Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Gorset ortopedyczny w leczeniu skoliozy u dzieci

Skolioza jest najczęściej występującym skrzywieniem kręgosłupa. Odpowiednio szybkie postępowanie diagnostyczno-lecznicze pozwala zatrzymać proces pogłębiania się wady oraz uniknąć powikłań w przyszłości. Jak leczyć skoliozę?

Stosowanie gorsetu to jeden z nieinwazyjnych, bezpiecznych, a zarazem skutecznych sposobów walki ze schorzeniem. Czym jest gorset ortopedyczny, jak działa oraz kiedy go stosować – o tym w poniższym artykule.

Jak pokazują wyniki badań przesiewowych Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych „PoZdro!”, wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, wady postawy występują średnio u niemal 90% dzieci.* Tak wysoki odsetek może świadczyć przede wszystkim o zbyt małej aktywności ruchowej w ciągu dnia oraz unikaniu uczestnictwa w zajęciach wychowania fizycznego. Najmłodsi z reguły większość swojego czasu spędzają w pozycji siedzącej – w szkole, podczas odrabiania lekcji, w trakcie odpoczynku, oglądania telewizji lub korzystania z komputera. Dane są alarmujące, dlatego uświadamianie rodziców o skutkach nieleczonej skoliozy jest tak ważne. Tym bardziej, że jak sądzą niektórzy z nich – dziecko samo z niej nie wyrasta.

Skolioza - trójpłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa

Skolioza to wada postawy występująca najczęściej w okresie największego wzrostu – u dziewcząt w wieku 11-15, u chłopców 13-16. Choć potocznie schorzenie nazywane jest bocznym skrzywieniem kręgosłupa, to jednak dotyczy jego trzech płaszczyzn – czołowej, strzałkowej oraz poprzecznej. Pierwsza z nich to właśnie boczne skrzywienie kręgosłupa, druga polega na pogłębieniu lub spłyceniu kifoz i lordoz, natomiast trzecia – dotyczy rotacji kręgów. – tłumaczy specjalista wykonujący gorsety w firmie protetyczno-ortopedycznej Orto-Pes.

Skolioza ma najczęściej podłoże nieznane (tzw. skolioza idiopatyczna). Do jej powstania może (ale nie musi) przyczyniać się niewłaściwa postawa podczas stania, czy siedzenia. Podobnie jest ze złymi nawykami, takimi jak noszenie plecaka lub torby wyłącznie na jednym ramieniu. Za wystąpienie skrzywień kręgosłupa mogą być również odpowiedzialne poważniejsze problemy anatomiczne, jak: niewłaściwe ustawienie miednicy, niepoprawne funkcjonowanie stawów biodrowych, czy dysfunkcje szkieletu wynikające z zaburzeń rozwoju płodu. Często warunkują je również choroby o podłożu ortopedycznym i neurologicznym.

Jak leczyć skoliozę

Najważniejszą kwestią w zapobieganiu skoliozie jest profilaktyka i obserwacja dziecka. Ponadto zapewnienie właściwych warunków do pracy w domu oraz zachęcanie do aktywnego spędzania czasu wolnego. Należy jednak pamiętać, że wszystko powinno odbywać się w granicach rozsądku, a aktywność ruchowa musi być dostosowana do wieku, potrzeb i możliwości. 

Leczenie skoliozy nie zależy tylko od wieku, ale i fazy rozwoju, w której dziecko aktualnie się znajduje. Zawsze jednak w przypadku rozpoznania skrzywienia należy jak najszybciej rozpocząć leczenie. Do czasu zakończenia procesów kostnienia szkieletu u młodego człowieka, możliwe jest bowiem uzyskanie satysfakcjonującej korekcji. 

Gorset ortopedyczny – bezpieczna metoda leczenia skrzywienia kręgosłupa

Gorset korekcyjny to orteza tułowia, której zadaniem jest wspomaganie leczenia i korekcja skrzywień kręgosłupa oraz dużej rotacji kręgów u dzieci i młodzieży. Stosowanie go należy rozpocząć, kiedy kąt skrzywienia przekroczy 20 stopni lub, gdy przy mniejszych wartościach kątowych występuje progresja – co najmniej 5 stopni w ciągu roku. Użytkowanie gorsetu ortopedycznego zapobiega pogłębianiu się wady postawy, odciąża kręgosłup oraz zmniejsza niewłaściwe działanie sił grawitacji.

Gorset ortopedyczny typu Cheneau

Działanie gorsetu bazuje na zastosowaniu trójwymiarowej korekcji deformacji kręgosłupa opierającej się o trójpunktowy rozkład sił, które oddziałują na tułów. Korekcję wykonuje się przy pomocy stosowania pelot uciskowych (korekcyjnych) i obszarów odciążających we wspomnianych wcześniej trzech płaszczyznach – czołowej, poprzecznej oraz strzałkowej. Gorset korekcyjny umożliwia dwa rodzaje korekcji – czynną oraz bierną. Ta pierwsza przeciwdziała pogłębianiu się skrzywienia oraz wzmacnia prawidłową strukturę mięśniową. Druga natomiast: przesuwa boczne tkanki za pomocą pelot oraz zmniejsza patologiczne ustawienie kręgów.

Aby gorset działał efektywnie i spełniał założenia musi być noszony w odpowiedni sposób, zgodnie z zaleceniami lekarza kierującego, technika ortopedy oraz pod ścisłą kontrolą rodzica i fizjoterapeuty.

Powyższy tekst stanowi jedynie fragment obszerniejszego artykułu. Pełna wersja publikacji, zawierająca szczegółowe informacje na temat leczenia skoliozy z zastosowaniem gorsetu ortopedycznego znajduje się na blogu firmy protetyczno - ortopedycznej Orto-Pes- www.ortopes.pl.

*Badanie zostało prowadzone przez Fundację Medicover we Wrocławiu oraz trzech okolicznych gminach w latach 2015 – 2018.
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Orto-Pes
http://www.ortopes.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »