Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Jak dbać o kikut po amputacji kończyny dolnej

Jak dbać o kikut po amputacji kończyny dolnej
Zobacz więcej zdjęć »
Poprawa ogólnej kondycji fizycznej pacjenta, osiągnięcie prawidłowych zakresów ruchomości w stawach oraz wypracowanie kikuta o odpowiednim kształcie to główne cele postępowania po amputacji kończyny.

Należycie przygotowany kikut zapewnia bowiem efektywne wykorzystanie protezy, a więc skuteczny i bezpieczny powrót do samodzielności. Jak pielęgnować kikut po amputacji? Podpowiadamy!

Higiena kikuta

Pielęgnacja kikuta stanowi bardzo ważny element przygotowania kończyny do zaprotezowania. Regularne mycie  (minimum raz dziennie)  należy rozpocząć dopiero w momencie wygojenia rany, po uprzedniej konsultacji lekarskiej. Kikut powinno się myć ciepłą wodą z użyciem naturalnych środków, pamiętając o dokładnym wypłukaniu skóry oraz jej wysuszeniu bawełnianym ręcznikiem.Należy zaznaczyć, że kikuta nie wolno trzymać w wodzie zbyt długo, gdyż może ona zbytnio zmiękczyć skórę, czyniąc ją przy tym bardziej podatną na uszkodzenia. Otarciom zapobiega  stosowanie maści z witaminą A i E.

Kompresja kikuta

Bandażowanie wykonuje się w celu wstępnego uformowania kikuta pod zaopatrzenie ortopedyczne, zapobiega również zakrzepicy poprzez doprowadzenie do właściwego krążenia krwi i limfy, ochrony skóry, czy zmniejszenia wrażliwości kikuta.Czynność należy rozpocząć dopiero po pełnym wygojeniu rany pooperacyjnej wykorzystując specjalistyczny bandaż kompresyjny. Należy dążyć do uzyskania kształtu walca lub zwężającego się  ku dołowi stożka.  Odpowiedni kształt kikuta uzyskuje się nie tylko w wyniku bandażowania, ale i stosowania odpowiednich ćwiczeń i terapii ułożeniowej.

Hartowanie kikuta

Hartowanie kikuta to bardzo ważny element przygotowania kończyny do warunków panujących w leju protezowym. Regularne wykonywanie tej czynności zmniejsza bowiem wrażliwość skóry oraz tkanek kikuta na dotyk, ucisk, tarcie oraz innych czynników mechanicznych. Hartowanie to nic innego jak ugniatanie, dotykanie, oklepywanie kikuta, które pacjent powinien rozpocząć w momencie wygojenia rany pooperacyjnej.

Bandażowanie kikuta uda
 
  • Bandażowanie wykonuj po przekątnych.
  • Zachowaj pełny wyprost w stawie biodrowym (zapobiegnie to wystąpieniu przykurczu zgięciowego).
  • Postaraj się trzymać kończynę w osi (zapobiegnie to wystąpieniu przykurczu odwiedzeniowego).
  • Jeżeli w trakcie kompresji bandaż się zsuwa, rozpocznij bandażowanie od początku.
  • Kikut musi być zabandażowany od rana do wieczora (z przerwami na hartowanie oraz mobilizację blizny).
  • Bandażuj kikut aż do momentu pobrania miary na protezę, a także gdy przez dłuższy czas nie nosisz protezy.

Więcej na temat odpowiedniego postępowania z kikutem po amputacji, można dowiedzieć się czytając bloga wrocławskiej pracowni protetyczno-ortopedycznej Orto-Pes - www.ortopes.pl.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Orto-Pes
http://www.ortopes.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »