Dom » Nieruchomość

Gdzie zamieszkać, aby czuć się bezpiecznie?

Gdzie zamieszkać, aby czuć się bezpiecznie?
Zobacz więcej zdjęć »
Jednym z czynników, które biorą pod uwagę osoby rozważające zakup mieszkania i osiedlenie się na stałe w jakimś mieście jest, jak podaje RynekPierwotny.pl, poczucie bezpieczeństwa. Które miasta cechują się niskim poziomem przestępczości? Czy na osiedlach zamkniętych możemy czuć się e wysokim?
Najbezpieczniejsze miasta

Portal RynekPierwotny.pl przeprowadził analizę liczby przestępstw stwierdzonych przez policję w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Eksperci wzięli pod lupę najnowsze dane z czterech lat (2013-2016 r.), które są bardziej reprezentatywne niż te jednoroczne. Ostateczne wyniki są dość zaskakujące.

Z analizy zebranego materiału wynika, że najbezpieczniej jest w Zamościu, Białymstoku, Siedlcach, Przemyślu i Rzeszowie. Wśród bezpieczniejszych metropolii znalazł się Gdańsk, który zajął 29 miejsce na 66 analizowanych miast, na 31 miejscu uplasowała się Łódź, a na 35 Warszawa.

Relatywnie dobry wynik Gdańska i prawie dwumilionowej Warszawy dziwi mniej niż wartość odnotowana dla Łodzi. Statystyki policyjne wskazują, że stolica województwa łódzkiego niezasłużenie ma opinię niebezpiecznego miasta. W świetle informacji z Banku Danych Lokalnych GUS znacznie gorzej prezentuje się Kraków (52 miejsce), Poznań (58 miejsce) oraz Wrocław (61 miejsce).

Zamknięta enklawa

Analiza portalu RynekPierwotny.pl nie pozostawia złudzeń, w wielu polskich miastach nie możemy czuć się bezpiecznie nawet w bloku, w którym mieszkamy od lat. Zdewastowane ławki, napisy na murach czy grupy pseudokibiców stojących przy wejściu do klatki, odstraszają zarówno mieszkańców, jak i odwiedzających ich gości.

Deweloperzy, wychodząc naprzeciw rosnącym obawom mieszkańców, budują coraz więcej osiedli grodzonych bramami, wyposażonych w system monitoringu oraz całodobową ochronę.

- Dostrzegamy wśród naszych klientów potrzebę mieszkania w zamkniętych osiedlach, dlatego w ostatnim czasie wybudowaliśmy w Krakowie dwie grodzone inwestycje przy ulicy Radzikowskiego oraz Republiki Korczakowskiej - mówi Marek Szmolke, prezes Grupy Deweloperskiej START. - Osoby odwiedzające nasze biura sprzedaży, podkreślają, że ważny jest dla nich spokój i bezpieczeństwo rodziny. Chcą, aby dzieci bawiły się na ogrodzonym placu zabaw, a na teren osiedla nie wchodziły osoby niepowołane - dodaje.

Sąsiad popilnuje

Osiedla zamknięte wpływają na kształtowanie się więzi pomiędzy współmieszkańcami. Osoby te znają się, ponieważ nie tylko mieszkają obok siebie, ale też uczestniczą w życiu lokalnej społeczności. Ich dzieci bawią się razem w piaskownicy, uczęszczają do jednego przedszkola zlokalizowanego na terenie inwestycji czy też robią zakupy w sklepie na najniższej kondygnacji.

- Mieszkańcy grodzonych osiedli czują się bezpiecznie, ponieważ rozmawiają ze swoimi sąsiadami, ufają im, a w razie gdy coś ich zaniepokoi, mogą liczyć na ich reakcję - zwraca uwagę prezes Grupy Deweloperskiej START. - Ciekawym, ale wciąż jeszcze w Polsce młodym pomysłem jest wyposażanie takich zamkniętych enklaw w specjalne miejsca służące integracji mieszkańców, a więc miejsce na grilla, salę bilardową, bibliotekę, polową siłownię czy choćby ławeczki, na których można usiąść i porozmawiać z innymi mieszkańcami - dodaje.

Eksperci jednoznacznie wskazują, że w Polsce w wielu aglomeracjach nie jest bezpiecznie, a przestępczość nieuchronnie wzrasta. Dostrzegają to też klienci biur nieruchomości, którzy poszukują dla siebie lokum w zamkniętych kompleksach mieszkaniowych. Dodatkowym atutem jest całodobowa ochrona i system monitoringu. Gwarantem bezpieczeństwa staje się też wzajemne sąsiedzkie zaufanie i dbanie o wspólne dobro, które rodzi się pomiędzy osobami zamieszkującymi ten sam teren.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

primetimeprpl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »
Array ( [p_srv_id] => 3 [p_usr_id] => 113688 [p_type] => ARTICLE [p_accepted] => YES [p_status] => ENABLED [p_pkg_nr] => 1 [p_pkg_items] => 4 [p_ctg_ids] => )