Kultura, sztuka » Kultura

Inspirująca Jesień Konesera. Mnóstwo wydarzeń artystycznych na warszawskiej Pradze

Inspirująca Jesień Konesera. Mnóstwo wydarzeń artystycznych na warszawskiej Pradze
Zobacz więcej zdjęć »
Wystawy, warsztaty, targi, spotkania z twórcami, pokazy filmowe i wiele innych. Wraz z nadejściem października w Centrum Praskim Koneser rozpocznie się Inspirująca Jesień Konesera. Wstęp na większość z zaplanowanych dla dzieci, dorosłych, a także całych rodzin i seniorów atrakcji jest bezpłatny.

Jesień coraz śmielej wkracza w krajobraz Warszawy. Żółciejące liście żegnają letnie temperatury, ale nie na stołecznej Pradze. Wypełnione wydarzeniami Lato Konesera przemienia się właśnie w pełną atrakcji Inspirującą Jesień Konesera. Najbliższe miesiące w Centrum Praskim Koneser będą przebiegać pod znakiem warsztatów rękodzieła, spotkań literackich, wystaw czy pokazów filmowych. A to wszystko w radosnej i kreatywnej atmosferze.

Inspirująca Jesień Konesera rozpocznie się z wysokiego C. Od wtorku (5 października) na placu Konesera będzie można podziwiać bezpłatną, plenerową wystawę poświęconą twórczości Henryka Jerzego Chmielewskiego w 55. rocznicę wydania pierwszej księgi komiksu „Tytus, Romek i A'Tomek. Tytus zostaje harcerzem". To hołd dla autora najdłuższej, polskiej serii komiksowej oraz szansa na poznanie jego bogatego dorobku artystycznego. Ekspozycji prac popularnego Papcia Chmiela towarzyszyć będzie wiele wydarzeń. Wśród nich pokazy filmowe dla dzieci czy warsztaty kreatywne „Rysuj z Tytusem" (17 i 23 października). Współorganizatorem wystawy, która będzie dostępna dla zwiedzających do 14 listopada, jest Muzeum Karykatury, a partnerem Wydawnictwo Prószyński i S-ka.

Kolejnym, magicznym elementem krajobrazu ogólnodostępnego placu Konesera będzie Zaczytana Wystawa. Już 8 października stanie na nim osiem niezwykłych ławek, stworzonych przez Rafała Olbińskiego, Adama Fatygę, Alicję Kocurek, Kingę Kulawiecką, Jolę Richter-Magnuszewską i Marka Sułka. Obiekty, których kształt inspirowany jest otwartą książką, poświęcone są między innymi wielkim dziełom i postaciom literatury: „Mistrzowi i Małgorzacie", „Akademii Pana Kleksa" czy Wisławie Szymborskiej. Każda z ławek wyposażona jest w kod QR, dzięki któremu możliwe będzie pobranie na urządzenie mobilne audiobooków, takich jak „W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza, „Czerwony Kapturek" Braci Grimm, „Księga Dżungli" Rudyarda Kiplinga i wiele, wiele innych. Partnerem tej nietuzinkowej ekspozycji, którą można będzie podziwiać aż do 18 listopada, jest Fundacja Zaczytani.org. A to nie koniec atrakcji przygotowanych we współpracy z tą organizacją. W Pasażu Konesera 21, 26 i 28 października oraz 2, 9 i 16 listopada zaplanowano Cykl Międzypokoleniowych Spotkań z Literaturą (godz. 18.00).

Rozbudź dziecięcą kreatywność w Koneserze

Październik w Centrum Praskim Koneser to również moc atrakcji dla dzieci i całych rodzin. W niedzielne przedpołudnia (godz. 11.00) czekają na nich Filmowe Poranki, czyli cykl filmów animowanych. 10 października w Pasażu Konesera wyświetlony zostanie obraz „Tytus, Romek i A'Tomek wśród złodziei marzeń", 17 października „Przygody Gapiszona", a 24 października „Pomysłowy Dobromir". Kreatywność najmłodsi (i nie tylko!) będą mogli rozwijać podczas weekendowych warsztatów. 9 i 16 października odbędą się warsztaty rysunkowe z Edwardem Lutczynem, a 8 października warsztaty dla dzieci z tworzenia krótkich form, które przeprowadzi Loesje. Organizacja przygotuje także zajęcia z kreatywnego pisania dla dorosłych (15 i 29 października). Po raz kolejny do Centrum Praskiego Koneser zawita też mistyczny Astroteatr (11, 18 i 25 października), czyli cykl warsztatów astrologiczno-aktorskich stworzonych przez aktorkę, Elżbietę Czerwińską-Sofulak. Nie lada gratką dla małych i dużych fanów sportu z pewnością będzie The NBA Exhibition. Wystawa prezentująca kulturę, historię i styl życia związany z najlepszą na świecie ligą koszykówki rozpocznie się 8 października.

Całość październikowych atrakcji w Centrum Praskim Koneser uzupełnią weekendowe targi: Festiwal Roślin (9-10 października), Brazilian Coffee Day (9 października), poświęcony rodzimym darom natury Targ Sandomierski (10 i 17 października) oraz Targi dla Zwierzaków (24 października). Oprócz tego, 22 października w Pasażu Konesera (godz. 16.00-21.00) odbędzie Noc Księgarń, czyli kiermasz książki dziecięcej i spotkania autorskie. Z kolei wieczory 7 i 21 października (godz. 19.00) warto zarezerwować na Jesień z muzyką poważną - koncerty muzyki klasycznej. To projekt Fundacji Godnie Żyć, dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Inspirującą Jesień Konesera dopełnią działania społeczne. Zaczytani.org i Świat Książki od 8 października do 18 listopada będą prowadzić zbiórkę książek dla Zaczytanych Bibliotek. Plac Konesera zostanie też areną „Gry o Cytaty", czyli interaktywnej gry miejskiej, której partnerem będzie Muzeum Literatury.   

Więcej informacji o wszystkich wydarzeniach Inspirującej Jesieni Konesera można znaleźć na: koneser.eu

***

Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce i serce odradzającej się warszawskiej Pragi. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki, przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej i zakupowej. Tu można znaleźć wiele restauracji i barów z kuchnią z całego świata: AZIA, Bombaj Masala, Ferment Praski, frankie's, ORZO, Koneser Grill, Syreni Śpiew, a także unikatowe sklepy i polskie marki, tworzone przez rodzimych producentów, takie jak Mydlarnia Cztery Szpaki, Świece Zapachowe Domkove.pl czy Minimal Line. Ogólnodostępny plac Konesera, stanowiący rdzeń inwestycji, to miejsce licznych wystaw, targów i różnego rodzaju wydarzeń oraz pokazów artystycznych. Centrum Praskie Koneser to jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Polski, w którym znajduje się Muzeum Polskiej Wódki i nietuzinkowe galerie: Art Sułek Space, Czajka Art Gallery, Dom ze Sztuką, ToTuart oraz Zwierzyniec. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

p.artymowski@cecpolska.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »