Dom » Budownictwo

I po zimie! Czas na przegląd dachu.

Odświeżając teren wokół swojego domu, przyjrzyj się, jaka jest kondycja elewacji i dachu. Jeśli zauważysz usterki, zdecyduj, czy poradzisz sobie sam, czy potrzebujesz pomocy specjalisty?

Nie możesz doczekać się pierwszych ciepłych dni, by rozpocząć wiosenne porządki w domu i ogrodzie? Odświeżając teren wokół swojego domu, przyjrzyj się, jaka jest kondycja elewacji  i dachu. Jeśli zauważysz usterki, zdecyduj, czy poradzisz sobie sam, czy potrzebujesz pomocy specjalisty? Jakie elementy wymagają naprawy, a jakie wymiany? Pora na wiosenny przegląd dachu!

Po okresie obfitszych opadów i znaczących różnic temperatur, pewne elementy dachu mogły ulec uszkodzeniom – nie będąc dekarzem może być ci trudno ocenić, co stanowi drobną usterkę, a co bardziej poważny problem.  Jako zwykły użytkownik zwrócisz na pewno uwagę na estetykę – drobne ubytki, rdzę i pęknięcia. Nie ignoruj ich tylko dlatego, że „nie rzucają się w oczy”, bo z biegiem czasu mogą przerodzić się w awarię wymagającą pilnego (i kosztownego!) remontu. Przyjrzyjmy się, co może do tego doprowadzić.

Miejsca wrażliwe

Najbardziej wrażliwe na trudne warunki atmosferyczne i mijający czas są kosze dachowe (zejścia dwóch połaci dachu do jednego „korytka”), obróbki komina i ściany lukarn. Nieprecyzyjnie wykonane obróbki dekarskie oraz zastosowanie produktów gorszej jakości powodują utratę szczelności, np. przez wykruszanie materiału uszczelniającego, i prowadzą do drobnych przecieków, które w dłuższej perspektywie mogą mieć poważniejsze konsekwencje. – W swojej pracy stosuję taśmy o długowiecznych walorach, jak np. taśma Wakaflex, która ma gwarancję producenta na 20 lat! Swoim klientom rekomenduję stosowanie produktów z tej samej rodziny, co znacząco zwiększa szczelność pokrycia i wydłuża żywotność całego domu – dodaje Marcin Seklecki, Mistrz Systemów Dachowych Braas 2016, właściciel firmy „Usługi Blacharsko-Dekarskie Seklecki Marcin” z Gąbina.

Jeśli na naszym dachu zamontowaliśmy systemy solarne, świetliki czy inne elementy, które wymagają przejścia przez połać, warto również przyjrzeć się kondycji połączeń. Zalegający śnieg oraz lód czasem potrafi naruszyć szczelność prawidłowo ułożonych elementów dachu, jak np. kominków wentylacyjnych, odpowietrzników czy dachówek do przejść solarnych.

Z pewnością jedną z pierwszych czynności podczas porządków powinno być oczyszczenie rynien z zalegających liści, szyszek czy gałązek. Wykorzystując do oczyszczenia delikatny strumień wody od razu zrobimy test ich szczelności.

Jeśli nasze poddasze nie ma charakteru użytkowego (elementy konstrukcyjne dachu są odsłonięte), warto również przyjrzeć się z bliska ścianom i więźbie dachowej pod kątem zacieków i spękań.

Dokuczający tej zimy smog mógł również wpłynąć na estetykę dachówek, co może przeszkadzać niektórym właścicielom domów. – Oczyszczenie takiego dachu, choć na pierwszy rzut oka nie wydaje się czynnością zbyt skomplikowaną, wymaga pewnej wiedzy o budowie dachu i uwagi, by strumień wody skierowany na dach pod ciśnieniem nie spowodował uszkodzeń. Metodę czyszczenia najlepiej skonsultować z dekarzem – mówi Rafał Szczepański, SUPEREDKARZ ROKU 2016, właściciel firmy „Ciesielstwo-Dekarstwo Szczepański Rafał” z Łodzi. – Aby znacznie opóźnić podatność na zabrudzenia, warto – przy budowie domu czy wymianie pokrycia, pomyśleć o nowych technologiach, jak CISAR. Specjalna warstwa zwiększa odporność nie tylko na zabrudzenia, ale także na porastanie mchem.  Dach pokryty taką dachówką wygląda bardzo ładnie przez wiele lat – dodaje Szczepański, który w ubiegłym roku położył w Polsce najwięcej dachów w technologii Cisar.

Dach do wymiany

Jednym z powodów remontu dachu jest poważne uszkodzenie pokrycia. Takich wypadków można uniknąć, dokonując systematycznych przeglądów z udziałem specjalisty, oraz usuwając drobne usterki. Mogą one prowadzić do zawilgocenia i butwienia drewna, pojawienia się owadów niszczących drewno, które mają duży wpływ na kondycję dachu.

Jeśli kupiliśmy używany dom, który wymaga wymiany całego pokrycia, albo zmusiły nas do tego nasze wieloletnie zaniedbania, wówczas (zgodnie z wymogami prawa budowlanego) rzeczoznawca powinien ocenić stan techniczny więźby dachowej, czyli konstrukcji nośnej dachu. Wymieniając pokrycie należy naprawić elementy nośne dachu, które uległy uszkodzeniu lub zniszczeniu. Podczas prac nad pokryciem, najlepiej i najłatwiej mają właściciele domów pokrytych dachówką. Wynika to z tego, że można je w prosty sposób naprawić, podmieniając jedynie te uszkodzone, bez konieczności wymiany całości. Również w przypadku wymagającym naprawy warstwy wstępnego krycia, ponowne założenie dachówek jest stosunkowo niekłopotliwe. – Taki kompleksowy remont dachu to również okazja do ocieplania poddasza i zaadoptowania go na cele mieszkalne – przy czym podczas adaptacji poddasza należy pamiętać o uwzględnieniu ciężaru ocieplenia (wełna i okładzina z płyt karton gipsowych.) W takim wypadku zalecane są konsultacje z konstruktorem  – mówi uczetsnik programu SUPERDEKARZ, Dariusz Nowicki z firmy Kanobud z Opola.

Podsumowując, traktuj swój dom jak… własne auto – im bardziej dbasz, tym dłużej pojeździsz. Wpisz do kalendarza datę wiosennego i przedzimowego przeglądu dachu, a twój dom na pewno ci to wynagrodzi!Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

SUPERDEKARZ

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »