Rozrywka i wypoczynek » Sport

II Igrzyska Europejskie w Mińsku Największe święto sportu w 2019 roku

Organizacja światowej klasy imprezy sportowej na Białorusi potwierdza potencjał kraju-gospodarza.

Druga edycja Europejskich Igrzysk odbędzie się w stolicy Białorusi, Mińsku, w dniach 21-30 czerwca 2019 r. W tym największym tegorocznym wydarzeniu sportowym na kontynencie weźmie udział ponad 4000 sportowców z 50 krajów, rywalizujących o 200 kompletów medalowych w 15 konkurencjach sportowych (spośród 23 dyscyplin), ale także o kwalifikację do Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 roku.

II Igrzyska Europejskie

Ideą Igrzysk Europejskich jest udowodnienie, że to w Europie bije serce światowego sportu. Pierwsza edycja Igrzysk rozgrywanych w Baku w Azerbejdżanie potwierdziła, że idea ruchu olimpijskiego nadal prężnie się rozwija. W czerwcu Białoruś przyjmie z otwartymi ramionami sportowców, kibiców i gości z całej Europy. Będą oni mogli obejrzeć zmagania najlepszych sportowców, ale też doświadczyć lokalnej kultury i gościnności. W tym roku sportowcy startujący w ośmiu z 23 dyscyplin będą mieli możliwość zdobycia przepustki olimpijskiej na Igrzyska w Tokio 2020.

Dla Białorusi, jako wciąż młodego kraju, Igrzyska Europejskie są przełomowym, historycznym wydarzeniem. W 2016 r. Białoruś została wybrana gospodarzem imprezy z uwagi na dobrze rozwiniętą infrastrukturę sportową, a także bogate doświadczenie w organizowaniu międzynarodowych imprez na najwyższym poziomie z zespołem najlepszych specjalistów.

Białoruś domem dla europejskich gości

Wedle szacunków Ministerstwa Sportu i Turystyki w trakcie Igrzysk Białoruś odwiedzi 30.000 turystów. Władze Mińska zainwestowały już w nowoczesny autobusowy transport elektryczny, aby ułatwić gościom poruszanie się w sposób szybki i ekologiczny. Na turystów i kibiców czeka 2000 pokoi w hotelach i hostelach. Warto wspomnieć o dodatkowym ułatwieniu dla podróżnych. Jak podaje białoruski Minister Sportu i Turystyki: Od 10 czerwca do 10 lipca 2019 r. turyści z ważnym biletem na Igrzyska mogą wjechać na Białoruś bez wizy. Łącznie, podczas Igrzysk Europejskich, na teren Białorusi będą mogli wjechać bez wizy obywatele z 74 krajów.

Legenda olimpijska, hasło i maskotka Igrzysk - wszystko ma swój cel

Logo tegorocznych Igrzysk Europejskich w Mińsku nie jest dziełem przypadku. Składa się na nie kwiat paproci (Pararats-Kvetka), który ma głębokie białoruskie i słowiańskie konotacje kulturowe. Logo przedstawia moment przemiany płomienia Igrzysk Europejskich w magiczny kwiat paproci. Legenda mówi, że kwiat ten otwiera się o północy w najdłuższą noc roku, w czasie letniego przesilenia. Właśnie wtedy, 21 czerwca 2019 roku, odbędzie się oficjalna ceremonia otwarcia Igrzysk Europejskich.

Hasło imprezy brzmi „Bright year, bright you” i odnosi się do międzynarodowego skrótu Republiki Białorusi - BY.

Maskotką II Europejskich Igrzysk w Mińsku jest Lesik, czyli po polsku Lisek. Wszyscy znają historię napisaną przez Antoine de Saint-Exupéry’ego o Małym Księciu i jego przyjaźni z lisem, który nauczył chłopca, czym jest prawdziwa przyjaźń. Otóż historia naszego Liska zaczyna się, gdy Mały Książę wraca do domu, opuszczając Ziemię i Liska. Znając już smak przyjaźni, Lisek zapragnął mieć nowych przyjaciół. Pewnego dnia usłyszał legendę o paproci - Paparats Kvetka - która mogłaby spełnić jego marzenie. Lesik wyruszył więc w długą podróż na Białoruś, aby znaleźć czarodziejski kwiat
i prawdziwą przyjaźń.

Więcej informacji na temat Igrzysk można znaleźć na stronie: https://minsk2019.by/en

 

Kontakt dla mediów:


Irmina Dzyr-Rainka  

PRIMUM Public Relations

Partner Media Consulta International

Tel.: + 48 22 690 67 49

Email: i.dzyr-rainka@primum.pl

 

Mateusz Krycki

PRIMUM Public Relations

Partner Media Consulta International
Tel.: + 48 696 403 363
Email:
m.krycki@primum.pl


 

O Komitecie Organizacyjnym II Igrzysk Europejskich Mińsk 2019  (MEGOC)

Komitet Organizacyjny II Igrzysk Europejskich 2019 w Mińsku został utworzony w styczniu 2017 r.,
a przewodniczy mu premier Republiki Białorusi Siergiej Rumas. Z ramienia MEGOC za organizację
II Igrzysk Europejskich odpowiada Dyrektor generalny George Katulin (Sekretarz generalny Komitetu Olimpijskiego Białorusi) wraz z czterema zastępcami: Anatolem Kotau, Siarheiem Shablyką, Arkadzim Maleyeu i Aliaksandrem Yatsko.

O Europejskich Komitetach Olimpijskich (EOC)

Europejskie Komitety Olimpijskie (EOC) to organy zrzeszające 50 krajowych komitetów olimpijskich
w Europie. Organizacja EOC jest zaangażowana w upowszechnianie wartości olimpijskich, a także
w promowanie sportu i zdrowego stylu życia w całej Europie.

EOC wspiera takie oddolne inicjatywy sportowe, jak Igrzyska Europejskie, Olimpijski Festiwal Młodzieży Europejskiej, czy Igrzyska Małych Państw Europy.

Misją EOC jest również wzmacnianie rozwoju sportów olimpijskich w Europie poprzez wspieranie działań 50 krajowych komitetów i ścisłą współpracę z federacjami europejskimi, agencjami rządowymi, sportowcami i komitetami organizacyjnymi. EOC działa na rzecz Europy jako miejsca tętniącego sportem, żyjącego sportowymi wydarzeniami i sukcesami.

Więcej informacji o EOC można znaleźć tutaj: http://www.eurolympic.org/

 

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

primum_pr

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »