Dom » Budownictwo

Jak chronić wnętrza przed nagrzaniem? Trendy w osłonach okiennych

Jak chronić wnętrza przed nagrzaniem? Trendy w osłonach okiennych
Zobacz więcej zdjęć »
Zima w tym roku nie odpuszcza i wszyscy z wytęsknieniem wypatrujemy promieni słonecznych. Znając jednak przewrotną ludzką naturę, już wkrótce zapewne stwierdzimy, że jest za gorąco, a słońce za mocno przygrzewa. Jak zatem przygotować swoje mieszkanie czy dom na gorące dni?

Rolety, żaluzje i plisy

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Rolety i żaluzje to najpopularniejsze rozwiązania osłon okiennych. Zachęcają szerokim wyborem faktur, wzorów i kolorów. Stanowią również ważny element dekoracyjny każdego pomieszczenia. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, od niskobudżetowych przeznaczonych do samodzielnego montażu, po bardziej zaawansowane konstrukcje, wymagające wsparcia profesjonalisty. Nieustająco popularnością cieszą się rolety rzymskie oraz tzw. plisy. Te ostatnie doskonale sprawdzają się w oknach znajdujących się na parterze budynków, ponieważ umożliwiają dwa kierunki zasłaniania okna – od góry i od dołu, zapewniając tym samym intymność, bez ograniczania dopływu światła dziennego.

 Rolety i żaluzje zewnętrzne

Niestety wszelkie zasłony znajdujące się w naszych wnętrzach ochronią nas jedyne przed natarczywymi promieniami słonecznymi, ale nie ograniczą nagrzewania się pomieszczeń. W skutecznym obniżeniu w ciepłe dni temperatury wewnątrz budynku pomoże oczywiście klimatyzacja. Jest to jednak dość kosztowne rozwiązanie i nie zawsze jest możliwość podłączenia jej bez konieczności przeprowadzenia większego remontu. Rozwiązaniem są rolety i żaluzje zewnętrzne, które odbijają i pochłaniają promienie słoneczne, zanim dotrą one do wnętrza. Przestrzeń znajdująca się pomiędzy szybą a roletą zewnętrzną stanowi bowiem dodatkową izolację i skutecznie ogranicza przenikanie ciepła. Rozwiązanie to może się jednak okazać kłopotliwe, kiedy pojawia się np. silny wiatr, ponieważ większość producentów ze względu na możliwość uszkodzenia konstrukcji żaluzji zewnętrznych sugeruje w takiej sytuacji ich złożenie. Uciążliwa może być również konieczność ich mycia i konserwacji, ponieważ na lamelkach lub płaszczyźnie rolet lubi osadzać się kurz i brud, a pod wpływem czynników atmosferycznych może również zmieniać się ich kolor.

 Rolety i żaluzje zintegrowane 

Ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią poświęcać czasu na sprzątanie, a cenią sobie komfort chłodnego pomieszczenia w ciepłe dni. W tym przypadku rolety lub żaluzje znajdują się pomiędzy szybami okna. Dzięki temu nie ma możliwości ich zakurzenia czy zabrudzenia, a umiejscowienie ich „wewnątrz” okna powoduje, że nie tylko zasłaniają nas przed promieniami słonecznymi, ale skutecznie ograniczają również przenikanie ciepła do wnętrza. Mogą mieć formę zarówno żaluzji poziomych, tzw. żaluzje weneckie, jak również plis czy rolet. Producenci tego typu rozwiązania, np. Pilkington IGP, gwarantują szeroki wybór kolorów, a także umożliwiają kilka sposobów sterowania – od ręcznego za pomocą sznurka, poprzez napęd elektryczny, do możliwości zintegrowania z systemem zarządzania domem inteligentnym.

 A może szyby…?

Jeśli dopiero jesteśmy na etapie budowy lub remontu budynku zakładającego również wymianę okien, warto zastanowić się nad wyborem szyb, które dzięki zastosowanej technologii ograniczą przenikanie promieni słonecznych do wnętrza, a także znacznie przyczynią się do zmniejszenia przenikalności ciepła w zimie. Gwarantują nam to przeciwsłoneczne szyby zespolone np. Pilkington Insulight™ Sun, które charakteryzuje dodatkowo izolacyjność cieplna. Takie szyby można z powodzeniem łączyć z żaluzjami międzyszybowymi, co daje nam większą kontrolę nad przepuszczalnością światła i energii słonecznej do wnętrza.

 

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Pilkington
http://www.pilkington.com/pl-PL/pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »