Gospodarka » Przemysł

Inteligentne sieci dystrybucyjne to miliardy euro oszczędności

Inteligentne sieci dystrybucyjne to miliardy euro oszczędności
Zobacz więcej zdjęć »
5 mld euro – takie straty przynosi europejskiej gospodarce nieprawidłowe działanie energetycznych sieci dystrybucyjnych. Rozwiązaniem tego problemu są zaawansowane narzędzia, pozwalające na monitoring i zarządzanie siecią w czasie rzeczywistym.

W niedalekiej przyszłości energetyczne sieci dystrybucyjne staną przed potężnym wyzwaniem – koniecznością zapewnienia odpowiedniego przepływu energii w sytuacjach zmiennego popytu i podaży. Będzie to rezultatem dwóch trendów, zmieniających dzisiejszą energetykę. Pierwszym z nich jest spodziewany wzrost wykorzystania źródeł odnawialnych (OZE). Drugim – coraz większe znaczenie tzw. energetyki prosumenckiej, w której konsumenci energii są zarazem, dzięki odnawialnym źródłom, jej rozproszonymi producentami.

 

Aby taki system energetyczny mógł funkcjonować efektywnie i bez zakłóceń, niezbędne są  inteligentne sieci dystrybucyjne. Już dziś znajdziemy je np. w Australii, Francji i we Włoszech. Udowadniają one tam swój potencjał do generowania imponujących oszczędności także w przypadku tradycyjnych modeli, z centralnym ośrodkiem produkującym energię.

 

Inteligentne, czyli jakie?

 

„Inteligencja” sieci zaczyna się od czujników, narzędzi monitorujących i kontrolujących przepływ energii. Dane zbierane przez czujniki poddawane są przez system szybkiej analizie, pozwalającej na wyciąganie wniosków i prognozowanie. Analiza taka umożliwi np. przewidywanie wysokiego obciążenia, mogącego skutkować awarią – i reagowanie z wyprzedzeniem.

 

Przykładem takiego wykorzystania technologii jest EcoStruxure - platforma stworzona przez Schneider Electric, której elementem jest system zaawansowanego zarządzania dystrybucją (ADMS -  Advanced Distribution Management System). Narzędzie to pozwala  na monitorowanie sytuacji w całej sieci w czasie rzeczywistym, umożliwia  ocenę jej bieżącego stanu i  błyskawiczne wychwytywanie problemów (np. przerw w dostawach energii). 

 

Wykorzystanie ADMS w pilotażowym projekcie realizowanym przez Enel w Mediolanie poskutkowało zmniejszeniem strat energii w dystrybucji o 4 proc. Dzięki wprowadzeniu tego systemu w 28 kolejnych włoskich miastach, Enel zaoszczędził 144 GWh w skali roku[1]. To tyle, ile w Polsce zużyto w okresie od stycznia do października 2019 r.

 

Pole do oszczędności, uzyskiwanych dzięki poprawie funkcjonowania sieci energetycznych, jest gigantyczne. Dziś straty wynikające z ich nieprawidłowego działania, szacuje się w samej tylko Unii Europejskiej na poziomie 2-10% (w zależności od kraju) przesyłanej energii. Przekłada się to na równowartość 5 mld euro strat dla całej unijnej gospodarki[2].

 

Przyszłość: energetyka rozproszona...

 

Monitorowanie sieci dystrybucyjnej  w czasie rzeczywistym będzie miało szczególne znaczenie

w kontekście rozwoju wspomnianej energetyki rozproszonej i prosumenckiej - w której odchodzimy od jednego dużego ośrodka wytwarzania energii na rzecz wielu drobnych producentów, o zróżnicowanych możliwościach jej produkcji.

Szacuje się, że za 20 lat, w 2040 r., dachowe panele słoneczne, montowane przez gospodarstwa domowe, będą odpowiadały za wytwarzanie:

 

    • 24 proc. energii w Australii,

    • 20 proc. w Brazylii,

    • 12 proc. w Japonii,

    • 15 proc. w Niemczech[3].

 

W takim systemie rozwiązania inteligentne zminimalizują straty i pozwolą na maksymalne wykorzystanie generowanej energii - nawet przy dynamicznie zmieniającej się strukturze produkcji i konsumpcji.                                                                                                                        

 

...oraz sztuczna inteligencja

 

AI (od ang artificial intelligence), w połączeniu z pokrewnymi rozwiązaniami, takimi jak uczenie maszynowe, będzie jednym z głównych narzędzi inteligentnych sieci dystrybucyjnych[4]. Specjalne modele predykcyjne umożliwią prognozowanie potencjalnych problemów w danej sieci i planowanie odpowiednich środków zaradczych.

 

Już teraz tę technologię wykorzystuje narzędzie EcoStruxure Asset Advisor. Ocenia ono w czasie rzeczywistym kluczowe dane i wykorzystuje zaawansowany model analityczny do wykrycia potencjalnych zagrożeń przed ich wystąpieniem. W ten sposób sztuczna inteligencja minimalizuje ryzyko nieplanowanych przestojów w pracy, strat operacyjnych i kosztownej konserwacji[5].

 

 

O Schneider Electric

W Schneider Electric wierzymy, że dostęp do energii i zasobów cyfrowych to podstawowe prawo każdego człowieka. Stwarzamy warunki do poprawy efektywności energetycznej dla każdego, w każdym miejscu i w każdej chwili. Nazywamy to Life Is On.

 

Oferujemy cyfrowe rozwiązania z zakresu zarządzania energią i automatyki, zapewniające wydajność i zrównoważony rozwój. Łączymy najlepsze na świecie technologie energetyczne, automatykę w czasie rzeczywistym, oprogramowanie i usługi w ramach zintegrowanych rozwiązań dla domów, budynków, centrów danych, infrastruktury i przemysłu.

 

Wykorzystujemy nieskończone możliwości, jakie zapewnia otwarta, globalna, innowacyjna społeczność z pasją podzielająca nasze wartości, takie jak Szczytny Cel, Otwartość i Zaangażowanie.

www.se.com/pl[1] M. Kośka, Produkcja energii elektrycznej w Polsce w październiku spadła o 4,72 proc. w stosunku do poprzedniego roku, Money.pl

[2] J.-Y. Bodin, R. Coccioni, L. Hossenlopp, M. Sacotte, Smart Distribution Utility Strategies that Maximize Grid Efficiency, Schneider Electric

[3] Digital Grid Unleashed, Schneider Electric Leadership Series

[4] D. Sali, Utility firms around the world warming up to Ottawa-based BluWave’s smart-grid solution, Ottawa Business Journal

[5] H. Majrzchak, Smart Grid w Polsce, EnergetykaRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

AZ_2018

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »