Firma » Praca

Ile można wyciągnąć z korepetycji?

Ile można wyciągnąć z korepetycji?
Zobacz więcej zdjęć »
Średnie miesięczne zarobki polskiego korepetytora, który za lekcję bierze przeciętnie 32 zł, wynoszą 567 zł. Takie wnioski płyną z badania serwisu e-korepetycje.net przeprowadzonego w drugiej połowie sierpnia br.

Podczas studiów udawało mi się zarobić nawet do 400 zł miesięcznie. W najlepszym okresie uczyłam dwójkę uczniów podstawówki i dwie osoby po trzydziestce, po 1 lub 2 godziny tygodniowo – mówi Marta, absolwentka UWM. – Młodsi (8 i 11 lat) potrzebowali nadrobić zaległości w szkole, podczas gdy starszym osobom zależało na podniesieniu kwalifikacji zawodowych – dodaje.

Z ankiety wynika, że bardziej przedsiębiorczymi korepetytorami są mężczyźni, którzy potrafią w ciągu miesiąca zarobić 694 zł, podczas gdy kobiety – o 176 zł mniej. W większości przypadków, bo dla prawie 77% ankietowanych, korepetycje są więc działalnością dodatkową, a nie głównym źródłem utrzymania. Mimo to na prowadzenie prywatnych lekcji wg danych z e-korepetycje.net, tylko w ostatnim roku zdecydowało się ponad 32 tys. osób.

Najlepsi wypracowali drugą pensję

Nie brakuje jednak takich, którzy z udzielania prywatnych lekcji potrafią wypracować ponad 1 tys. zł. To korepetytorzy z przynajmniej 10-letnim doświadczeniem (średni miesięczny dochód z udzielania korepetycji: 1188 zł), osoby na co dzień zatrudnione w szkołach prywatnych (1129 zł) oraz nauczyciele akademiccy (1048 zł).

Rekordziści potrafili zarobić na nieformalnym dokształcaniu innych średnio 2,5 tys. zł miesięcznie, a w najlepszych miesiącach prawie o połowę więcej (3-4 tys. zł). Tak obrotnymi korepetytorami okazali się wykładowcy akademiccy oraz nauczyciele w szkołach prywatnych. Granicę 2 tys. zł średnich zarobków z udzielania korepetycji przekroczyli także najbardziej doświadczeni korepetytorzy z ponad 10-letnim stażem.

Najdrożej w metropoliach, najtaniej – na wsi

Jak kształtują się ceny? Przeciętny korepetytor inkasuje 32 zł za godzinną sesję. Najwyższe stawki obowiązują w metropoliach, tj. miastach powyżej 0,5 mln mieszkańców. Tam za 60 minut korepetycji nauczyciele biorą 36 zł. Najmniej żądają osoby udzielające prywatnych lekcji na wsiach i w średniej wielkości (50-200 tys. mieszkańców) miastach – po 29 zł.

Z absolutnie największym wydatkiem muszą liczyć się ci, którzy chcą nadrobić braki pod okiem najbardziej doświadczonego korepetytora z nawet ponad 10-letnim doświadczeniem lub wykładowcy akademickiego, ten drugi za lekcję życzy sobie nawet 44 zł. Najniższą stawkę spośród prywatnych nauczycieli pobierają najmłodsi korepetytorzy (21 zł), którzy sami się jeszcze uczą w szkole ponadgimnazjalnej. U studentów stawka za 1 godzinę zegarową wynosi już średnio 28 zł.

Badanie zostało przeprowadzone w drugiej połowie sierpnia br. na 4368 spośród 103 tys. użytkowników zarejestrowanych w serwisie e-korepetycje.net. Są to głównie osoby młode w wieku 18-24 lat, które same jeszcze się uczą (studiują), a ich staż w udzielaniu korepetycji waha się od roku do trzech lat.

 

 

E-korepetycje.net to jeden z największych serwisów z ogłoszeniami korepetytorów, uczniów oraz ofertami pracy dla nauczycieli, istniejący od 2006 r.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

infeo

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »