Test1

Test1 test1

test

test test

poprzedni następny

Społeczeństwo » Społeczeństwo

Inwestycja dla czystszego powietrza na finiszu

Inwestycja dla czystszego powietrza na finiszu
Zobacz więcej zdjęć »
Wczoraj w Elektrociepłowni Wrocław rozpoczęły się testy instalacji odsiarczania. To jeden z ostatnich etapów przed zakończeniem jednej z największych inwestycji w historii KOGENERACJI. Dzięki niej zakład kilkakrotnie zmniejszy emisje tlenków siarki azotu i pyłów.

Po niespełna dwóch latach intensywnych prac nowa instalacja odsiarczania jest gotowa do próbnego uruchomienia. Testy potrwają do jesieni. Do tego czasu inżynierowie będą czuwać nad prawidłowym przebiegiem wszystkich procesów związanych z oczyszczaniem spalin. Pod lupę wezmą m.in. sterowanie poszczególnymi urządzeniami, instalacje elektryczne, automatykę procesu i zabezpieczenia. Wszystko po to, by od 1 stycznia 2016 r. zakład spełniał nowe normy środowiskowe. 

 

–Od przyszłego roku Unia Europejska wprowadza nowe normy emisji tlenków siarki i tlenków azotu – mówi Wojciech Heydel, prezes Kogeneracji. – Dzięki budowie instalacji odsiarczania i odazotowania dostosujemy nasze urządzenia wytwórcze do nowych regulacji i będziemy mogli produkować ciepło sieciowe w sposób jeszcze bardziej ekologiczny.

 

Technologia wykorzystywana do odsiarczania spalin w EC Wrocław nazywana jest „mokrą wapienną”. To dlatego, że istotną rolę w procesie oczyszczania odgrywa tu woda. - To najbardziej popularne, sprawdzone i używane teraz na całym świecie instalacje – potwierdza dr hab. inż. Renata Krzyżyńska z Politechniki Wrocławskiej. - Metoda wapienna mokra, jaką wykorzystano we Wrocławiu, ma bardzo wysoką skuteczność ograniczania emisji tlenku siarki. Poza tym zatrzymuje szereg innych związków, praktycznie wszystko to, co jest rozpuszczalne w wodzie.

 

Choć najbardziej widoczną częścią instalacji odsiarczania dla mieszkańców jest nowy, 115-metrowy komin, to stosunkowo niewielki element całego kompleksu oczyszczania. Najważniejsze procesy zachodzą niżej, przede wszystkim w absorberze. - Właśnie w tym ogromnym zbiorniku spaliny trafiają „pod prysznic”, czyli są omywane wodą z rozpuszczonym węglanem wapna - tłumaczy Marek Salmonowicz, dyrektor techniczny w Kogeneracji.W efekcie, po uruchomieniu instalacji nad nowym kominem będzie widoczny biały obłok, czyli czysta para wodna.

 

Przyjazne dla środowiska są nie tylko efekty oczyszczania, ale też produkt uboczny. W przypadku tzw. metody mokrej wapiennej to gips. - Będzie składowany w specjalnym magazynie, a następnie sprzedawany zakładom, które wykorzystają go do produkcji m.in. materiałów budowlanych wyjaśnia Marek Salmonowicz. - Z kolei woda wykorzystana w procesie odsiarczania trafia do wybudowanej w ramach inwestycji oczyszczalni.

Wykonawcą instalacji odsiarczania jest konsorcjum Rafako - PBG. We wrocławskiej elektrociepłowni powstaje również instalacja odazotowania, budowana przez konsorcjum firm Fortum Power and Heat Oy i Instal Kraków. Obie inwestycje będą gotowe w IV kwartale br., a ich łączny koszt to 330 milionów złotych. Projekt jest realizowany przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Funduszy Norweskich. 

 

Inwestycje realizowane we Wrocławiu to część programu ukierunkowanego na dostosowanie do unijnych norm środowiskowych i podniesienie efektywności jednostek wytwórczych Grupy EDF w Polsce (Kraków, Wrocław, Gdańsk, Gdynia, Rybnik), o wartości ponad 3 mld złotych (800 mln euro).

 

KOGENERACJA S.A.

Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A. należy do Grupy EDF w Polsce. W sezonie grzewczym ogrzewa ok. 60% mieszkań stolicy Dolnego Śląska. Zgodnie z koncesją łączna moc cieplna KOGENERACJI wynosi 1083,5 MWt i gwarantuje bezpieczeństwo dostaw ciepła zarówno dziś, jak i w przyszłości. Moc elektryczna to 368,58 MWe.

 

Grupa EDF w Polsce

EDF, jeden z liderów na europejskim rynku energii, jest firmą zintegrowaną, obecną w obszarach wytwarzania, przesyłu, dystrybucji, obrotu oraz sprzedaży energii. W Polsce Grupa EDF posiada dziś 10% udziału w rynku energii elektrycznej, 15% w rynku ciepła sieciowego i zatrudnia około 3000 pracowników. Grupa EDF jest największym zagranicznym inwestorem w branży energetycznej. EDF jest największym producentem energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu, zaopatrując w ciepło Kraków, Gdańsk i Gdynię, Zieloną Górę, Wrocław i Siechnice oraz Toruń. EDF posiada systemową elektrownię węglową o mocy 1 775 MW w Rybniku.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kogeneracja S.A.
http://www.kogeneracja.com.pl/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »