Moda » Odzież

Jak dbać o jeansy?

W drugiej dekadzie XXI wieku ciężko wyobrazić sobie czyjakolwiek szafę bez przynajmniej jednej pary jeansów. Ten rodzaj materiału już na stałe wpisał się w kulturę oraz modę państw zachodu ale także udało mu się przeniknąć choćby do Azji.

Jeansy swój sukces zawdzięczają przede wszystkim umiarkowanej cenie, trwałości i wytrzymałości. Ciekawostką jest to, że jeansy jako nieliczny rodzaj materiału reagują pozytywnie na upływ czasu. Zwrócić uwagę należy, iż przetarcia oraz dziury, które w przypadku innych materiałów są raczej niezbyt mile widziane, w tym przypadku nadają spodniom swoistego sznytu oraz kolorytu. Wrogiem jeansów jest jednak zbyt częste pranie oraz stosowanie detergentów. Jak więc o nie dbać?

Przede wszystkim prać jak najrzadziej. Jasne jest, iż dla każdego określenie „jak najrzadziej” oznacza co innego – reguła powinno być, iż jeansy nie są prane co tydzień, a najlepiej byłoby gdyby pomiędzy kolejnymi praniami upłynął miesiąc czy dwa.

Tego typu podejście to przede wszystkim dbanie o estetykę spodni – proszki oraz woda powodują, iż tracą one kolor, spada ich wytrzymałość, a także obniża się ogólny poziom odporności materiału na czynniki zewnętrzne. Oczywistością w tym momencie jest to, że czym rzadziej je pierzesz, tym dłużej będą w dobrej formie i posłużą Ci przez okazały czasu. Nie spiesz się więc z pierwszym praniem i tak długo, jak to możliwe, unikaj go.

Aby uniknąć prań jeansy należy odświeżyć. Najprościej jest to zrobić wywieszając je na kaloryferze lub na dworze. Ciepło oraz wiatr pozwolą na usunięcie zapachu papierosów i innych niepożądanych interakcji. Takie rozwiązania można oczywiście stosować tylko w przypadku gdy spodnie nie pachną brzydko przepoceniem lub gdy nie są brudne – wtedy nic nie zastąpi prania.

W takiej sytuacji spodnie należy odpowiednio przygotować do prania – przewrócić je na „lewą stronę” przed wrzuceniem do bębna pralki. Wysoka temperatura na pewno nie posłuży Twoim spodniom, tak samo jak i mocno żrące detergenty zawierające składniki wybielające, które w bardzo prosty sposób pozbawia Twoje spodnie koloru. Zauważ, iż najbardziej skłonne do farbowania są jeansy granatowe – zaleca się pranie ich w zimnej wodzie i całkowicie osobno.

Jeśli chcesz aby tkanina zachowała swój kolor warto do płukania dodać odrobinę octu co pozwoli jej utrzymać swoje barwy. Suszenie idealne to suszenie na dworze ale nie na słońcu, które spowoduje blaknięcie kolorów. W zimie lub przypadku baraku balkonu pomocna będzie suszarka.

Nie zapomnij również o tym, że skład spodni decyduje o ich zachowaniu wraz z użytkowaniem. Jeśli zawierają one stretch to naturalne będzie ich rozciągnięcie, a w przypadku braku – zmniejszenie rozmiaru. Pamiętanie o tym jest też dobrym obyczajem przy kupnie spodni – sprawdzaj więc skład na metce.

Odpowiednio zadbany jeans odpłaci Ci się świetnym wyglądem i bardzo duża trwałością. Biorąc pod uwagę jego cenę jest to bardzo dobry wybór jeśli chodzi o materiał na spodnie. Wytrzymałe, trwałe i przede wszystkim dobrze wyglądające na stałe zagościły już w szafach na całym globie.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Piszacyzbiurka

Komentarze (1)

  • avatar
    ~embak 2014-11-14 14:39:12

    Levisy są najmocniejsze i nie wymagają jakiejś specjalnej dbałości. Ja kupuję często na Be Jeans albo allegro, a teraz w ogóle promo jest do -30%. Chyba ogólnie w całej Polsce potaniały


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »