Firma » Biznes

ILE CZASU ZAJMUJE ZAŁOŻENIE SPÓŁKI PRZEZ INTERNET?

W dobie powszechnego dostępu do Internetu coraz więcej spraw można załatwić w sieci. Oczywistym stało się robienie w ten sposób zakupów czy zamawianie jedzenia, ale coraz chętniej korzystamy też z możliwości przeprowadzania online działań natury urzędowej, nawet takich, jak założenie spółki.

W dobie powszechnego dostępu do Internetu coraz więcej spraw można załatwić w sieci. Oczywistym stało się robienie w ten sposób zakupów, opłacanie rachunków czy zamawianie jedzenia, ale coraz chętniej korzystamy też z możliwości przeprowadzania online działań natury urzędowej, nawet takich, jak założenie spółki. Podobno zakłada się ją łatwo, postanowiłam to sprawdzić i opisać jak ten proces wygląda - minuta po minucie.

Spróbowałam założyć spółkę w ramach eksperymentu. Trzeba jednak pamiętać, że rejestracja firmy rodzi określone konsekwencje natury prawnej, finansowej i biznesowej, stąd wskazane jest w pierwszej kolejności zasięgnąć informacji u doświadczonego prawnika. - Mimo wszystkich ułatwień, które niesie za sobą założenie spółki przez Internet, warto ten krok skonsultować z radcą prawnym. Doświadczony specjalista może nie tylko uchronić przed popełnieniem błędów i rozjaśnić wątpliwości pojawiające się w trakcie procesu rejestracji, ale przede wszystkim doradzić najlepsze rozwiązania dla planowanej działalności - mówi Piotr Pruś, radca prawny z ECOVIS Milczarek i Wspólnicy Kancelaria Prawna.

 

27.02.2018

23:20 Zaczęłam zakładać konto na EPUAP, nie przysporzyło mi to większych problemów

23:27 Skończyłam wpisywać dane, a także wybrałam jeden z licznych punktów, w których będę mogła mój profil potwierdzić. Będę miała na to 14 dni.

23:29 Przyszedł SMS z kodem autoryzacyjnym

23:32 Przyszedł mail aktywujący moje konto

 

1.03.2018

12:05 Przyszłam do jednego z punktów (na Polnej w Warszawie), w których można potwierdzić profil na EPUAP. Nie było żadnej kolejki

12:13 Potwierdziłam profil zaufany na EPUAP

 

2.03.2018

15:17 Podjęłam próby założenia specjalnego konta na stronie ems.gov.pl, jednak okazało się, że tu nie można go założyć (link był nieaktywny).

15:22 Rozpoczęłam poszukiwania miejsca, gdzie mogę założyć konto i zostałam przekierowana na stronę ekrs.ms.gov.pl

15:23 Rozpoczęłam rejestrację

15:24 Przyszedł mail weryfikujący

15:25 Mam konto i zaczynam wpisywać dane dotyczące nazwy spółki, jej formy prawnej (spółka z.o.o.) oraz krótko ją opisuję

15:27 Przechodzę do kolejnego punktu – kapitał zakładowy oraz liczba udziałów w spółce. Jaki jest najniższy wymagany kapitał? Nie posiadam takiej wiedzy, więc na potrzeby eksperymentu wpisuję „50 zł” i przechodzę dalej

15:30 Doszłam do trzech etapów, gdzie muszę określić udziały w spółce, jej organy oraz tworzenia kapitału. Opcji jest kilka, różnią się stopniem skomplikowania. Przyznam, że nie posiadam specjalistycznej prawniczej wiedzy, więc wybieram opcje najbardziej zrozumiałe, ale nie wiem czy są dla mnie najlepsze.

15:42 Przechodzę do etapu składania podpisów i wydaje mi się, że już kończę, ale dopiero teraz wyświetla się informacja „Najniższa kwota kapitału zakładowego to 5 tysięcy”, wcześniej takiej informacji nie było

15:45 Wracam do etapu, w którym uzupełniałam kapitał i muszę zwiększyć liczbę udziałów w spółce, tak żeby kapitał zakładowy wynosił właśnie 5 tysięcy, zamiast 50 zł.

15:52 Skończyłam uzupełniać dane i odetchnęłam z ulgą ????.

 

Oczywiście to nie jest koniec – zakładając spółkę trzeba jeszcze złożyć podpisy w profilu zaufanym EPUAP, wnieść opłaty oraz poczekać na rejestrację w wyniku której spółka otrzyma numer KRS, NIP i REGON.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

J_G_3

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »