Dom » Wnętrza

Gdzie umieścić lampy w łazience?

Rozmieszczanie lamp w łazience musi być dobrze przemyślane, aby spełniało swoje funkcje, nie odbijało się zbytnio od luster i nie oślepiało osób korzystających z kąpieli lub wykonujących inne zabiegi pielęgnacyjne.

Wersja dekoracyjna


Jeśli mamy dużą łazienkę, to możemy się pokusić o montaż sporego żyrandola. W wysokim pomieszczeniu klasyczny żyrandol nie będzie odbijać się w lustrze. Tego typu lampy wiszące zwykle dają rozproszone światło, więc również nie będą świecić w oczy osobie biorącej kąpiel. Lecz samo żyrandol nie wystarczy – musimy dopasować do niego oświetlenie boczne i zadaniowe, aby pasowało formą oraz umożliwiło wykonywanie innych czynności.


Na przeciw lustra


Z tego rozwiązania rzadko się korzysta, obawiając się światła odbijającego się w tafli lustra. Można tego jednak uniknąć, zyskując ładne rozproszenie promieni w lustrze. Wystarczy dobrać odpowiednią lampę wiszącą. W tej roli bardzo dobrze sprawdzi się osłonięty klosz, na przykład papierowy, z mlecznego szkła lub półprzepuszczalnego tworzywa sztucznego. Wbrew pozorom takie światło wystarczy nawet, żeby wykonać dokładny makijaż.


Nad lustrem


Umieszczenie kinkietu nad lustrem to klasyczne rozwiązanie. Warto wybrać lampę z regulowanym ramieniem, aby ustawić światło dokładnie pod takim kątem, jakiego potrzebujemy. Możemy również wybrać kinkiety z oprawami z mlecznego szkła, które zamontujemy zaraz nad linią lustra. Oprawy odbijające się w tafli szkła rozproszą światło na resztę pomieszczenia.


Obok lustra


Dwa kinkiety zamontowane po obu stronach lustra prezentują się bardzo dekoracyjnie. Ta wersja pasuje do łazienek w stylu retro, romantycznym oraz glamour. Kinkiety spełnią jednocześnie rolę oświetlenia zadaniowego i punktowego. Umieszczenie ich w połowie wysokości lustra sprawi, że światło zostanie dobrze rozprowadzone, bez przeszkadzających cieni. Takie oświetlenie sprzyja pielęgnacji twarzy oraz nakładaniu makijażu. Nie musimy poświęcać funkcjonalności dla stylu, czyli jest to bardzo dobry rodzaj światła do łazienki


Lampy ukryte


W nowoczesnych łazienkach zwykle stawia się na lampy ukryte. Jeśli planujemy sufit podwieszany, to szczególnie poleca się halogeny. Są dyskretne, nie świeca w oczy i nie oślepiają. Takie oprawy można również skierować w wybraną stronę, aby dobrze podświetlić konkretne strefy i elementy. Kolejnym rodzajem oświetlenia ukrytego, chociaż spełniającego raczej rolę ozdobnego, jest zastosowanie taśm LED. Paski z diodami świetnie wyglądają rozmieszczone wokół lustra oraz jako podświetlenie półek. Innym trikiem jest zamontowanie ich w pionie, zamiast fugi między kaflami. Taśmy LED mogą również doskonale posłużyć do podświetlenia dekorów, aby wydobyć całych ich urok.  Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Natasza Bednarek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »