Firma » Finanse

Investor FIZ zarobił 143% w ciągu trzech lat

Investor FIZ zarobił 143% w ciągu trzech lat
Zobacz więcej zdjęć »
Inwestycje w fundusze inwestycyjne należą do średnio a nawet długoterminowych. W praktyce nie powinny trwać krócej niż trzy lata. Kiedy na giełdach panuje dekoniunktura w chwilach paniki zapomina o tym większość inwestorów.

Rzucając się do ucieczki tratują siebie wzajemnie i kiedy już opuszczą wąskie wrota funduszu nie wiele pozostaje w ich kieszeniach. Rynek wobec takich zachowań jest okrutny. A przecież większość zakładała, że ulokuje pieniądze na wiele lat: na spokojną emeryturę, wykształcenie dzieci, czy ich posag.

Porównywanie funduszy na polskim rynku jest trudne. Większość z nich jest stosunkowo młoda - powstawały niczym grzyby po deszczu w okresie ostatniej hossy giełdowej.

Aby ocena danego funduszu była miarodajna winna obejmować okres co najmniej trzech lat. Takich podmiotów jest na naszym rynku około 90, co stanowi ¼ ilości wszystkich funduszy.

Najlepszy wynik wśród funduszy inwestujących w instrumenty giełdowe za ostatnie 36 miesięcy (X.2005-X.2008) osiągnął Investor FIZ zarabiając 143%. Z tym wynikiem Investor FIZ nie tylko wyprzedził lecz zdystansował pozostałe fundusze. Osiągnął on również znakomitą stopę zwrotu +10,7% w październiku, kiedy na giełdach były silne przeceny akcji.

Investor FIZ lokuje środki w różne klasy aktywów na wielu rynkach finansowych, towarowych i walutowych całego świata. Fundusz inwestuje również na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie a także posiada akcje spółki niepublicznej. W portfelu Funduszu mogą znajdować się akcje, obligacje, jak również instrumenty pochodne służące celom inwestycyjnym oraz zabezpieczającym (hedging). Dzięki aktywnej polityce inwestycyjnej uczestnicy Funduszu partycypują w zyskach z najatrakcyjniejszych w danej chwili klas aktywów oraz rynków. Taki sposób inwestowania pozwala na korzystanie z efektu dywersyfikacji a zatem redukcji ryzyka finansowego. Dowodem na potwierdzenie tej tezy jest wynik Funduszu za trzy lata na tle benchmarków innych rodzajów funduszy i indeksu warszawskiej giełdy.

Investor FIZ oraz popularne benchmarki

Wyszczególnienie

Stopa zwrotu za 36 miesięcy

Investor FIZ

+143,0%

Fundusze akcji polskich uniwersalne (SAFU-AKP-UN)

-8,5%

Fundusze akcji MŚP (SAFU-AKP-MS)

+11,9%

Fundusze mieszane polskie uniwersalne (SAFU-MIP-UN)

-2,6%

Fundusze akcji zagranicznych (SAFU-AKZ-GL)

-30,8%

WIG

-17%

Źródło: Analizy On-Line i GPW


Jan Mazurek, Investors TFIRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Investors TFI
http://www.investors.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »