imprezy towarzyszące. Każdy będzie mógł nauczyć się trudnej sztuki lalkarskiej, zaś najmłodsi dowiedzą się, jak się zachować w teatrze.

Przez cały czas trwania piątej edycji Festiwalu czynne będą też wystawy, zaś po każdym spektaklu odbędą się dyskusje.

Tematyka Festiwalu Lalka też Człowiek z definicji dotyczy głównie teatru lalek, ale miłośnikom sztuki offowej oferuje dużo więcej poza samymi spektaklami. Wydarzenie rozpocznie się 3 listopada animacjami filmowymi, które będą wyświetlane do samego końca Festiwalu w DK Kadr, DK Praga, DK Świt, SCEK ul. Jezuicka, Teatrze Druga Strefa i w Zachęcie. Równolegle z animacjami i spektaklami odbędą się warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz wystawy. Codziennie po spektaklach będą odbywać dyskusje na ich temat prowadzone przez reżysera, autora scenariuszy, inscenizatora Wojciecha Olejnika.

Udział we wszystkich wydarzeniach związanych z Festiwalem - spektaklach, seansach, warsztatach, dyskusjach, wystawach - jest bezpłatny.

Co to jest foyer?

Organizatorzy wydarzenia dbają o edukację teatralną najmłodszych, którym poświęcą warsztaty teatralne 6-7 listopada w Zachęcie. Co to jest repertuar, foyer, elektroakustyk? O czym rozmawiać w bufecie? Dlaczego warto mieć program? Co zrobić z telefonem w teatrze?

- By teatry znów zdobyły widzów, muszą stać się oswojone. To, co nie zawsze jest oczywiste nawet dla dorosłych bywalców teatru, tym bardziej będzie zagadką dla dzieci. Widzimy w nich ogromną ciekawość teatru, stąd już bardzo blisko do rozwinięcia teatralnej pasji - mówi Maciej Dużyński, aktor, prowadzący warsztaty teatralne.

Nauczą się chodzić

Do nieco starszych odbiorców - młodzieży i dorosłych - skierowane są warsztaty poświęcone teatrom lalek. Zaczną się od pokazu slajdów i filmów z wykładem o historii teatru lalek w tle, później zaś uczestnicy wczują się w rolę aktorów teatru lalek.

- Dzięki zajęciom z lalką uczestnicy dowiedzą się, że aby umieć zainteresować widza, trzeba w lalkę tchnąć cała swoją osobowość. Animowanie nie jest proste. Będziemy ćwiczyć z marionetka ćwiczebną, począwszy od najprostszych zadań: chodzenia, siadania, podnoszenia rąk. Uczestnicy spróbują swoich sił także z lalką z tradycyjnego teatru japońskiego Bunraku oraz z lalką ćwiczebną na gumach. Nauczą się współpracy trzech osób animujących jedną lalkę - wymienia prowadząca warsztaty Dorota Anna Dąbek, dyrektor Festiwalu „ANIMO" w Kwidzynie, reżyser i aktorka teatru lalek.

Zapisy na warsztaty:
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Pl. Małachowskiego 3,
tel. 22 556 96 00; www.zacheta.art.pl
Udział w warsztatach jest bezpłatny

Oceń wybór jury

Wydarzeniem poprzedzającym Festiwal był konkurs na plakat promujący wydarzenie, który tradycyjnie towarzyszy każdej edycji. Do siedziby organizatora wpłynęły prace konkursowe z Polski, Białorusi i Portugalii. Wygrała polska propozycja. Wszystkie plakaty - ze zwycięskim na czele - zostaną wyeksponowane w Galerii Stara Prochownia wraz z plakatami z poprzednich edycji Festiwalu. Wystawa jest otwarta dla publiczności i będzie stanowić interesujący dodatek do festiwalowych spektakli. Każdy będzie mógł ocenić, czy organizatorzy Festiwalu wybrali najciekawszy projekt.

Przenieś się do Biura Snów Zagubionych

Leonora de la Cruz, beatyfikowana w 1767 roku hiszpańska karmelitanka, zasłynęła profetycznymi snami, w którym przewidziała Rewolucję Francuską, zagładę Titanica i wiele innych dramatycznych zdarzeń. W latach 20. XX wieku odkryli ją francuscy surrealiści i obwołali swoją patronką. Poświęcony jej performance Senny żywot Leonory de la Cruz będzie towarzyszył Festiwalowi 6-14 listopada w Galerii Stara Prochownia. Przy użyciu wizualno-muzycznych efektów wydarzenie będzie przedstawiało inicjacyjną podróż tytułowej bohaterki i zafascynowanych nią postaci.

Performance przenosi widzów do Biura Snów Zagubionych w zakonie Sióstr Drzemiących koło Salamanki, przechowującym relikwie świętej oraz zamknięte w naczyniach połączonych sny wizjonerskie. Publiczność ogląda i - jeśli zechce - uczestniczy w serii "objawień".

Autorką instalacji jest Elżbieta Jeznach - działająca w Paryżu lalkarka i reżyserka teatralna.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

amanda-k

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »