Gospodarka » Bezpieczeństwo

Galeria Gniezno po nawałnicy w opiniach rzeczoznawców

Galeria Gniezno po nawałnicy w opiniach rzeczoznawców
Zobacz więcej zdjęć »
Po tygodniu od nawałnicy, w wyniku której zamknięto Galerię Gniezno klienci wrócili do niej po zakupy. Na podstawie ekspertyz uprawnionych rzeczoznawców, Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego potwierdził, że Galeria może być bezpiecznie użytkowana.
W sobotę 11 sierpnia 2012 r. decyzją Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego (PINB) Centrum Handlowe Galeria Gniezno została ponownie otwarta dla klientów. Do ich dyspozycji oddano prawie wszystkie sklepy i lokale usługowe z wyłączeniem trzech, najbardziej poszkodowanych na skutek nawałnicy, jaka miała miejsce 5 sierpnia 2012 r. Decyzja PINB została wydana na podstawie ekspertyz uprawnionych rzeczoznawców, którzy od 6 sierpnia 2012 r. prowadzili w Galerii badania stanu technicznego konstrukcji budynku, instalacji elektrycznych i sanitarnych. Celem badań było ustalenie zakresu szkód i ich wpływu na bezpieczeństwo użytkowania budynku. W okresie od 6 sierpnia w Centrum dokonano także wszelkich napraw niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania obiektu.

Co mówią ekspertyzy
„Opracowane ekspertyzy i opinie techniczne potwierdziły, że w wyniku nawałnicy uszkodzona została część dachu w sklepie obuwniczym CCC" - mówi Piotr Karbowy, Dyrektor Techniczny w Apsys Polska - zarządcy Galerii Gniezno. „Nie stwierdzono żadnych innych szkód w sąsiednich elementach konstrukcyjnych dachu. W wyniku zalania doszło do szkód w sklepie CCC oraz sąsiadującym sklepie Martes Sport i kinie Helios. W tych trzech lokalach trwają jeszcze prace remontowe i ich otwarcie odbędzie się w późniejszym terminie. Natomiast w pozostałej części Galeria Gniezno może być bezpiecznie użytkowana".

W ekspertyzach stanowiących podstawę decyzji PINB rzeczoznawcy potwierdzają, że Galeria Gniezno może być bezpiecznie użytkowana w kontekście ochrony przeciwpożarowej. Naprawiono sygnalizację pożarową wraz ze sterowaniami urządzeń ppoż. poprzez ominięcie bypassem części wyłączonej (lokale: CCC, Kino, MARTES Sport). Do pełnej sprawności przywrócono instalację tryskaczową, zapewniono sprawność dźwiękowego systemu ostrzegawczego (poprzez bypass omijający uszkodzone elementy), a także sprawność systemu oddymiania (z wyłączeniem jednej klapy dymowej znajdującej się w części wyłączonej z użytkowania). Potwierdzono także sprawność instalacji elektrycznych, które nadają się do dalszej eksploatacji bez stwarzania jakiegokolwiek zagrożenia. Ekspertyzy zawierają też pozytywną opinię dotyczącą możliwości dalszej eksploatacji instalacji sanitarnej. Z użytkowania wyłączona została jedynie instalacja sanitarna w zamkniętych lokalach.

Budynek prawidłowo zaprojektowany
Rzeczoznawcy potwierdzili również, że instalacja odprowadzenia wód deszczowych budynku Galerii Gniezno została zaprojektowana prawidłowo. Jej stan sprawdzany jest dwa razy w roku w ramach Okresowej Rocznej Kontroli Stanu Technicznego Budynku. Kontrola obejmuje m.in. przegląd całego dachu.

Zdaniem ekspertów uszkodzenie części dachu w dn. 5 sierpnia 2012 r. nastąpiło na skutek silnego deszczu. W opinii Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy tego dnia Galeria Gniezno znalazła się w centrum zwiększonego natężenia opadów deszczu, które sięgało do 102mm/h. Według skali Chomicza opad uznano za deszcz nawalny VI stopnia. Opadom towarzyszyła burza, w czasie której kierunek wiatru zmieniał się a maksymalna szybkość wiatru sięgała około 30 m/s (108 km/h). Gwałtowność zjawiska była przyczyną lokalnego przekroczenia granicznego stanu blachy trapezowej.

Obecnie w Galerii Gniezno trwają prace remontowe w wyłączonych z użytkowania sklepach CCC i Martes Sport oraz kinie Helios. Po dokonaniu napraw, rzeczoznawcy ponownie zweryfikują możliwość ich dalszego bezpiecznego użytkowania. Lokale pozostaną zamknięte do czasu wydania decyzji PINB w tej sprawie.

Galeria Gniezno została oddana do użytkowania i otwarta dla klientów w kwietniu 2005 roku. Mieści 48 sklepów, w tym 10 tzw. średnich powierzchni: Carrefour, kino Helios, Jysk, H&M, Reserved, CCC, New Yorker, Deichmann, Martes Sport, Takko Fashion. Galeria usytuowana jest w odległości 4 kilometrów od centrum Gniezna. Oferuje 17 344 m2 powierzchni ogólnej i 644 miejsc parkingowych.
Godziny otwarcia Galeria Handlowa
Poniedziałek - Sobota: 10.00 - 21.00, Niedziela: 10.00 - 20.00
Hipermarket Carrefour
Poniedziałek - Sobota: 09.00 - 22.00, Niedziela: 10.00 - 20.00
JYSK
Poniedziałek - Sobota: 10.00 - 20.00, Niedziela: 10.00 - 18.00Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »