Moda » Odzież

Historia czapki z daszkiem

Czapka z daszkiem do dziś jest jedną z popularniejszych części garderoby i w swoich zbiorach posiada ją młodych osób. Jednak nie każdy wie, że historia czapek z daszkiem jest już całkiem długa,

Pierwsze takie czapki pojawiły się około 1820 roku. Do tego czasu, (czyli do początku XIX wieku) panowie nosili głównie cylindry. Miały one różne kolory, ale najczęściej były albo czarne, albo jasne, tzn. białe lub beżowo-kremowe. Dopiero potem pojawiły się kaszkiety, czyli okrągłe czapki z daszkiem. Początkowo kaszkiety nosili wyłącznie młodzi chłopcy, ale wkrótce pojawiły się one również w modzie męskiej. Panowie zaczęli nosić kaszkiety przede wszystkim do strojów sportowych oraz tzw. podróżnych.

 

 

Moda na tego typu nakrycia głowy trwała mniej więcej do  połowy XIX wieku. Wówczas zaczęły się rozpowszechniać tzw. czapki bejsbolówki. Początkowo miały one tekturowy, niewielki daszek. Wymyślono je na potrzeby sportowców, grających w popularny wówczas w Ameryce bejsbol. Daszek miał chronić oczy graczy przed oślepianiem przez promienie słońca. Jako pierwsi czapki, nazwane później bejsbolówkami, zaczęli nosić zawodnicy nowojorskiej drużyny amatorskiej The Brooklyn Excelsiors. Modna czapka w tzw. nowojorskim stylu, szybko zaczęła być coraz bardziej popularna. Tym bardziej, że na niej umieszczano logo, maskotkę, czy inny znak rozpoznawczy określonej drużyny. Nadawano czapkom stosowne kolory, zależnie od strojów zawodników.

 

Początkowo szyto czapki w rożnych rozmiarach, ale z czasem zaczęto stosować usztywnione plastikowe paski pozwalające na łatwą regulację wielkości. Coraz bardziej bejsbolówki zaczynały przypominać ich dzisiejsze wydanie i współczesne ich wzory. Współcześnie czapka zyskała znacznie większy, bardziej wydłużony daszek, znacznie  odporniejsze materiały i wzmacniające usztywnienia. Zaczęła stanowić jedną z części uniformów sportowców,  a nawet umundurowania różnych służb publicznych, wojskowych czy porządkowych.

 

Coraz więcej osób zaczęło nosić tego typu czapki ze względu na wygodę, chęć okazania sympatii do danej drużyny czy wreszcie dlatego, że są one modne.Modę na czapki z daszkami podsycali i nakręcali szczególnie muzycy. Do nich zaliczamy chociażby takie osoby jak: Justin Timberlake, Pharrell Williams czy Ashton Kutcher. Czapki z daszkiem stanowić zaczęły bardzo popularny gadżet promocyjny np. na imprezach, występach, wiecach. Dzisiaj nosząc odpowiednie nakrycie głowy – młodzież wyraża swoje poparcie czy solidaryzowanie się z określonymi prądami, poglądami, zwyczajami czy kulturą. Czapka to już nie tylko część stroju, ozdoba i ochrona głowy, czy też dodatek do kreacji – ale także pewien sposób wyrażania siebie i swoich przekonań. To także demonstrowanie poczucia pewnej wspólnoty z określonymi grupami.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Alicja Rewa

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »