Firma » Praca

Idealne szkolenie BHP

Idealne szkolenie BHP
Zobacz więcej zdjęć »
Szkolenia dla pracowników są szczególnie wymagające. Wymagają dodatkowego przygotowania nie tylko sali, ale także prelegenta.

Organizowane przez pracodawcę szkolenia są obowiązkowe dla pracowników, co niestety często spotyka się z dezaprobatą z ich strony. Jak więc powinien przebiegać idealne szkolenie BHP tak by pracownicy byli zainteresowani i wynieśli z niego jak najwięcej?
 
Formy szkoleń BHP
 
Niekiedy, fakt testu sprawdzającego wiedzę BHP po odbytym szkoleniu nie jest wystraczający by dostatecznie skupić uwagę pracowników. Dlatego powstały rodzaje szkoleń z zakresu przestrzegania zasad BHP, które zostały dobrane tak, by zawierały najistotniejsze elementy i informacje potrzebne w danym momencie.
 
Rodzaje szkoleń 
 
Instruktaż wstępny ogólny
 
Szkolenie tego rodzaju powinien odbyć każdy nowy pracownik przychodzący do pracy w danym zakładzie. Do przeprowadzenia tego rodzaju szkolenia są potrzebne filmy instruktażowe, objaśnienie tablic informacyjnych oraz wszelaki środki dydaktyczne, które mogą przyczynić się do lepszego zapoznania się z tematem dotyczącym praw i obowiązków związanych z objętym stanowiskiem.
 
Instruktaż wstępny stanowiskowy
 
Szkolenie to powinno mieć formę instruktażu i być połączone z elementami instruktażu wstępnego ogólnego. Tego typu szkolenie przebiega bezpośrednio na stanowisku, na którym będzie zatrudniony szkolony pracownik. W trakcie instruktażu nie można pominąć następujących elementów:
 
  • rozmowy wstępnej szkoleniowca i pracownika dotyczącą ewentualnych zagrożeń wiążących się z nieprzestrzeganiem zasad BHP,
  • pokaz i wyjaśnienie przez szkoleniowca całego procesu pracy jaką będzie wykonywał pracownik,
  • próbne wykonanie przez pracownika całego procesu pracy pod nadzorem szkoleniowca,
  • sprawdzenie i ocena instruktora wykonywanej pracy przez pracownika.

Szkolenie okresowe dla pracowników
 
W zależności od rodzaju pracy, jaką wykonujemy szkolenie powinno być w formie:
  • instruktażu (w przypadku pracy na stanowisku robotniczym),
  • seminarium lub kursu (w przypadku pracowników na stanowiskach administracyjno-biurowych),
  • kurs, seminarium, samokształcenie kierowane (dla pracodawców i osób kierującymi pracownikami, pracowników inżynieryjno-technicznych).
 
Ten rodzaj szkoleń powinien odbywać się cyklicznie. Ma on na celu zaktualizowanie niektórych informacji dotyczących prawa pracy oraz przypomnienie i utrwalenie obowiązujących – poznanych na wcześniejszych szkoleniach. To właśnie cykliczne szkolenia i systematyczność powodują, że informacje przekazywane na szkoleniach są zapamiętywane przez pracowników. Warto również wzbogacić swoje prelekcje o dużą ilość przykładów a także o zestaw pytań kontrolnych, które dadzą pewność czy dane szkolenie było efektywne. 
 
Źródło: https://e-specjalistabhp.pl/artykuly/news,76,jakie-sa-formy-i-metody-szkolen-bhp.html


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

admin111

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »