Technologie » Fotografia

Fujifilm przedstawia długo oczekiwane obiektywy typu tilt-shift dla serii GFX

Fujifilm przedstawia długo oczekiwane obiektywy typu tilt-shift dla serii GFX
Zobacz więcej zdjęć »
Fujifilm przedstawia obiektywy “FUJINON GF30mmF5.6 T/S” i „FUJINON GF110mmF5.6 T/S Macro” Dzięki najwyższej jakości obrazowania serii GFX zaspokajamy potrzeby fotografów zawodowców

Koncern FUJIFILM Corporation (prezes: Teiichi Goto) z przyjemnością informuje o wprowadzeniu do sprzedaży dwóch modeli obiektywów typu tilt-shift (z możliwością korekcji perspektywy): „FUJINON GF30mmF5.6 T/S" (dalej zwanego GF30mmF5.6 T/S), który zadebiutuje w październiku 2023 r. i obiektywu typu tilt-shift do makrofotografii "FUJINON GF110mmF5.6 T/S Macro" (GF110mmF5.6 T/S Macro), którego premiera została zaplanowana na listopad 2023 r. Obydwa nowe obiektywy tilt-shift dołączą do linii szkieł GF, to jest wymiennych obiektywów przeznaczonych do bezlusterkowych aparatów cyfrowych Fujifilm serii GFX, wyposażonych w matrycę światłoczułą średniego formatu*1 o powierzchni obrazowania w przybliżeniu 1,7 razy większą niż matryca formatu pełnej klatki 35 mm.

Modele GF30mmF5.6 T/S i GF110mmF5.6 T/S Macro oferują funkcję tilt, czyli nachylanie/odchylanie osi optycznej względem matrycy aparatu oraz funkcję shift, czyli przesuwania osi optycznej równolegle względem matrycy. Funkcja tilt-shift pozwala na zmianę relacji osi optycznej względem płaszczyzny obrazowania i celowe manipulowanie zarówno perspektywą, jak i obszarami znajdującymi się w obszarze ostrości. Zaspokaja to potrzeby fotografów zawodowych, którzy pragną mieć większą swobodę w zakresie komponowania kadrów i wyboru pozycji wykonywania zdjęć w fotografii architektury, krajobrazowej i reklamowej. Obiektywy tilt-shift posiadają unikalną konstrukcję optyczną, która zachowuje okrąg obrazu o średnicy ok. 85 mm i umożliwia przesuwanie „widzianego" przez matrycę kadru w zakresie ±15 mm. Za zmiany kierunku pochylenia i przesunięcia płaszczyzny obrazu odpowiada specjalny mechanizm potrafiący dostosować kierunki pochylenia i przesunięcia obiektywu pod dowolnymi kątami, od prostopadłego do równoległego, co pozwala wpływać na perspektywę i manipulować położeniem punktu ostrości. Stwarza to unikalne możliwości uprawiania specyficznych stylów fotograficznych, przy zachowaniu doskonałej jakości obrazowania serii GFX.

GF30mmF5.6 T/S to szerokokątny obiektyw typu tilt-shift o ogniskowej długości 30 mm (co odpowiada 24 mm w formacie pełnej klatki 35 mm). Charakteryzuje się wysokim poziomem rozdzielczości optycznej, ponieważ potrafi skutecznie tłumić zjawiska dystorsji optycznej i tzw. duszków, czyli przypadłości, które dotykają wiele szkieł szerokokątnych. Obiektyw ten zaspokoi potrzeby zawodowych fotografów specjalizujących się w fotografii krajobrazowej, gdzie wszystko, co znajduje się w kadrze, powinno być ostre, od trawy na pierwszym planie, po góry w oddali. Znakomicie sprawdzi się też w fotografii architektury, ponieważ potrafi skorygować zniekształcenia perspektywy pojawiające się na przykład przy fotografowaniu wysokich obiektów architektonicznych.

Model GF110mmF5.6 T/S Macro to średni teleobiektyw makro o ogniskowej 110 mm (odpowiadającej 87 mm w formacie pełnej klatki 35 mm) i maksymalnej skali odwzorowania 0,5x. Jest w stanie wytłumić różne typy zniekształceń optycznych, w tym dystorsję oraz aberrację podłużną i poprzeczną, zapewniając wysoki poziom rozdzielczości optycznej. W zbliżeniach punkt ostrości na obiekcie może być swobodnie kontrolowany, aby sprostać wymaganiom fotografii reklamowej, produktowej, martwej natury itp.

Równocześnie z ogłoszeniem rynkowych debiutów tych produktów, koncern Fujifilm przedstawił również zaktualizowany harmonogram dla obiektywów GF, zawierający kilku nowych przedstawicieli serii, w tym oczekiwany przez wielu ultra teleobiektyw stałoogniskowy i szkło typu power zoom (z układem zmiany ogniskowej napędzanym silnikiem), który powiększy możliwości serii GFX w zakresie zastosowań wideo.

*1 Matryca światłoczuła o przekątnej 55 mm (43,8 mm x 32,9 mm) o powierzchni obrazowania ok. 1,7 razy większej w porównaniu z matrycą formatu pełnej klatki 35 mm

*2 Ogólny termin, który odnosi się do działań wpływających na zmianę pozycji osi optycznej obiektywu w relacji do płaszczyzny obrazowania (w typowych sytuacjach fotograficznych oś optyczna obiektywu prostopadle sięga środka płaszczyzny obrazowania).

(1) Szerokokątny obiektyw typu tilt-shift "GF30mmF5.6 T/S"

①   Zaawansowana konstrukcja optyczna tłumiąca różne rodzaje zniekształceń, zapewniająca znakomitą wydajność optyczną

・   Układ optyczny obiektywu zbudowany jest z 16 soczewek umieszczonych w 11 grupach, w tym 3 soczewki asferyczne, 2 soczewki ED i 1 soczewka Super ED. W tej zaawansowanej konstrukcji wykorzystano w przedniej części soczewkę asferyczną o dużej średnicy, jak również 3 soczewki ED tworzące zaawansowany układ optyczny, który eliminuje potrzebę elektronicznej korekcji dystorsji i podłużnej aberracji chromatycznej. Aberracja sferyczna, komatyczna, a także zjawisko krzywizny pola są maksymalnie tłumione, dzięki czemu obraz w kadrze jest ostry od krawędzi do krawędzi, nawet podczas przesuwania osi optycznej obiektywu.

・   Zastosowanie autorskiej powłoki Fujifilm Nano GI w pewnym stopniu kontroluje współczynnik załamania światła na powierzchni obiektywu, zapobiegając niepożądanym odbiciom światła i ograniczając występowanie duszków i flar, które często pojawiają się przy stosowaniu szkieł szerokokątnych.   

②   Mechanizmy odchylania i przesuwania pozwalające w maksymalnym stopniu wykorzystać zalety matrycy średniego formatu

・   Możliwość odchylania ruchomej sekcji obiektywu w zakresie ±8,5° i przesuwania go w zakresie do ±15 mm pozwala kontrolować płaszczyznę ostrości i perspektywę fotografowanego obiektu. Dodatkowo użytkownicy otrzymują funkcję obracania sekcji tilt-shift umożliwiającą zmianę kierunków pochylenia i przesunięcia obiektywu w zakresie ±90°. Działa ona w połączeniu z operacją obracania T/S, gdzie kąt pochylenia i kierunek przesunięcia można regulować od prostopadłego do równoległego w zakresie od 0°do 90°, co zapewnia użytkownikom wysoki poziom swobody fotografowania.

・   W obiektyw wbudowano czujnik, który wykrywa zakres ruchów przesunięcia i obrotów. Informacje te mogą być sprawdzone w trybie podglądu na żywo, są też zapisywane w metadanych zdjęcia, co umożliwia ich wykorzystanie podczas obróbki plików RAW*3

③   Kompaktowa konstrukcja, która zapewnia łatwość obsługi podczas fotografowania

・   Obiektywy szerokokątne przybierają zwykle spore rozmiary, jednakże ten obiektyw, kryjący w sobie układ optyczny generujący okrąg obrazu o średnicy ok. 85 mm, ma długość zaledwie 138,5 mm i waży jedynie 1,340 g dzięki optymalnemu rozmieszczeniu 16 soczewek w 11 grupach, włączając w to soczewki asferyczne i soczewki ED. Ponadto znajdująca się w przedniej części obiektywu soczewka asferyczna dużej średnicy umożliwiła zastosowanie uniwersalnego gwintu filtra rozmiaru 105 mm*4, pozwalając użytkownikom na korzystanie z różnych filtrów w celu dostosowania się do konkretnej sytuacji fotograficznej, jak na przykład przy fotografowaniu krajobrazów.

・   Obiektyw wyposażony został w specjalnie dla niego zaprojektowany kołnierz mocowania na statywie. Nawet podczas przesuwania osi optycznej kołnierz pomaga utrzymać pozycję fotografowanego obiektu w kadrze, zapobiegając występowaniu paralaksy i umożliwiając łączenie kilku ekspozycji.

*3  Funkcja ta jest dostępna w nowo wprowadzonym na rynek aparacie "FUJIFILM GFX100 II" i w kolejnych, które się ukażą. W przypadku modeli FUJIFILM GFX100, FUJIFILM GFX100S, FUJIFILM GFX50S II, FUJIFILM GFX 50S i FUJIFILM GFX 50R wymagana będzie przyszła aktualizacja oprogramowania sprzętowego.

*4 Prosimy skorzystać ze znajdującego się w zestawie pierścienia adaptera, aby zamocować filtr 105 mm. 

(2) Średni teleobiektyw typu tilt-shift "GF110mmF5.6 T/S Macro"

①   Konstrukcja optyczna zapewniająca niesamowitą ostrość obrazu

・   Obiektyw ten zbudowany jest z 11 soczewek w 9 grupach, włączając w to 1 soczewkę asferyczną i dwie soczewki ED. Asferyczna soczewka odpowiedzialna jest za kontrolę aberracji komatycznej i krzywizny koła, zaś soczewki ED pomagają minimalizować występowanie zjawiska poprzecznej aberracji chromatycznej, zapewniając ostrość na całej powierzchni kadru, bez konieczności stosowania korekcji elektronicznych.

・   GF110mmF5.6 T/S Macro charakteryzuje się maksymalnym współczynnikiem powiększenia 0,5x w przypadku makrofotografii. Użytkownicy mogą swobodnie kontrolować płaszczyznę ostrości poprzez pochylenie obiektywu w kierunku fotografowanego obiektu, co jest przydatne w fotografii produktowej i reklamowej, na przykład przy fotografowaniu obiektów martwej natury.

②   Mechanizmy odchylania i przesuwania pozwalające w maksymalnym stopniu wykorzystać zalety matrycy średniego formatu

・   Możliwość odchylania ruchomej sekcji obiektywu w zakresie ±10° i przesuwania go w zakresie do ±15 mm pozwala kontrolować płaszczyznę ostrości i perspektywę fotografowanego obiektu. Użytkownicy mogą też skorzystać z funkcji obracania sekcji tilt-shift umożliwiającej zmianę kierunków pochylenia i przesunięcia obiektywu w zakresie ±90°. Działa ona w połączeniu z operacją obracania T/S, gdzie kąt pochylenia i kierunek przesunięcia można regulować od prostopadłego do równoległego w zakresie od 0°do 90°, co zapewnia użytkownikom wysoki poziom swobody fotografowania.

・   W obiektyw wbudowany został czujnik wykrywający zakres ruchów przesunięcia i obrotowych. Informacje te mogą być sprawdzone w trybie podglądu na żywo, są też zapisywane w metadanych zdjęcia, co umożliwia ich wykorzystanie podczas obróbki plików RAW*3.

③   Kompaktowa konstrukcja zmniejszająca obciążenie użytkownika podczas sesji fotograficznych

・   Obiektyw ten mierzy 149 mm długości, waży 1.255 g i posiada gwint filtra o rozmiarze 72 mm. W optyce zastosowano system ostrości, w którym wysuwa się grupa soczewek umieszczona w jego frontowej części, aby zachować kompaktowe rozmiary całości.

・   Sekcje ruchome zostały zaprojektowane ze szczególną precyzją, aby zapewnić funkcjonalną konstrukcję całości, która ogranicza obciążenie użytkowników podczas długich sesji fotograficznych.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

FUJIFILM Poland Sp. z o.o.
http://www.fujifilm.com/pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Za 13 dni:
Building (R)evolution 13. PLGBC Green Building Summit
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »