Kultura, sztuka » Kultura

Galeria w oknie

Galeria w oknie
Zobacz więcej zdjęć »
Sztuka wychodzi na ulicę… z Muzeum Śląskiego w Katowicach. Od 6 listopada w „Galerii w oknie" budynku przy al. W. Korfantego 3, przechodnie zobaczą reprodukcje najcenniejszych dzieł ze zbiorów Muzeum.

W „Galerię w oknie" będą tworzyły zmieniające się co miesiąc najsłynniejsze obrazy stałej ekspozycji - Galerii Malarstwa Polskiego 1800-1945 - a także dzieła rzadko pokazywane m.in. ze względów konserwatorskich lub przechowywane w magazynach.

Pokaz pierwszego obrazu odbędzie się w czwartek 6 listopada o godz. 13.00. Będzie to praca Stanisława Grocholskiego „Odczynianie uroku" (ok. 1888), pozyskana przez Muzeum Śląskie w 2008 roku. Ten zakup wzbogacił kolekcję Muzeum nie tylko o nowe dzieło, ale także o nazwisko, które dotychczas nie było reprezentowane w zbiorach. Grocholski jest jednym z czołowych polskich malarzy monachijskiego środowiska artystycznego XIX wieku.

Projekt „Galerii w oknie" jest jedną z kilku propozycji Muzeum Śląskiego zaplanowanych na sezon muzealny 2008-2009. W przyszłości w Galerii prezentowane będą także prace z innych kolekcji, przede wszystkim zaś rzadko dotychczas pokazywanego zbioru polskiej sztuki współczesnej (po 1945 roku). Oryginały obrazów, których reprodukcje znajdą się w „Galerii w oknie", będzie można zobaczyć w salach wystawowych Muzeum Śląskiego.

W „Galerii w oknie" pojawią się kolejno:

2008

 • listopad: Stanisław Grocholski „Odczynianie uroku", przed 1888
 • grudzień: Leon Wyczółkowski „Martwa natura z rybą", 1911

2009

 • styczeń: Józef Mehoffer „W laurowej sali", 1909
 • luty: Zygmunt Rozwadowski „Czwórka koni", 1923
 • marzec: Stanisław Wyspiański, „Widok na kopiec Kościuszki" 1904
 • kwiecień: Leon Wyczółkowski „Siewca" 1896
 • maj: Kazimierz Mikulski „Teatr lalek: po przedstawieniu", 1980
 • czerwiec: Zbysław Marek Maciejewski „Totalne zagrożenie", 1986
 • lipiec: Jerzy Nowosielski „Akt z lustrem", 1979
 • sierpień: Jerzy Duda Gracz „Motyw polski Wielka emigracja", 1983
 • wrzesień: Tarasin Jan „Komplikacja", 1981

Autor projektu: Leszek Jodlińśki

Scenariusz i wybór obrazów H. Jarema Olszewska

Realizacja: Danuta Kamińska-Bania; Mariusz Paluchiewicz

Muzeum Śląskie w sezonie 2008/2009 poszerza również swoją ofertę edukacyjną o cykle „Spotkania z fotografią", „Bliżej sztuki" oraz „Znaszli ten ziemię...".

Obok zaplanowanych zmian programowych Muzeum wzbogaci się także o nowy znak poszerzający i uwspółcześniający jego markę, od podstaw zbudowana zostanie strona internetowa instytucji.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Muzeum Śląskie
http://www.muzeumslaskie.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »