Firma » Bankowość

GNB: 92 mln zł na termomodernizację budynków wspólnot mieszkaniowych w województwie mazowieckim

Getin Noble Bank w ramach współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym rozdysponuje 92 mln zł w formie preferencyjnych pożyczek na modernizację energetyczną budynków mieszkalnych w województwie mazowieckim. Środki na ten cel pochodzą z Regionalnych Programów Operacyjnych, a o finansowanie mogą ubiegać się wspólnoty mieszkaniowe.

Getin Noble Bank rozszerzył program finansowania inwestycji służących poprawie efektywności energetycznej w budynkach wspólnot mieszkaniowych. Województwo mazowieckie jako trzecie dołączyło do programu. Pod koniec maja br. przystąpiły do niego województwa pomorskie i kujawsko-pomorskie, które otrzymają odpowiednio 129 mln zł i 63 mln zł. Program będzie trwał do końca 2042 r. lub spłaty wszystkich kredytów udzielonych w ramach umowy operacyjnej. Maksymalny okres kredytowania to nawet 20 lat.

- Dzięki współpracy Getin Noble Banku z EBI, wspólnoty mieszkaniowe z trzech dużych województw mogą ubiegać się o pożyczki na preferencyjnych warunkach. Łączna pula środków to blisko 300 mln zł. Zapotrzebowanie na finansowanie inwestycji zwiększających efektywność energetyczną budynków w Polsce jest ogromne. Oferta w ramach programu uruchomionego przez Getin Noble Bank to obecnie jedna z najbardziej korzystnych możliwości kredytowania inwestycji na termomodernizację budynków należących do wspólnot mieszkaniowych - mówi Marcin Kuksinowicz, Członek Zarządu Getin Noble Bank S.A.

Finansowanie składa się z dwóch części - kredytu inwestycyjnego udzielanego ze środków Getin Noble Banku oraz preferencyjnego kredytu inwestycyjnego z EBI. Getin Noble Bank nie pobiera prowizji przygotowawczej od preferencyjnej części kredytu. Warto zaznaczyć, że w przypadku inwestycji, której oszczędności energetyczne przekraczają 60%, kredyt inwestycyjny z EBI jest nieoprocentowany. Preferencyjna część finansowania różni się w zależności od województwa i obejmuje odpowiednio 90%, 84%, 78,8% wartości inwestycji w województwie pomorskim, kujawsko-pomorskim i mazowieckim.

Zgodnie z umową, Europejski Bank Inwestycyjny będzie przekazywał środki w transzach, każda w wysokości maksymalnie 25% alokacji. Środki należy wykorzystać do końca 2021 r. z możliwością przedłużenia. Wypłata poszczególnych transz uzależniona jest od stopnia wykorzystania poprzednio udostępnionych części na akcję kredytową. Bank ma prawo udzielać kredytów w ramach transz wypłaconych do końca 2022 r.

Zakres inwestycji objętych finansowaniem obejmuje: izolację cieplną budynku, wymianę okien i drzwi zewnętrznych w częściach wspólnych, montaż oświetlenia energooszczędnego i systemów sterowania oświetleniem, remont i przebudowę instalacji grzewczych (w tym wymianę i podłączenie do źródła ciepła), przebudowę wentylacji i klimatyzacji, wyposażenie budynku w systemy zarządzania energią, montaż instalacji OZE (kolektorów słonecznych oraz paneli fotowoltaicznych), instalację systemów pomiarowych (wodomierzy i ciepłomierzy).

Wspólnoty mieszkaniowe ubiegające się o kredyt muszą przygotować audyt energetyczny, który będzie weryfikowany przez Getin Noble Bank. Kolejnym etapem jest podjęcie uchwał w sprawie planu gospodarczego uwzględniających zakres inwestycji oraz w sprawie zaciągnięcia kredytu. Przyjęte uchwały, wraz z wnioskiem kredytowym, należy złożyć w wybranych oddziałach Getin Noble Banku.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

GetinBank

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »