Firma » Finanse

Fiserv pomaga instytucjom finansowym we wprowadzaniu otwartej bankowości

Firma Fiserv Inc. wprowadziła na rynek rozwiązanie FinKit™ for Open Banking, które pomoże instytucjom finansowym w dostosowaniu się do nowych, coraz bardziej złożonych regulacji

Fiserv Inc., jeden z największych na świecie dostawców oprogramowania i technologii dla sektora finansowego, wprowadził na rynek rozwiązanie FinKit™ for Open Banking, które pomoże instytucjom finansowym w dostosowaniu się do nowych, coraz bardziej złożonych regulacji.

 

Koncepcja otwartej bankowości (ang. Open Banking), wprowadzana przez drugą dyrektywę Unii Europejskiej w sprawie usług płatniczych (ang. Second Payment Services Directive — PSD2) oraz Delegowane Rozporządzenie Komisji Europejskiej dotyczące regulacyjnych standardów technicznych (RTS), zmieni świat usług finansowych. Zgodnie z nowymi przepisami klienci, za pośrednictwem zaufanych dostawców zewnętrznych (TPP), z których usług regularnie korzystają, będą mogli uzyskiwać dostęp do informacji finansowych oraz inicjować wybrane transakcje, które dotychczas były zastrzeżone wyłącznie dla instytucji finansowych.

 

Rozwiązanie FinKit for Open Banking zostało zaprojektowane, aby ułatwić bankom długoterminowe zachowanie zgodności z tymi regulacjami oraz pomóc im w osiągnięciu maksymalnych korzyści z otwartej bankowości.

 

„Choć PSD2 i otwarta bankowość są postrzegane głównie w kategoriach wymagań regulacyjnych, otwierają one przed bankami ogromne możliwości. Dzięki nawiązaniu współpracy z zaufanymi dostawcami zewnętrznymi, banki będą mogły zaoferować usługi finansowe, które staną się częścią codziennego życia klientów. Dodatkowo idea otwartej bankowości zachęca banki do wdrażania innowacji” ― przekonuje Ken Paterson, wiceprezes ds. projektów specjalnych w firmie doradczej Mercator Advisory Group, Inc. „Odpowiednio wczesne podjęcie trafnych decyzji strategicznych – już na początkowym etapie tworzenia regulacji – umożliwi instytucjom finansowym zarządzanie zasobami w sposób, który pomoże im zachować bieżącą zgodność z przepisami oraz ułatwi zwiększenie innowacyjności i konkurencyjności w perspektywie długoterminowej”.

 

FinKit for Open Banking to kompleksowa, w pełni zarządzana usługa, która umożliwia uruchamianie, monitorowanie i wspieranie interfejsów programowania aplikacji (API), potrzebnych do udostępniania informacji zaufanym dostawcom zewnętrznym (TPP). Platforma FinKit ułatwia również świadczenie usług biznesowych oraz umożliwia i usprawnia techniczny proces tworzenia nowych usług. Dodatkowo FinKit zapewnia dostęp do wbudowanych interfejsów API, które spełniają wymogi PSD2 i otwartej bankowości, oraz ułatwia utrzymanie zgodności poprzez kontrolę wersji, zarządzanie wydaniami oraz dystrybucję interfejsu API.

 

FinKit oferuje także portal dla developerów oprogramowania (ang. developer portal), który może być udostępniany w formie tzw. white label, co umożliwia bankom oznaczenie ich własną marką, a przez to ułatwia im nawiązanie współpracy z zaufanymi dostawcami zewnętrznymi (TPP). FinKit for Open Banking posiada funkcjonalności dedykowane do bezpiecznego uwierzytelniania TPP oraz zarządzania wymaganymi zgodami klientów na udostępnianie informacji. W ten sposób Fiserv pomaga swoim klientom w tworzeniu rozwiązań, dzięki którym usługi finansowe będą dostosowane do tempa i stylu życia współczesnego człowieka.

 

Co ważne, przedstawiciele firmy Fiserv biorą aktywny udział w pracach najważniejszych europejskich grup roboczych zajmujących się otwartą bankowością. Dzięki temu Fiserv nie tylko otrzymuje wgląd w postępy prac, ale również uczestniczy w kształtowaniu nowych regulacji.

 

„Najbardziej kosztownym błędem, jaki mogą popełnić instytucje finansowe wdrażające otwartą bankowość, jest skupianie się wyłącznie na bieżących wyzwaniach” ― zauważył Lee Cameron, wiceprezes ds. rozwiązania FinKit i bankowości cyfrowej w firmie Fiserv. „Tymczasem transformacja cyfrowa będzie sięgać znacznie dalej niż obecny wyścig o dostosowywanie się do przepisów. Obserwowaliśmy pierwsze działania i ich rezultaty podejmowane w tym zakresie na rynku w Wielkiej Brytanii. Wnioski z tych obserwacji wykorzystaliśmy w naszej platformie FinKit for Open Banking, które pomogą organizacjom w osiągnięciu i zachowaniu zgodności z przepisami oraz w maksymalnym wykorzystaniu pojawiających się możliwości rynkowych.”

  Więcej informacji o firmie można znaleźć na stronie: fiserv.com.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

kwitowski@sigma.com.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »
Array ( [p_srv_id] => 3 [p_usr_id] => 117755 [p_type] => ARTICLE [p_accepted] => YES [p_status] => ENABLED [p_pkg_nr] => 1 [p_pkg_items] => 4 [p_ctg_ids] => )