Dom » Wnętrza

Florystyka żałobna jako ważny element ostatniego pożegnania

Florystyka żałobna jako ważny element ostatniego pożegnania
Zobacz więcej zdjęć »
Kwiaty towarzyszą nam przez całe życie, praktycznie od jego początku aż do samego końca. Florystyka żałobna ma w Polsce niezwykle duże znaczenie. Kwiaty pozwalają wyrazić smutek, ból, współczucie, okazać szacunek, pokazać, jak wiele znaczyła dla nas za życia zmarła osoba.

Na pogrzebach odpowiednia kwiatowa oprawa często kreuje wspomnienia bliskich i wpływa na to jak zapamiętamy nasze ostatnie pożegnanie ze zmarłym, podkreślając uroczysty charakter wydarzenia. Dla kwiaciarni natomiast florystyka żałobna to przede wszystkim źródło dużych dochodów. Dlatego tak ważne jest dobre wykonanie dekoracji, aby klient był zadowolony.

Rodzaje florystyki żałobnej

1. Florystyka pogrzebowa

Florystyka pogrzebowa związana jest bezpośrednio  z uroczystościami pogrzebowymi. Na tę okazję wykonujemy przede wszystkim tradycyjne formy takie jak: wiązanka pogrzebowa, wiązanka pogrzebowa na florecie, wiązanka pogrzebowa na podkładzie, wieniec (inny kształt w zależności od regionu Polski), wieniec rzymski, dekoracja trumny, dekoracja urny, dekoracja sali pożegnań. Formy są najczęściej klasyczne, tradycyjne, symetryczne i stonowane. Dominuje wśród nich kształt okrągły oraz kształt kropli i wrzeciona. Częstym dodatkiem są szarfy z napisem, które pozwalają na spersonalizowanie dekoracji.

2. Florystyka kondolencyjna

Ta część florystyki żałobnej w naszym kraju nie jest jeszcze zbytnio rozpowszechniona, ale ostatnio z taką formą możemy spotkać się coraz częściej. Ludzie obecnie coraz więcej podróżują, przeprowadzają się, żyją w pędzie i pośpiechu, pogrążeni pracą, przez co dotarcie na uroczystości pogrzebowe często jest dla nich niemożliwe. W takiej sytuacji najwłaściwszym wyjściem jest naśladownictwo kultury zachodniej, a co za tym idzie zamówienie kwiatów przez internet lub drogą telefoniczną i dostarczenie ich pod wskazany adres.

Bukiety i kompozycje kondolencyjne są przeznaczone dla osób żyjących, pogrążonych w żałobie-trafiają one do bliskich, a nie na cmentarz. Mają za zadanie pocieszyć ich i sprawić, aby wiedzieli, że osoba, która je posłała współczuje im i wspiera ich z całego serca, będąc blisko jeżeli nie fizycznie, to chociażby myślami.

3. Florystyka ku pamięci, ad memoriam   

Florystyka ku pamięci jest bardzo mocno zakorzeniona w naszej kulturze. Nie tylko z okazji dnia Wszystkich Świętych, ale również z okazji różnorakich urodzin, daty śmierci, imienin, wydarzeń związanych z osobą zmarłą i świąt. Różnorodność form w tym przypadku jest naprawdę nieograniczona, są to :  kropla, wieniec rzymski, poduszka, serce,  krzyż,  girlanda, szarfa.
Wiele kwiaciarni oferuje też często opiekę nad grobami, ponieważ dla wielu ludzi, odległość od cmentarza jest zbyt daleka, aby ją pokonać. Wtedy florysta przygotowuje odpowiednią kompozycję i dostarcza ją na miejsce w imieniu nadawcy.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

spaghetti

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »