Technologie » AGD - RTV

Jak inteligentny dom dba o bezpieczeństwo?

Jak inteligentny dom dba o bezpieczeństwo?
Zobacz więcej zdjęć »
Poczucie bezpieczeństwa to jedna z fundamentalnych wartości w życiu każdego człowieka. Niestety, w wyniku działania włamywaczy, nasz spokój może zostać bardzo szybko zakłócony... Jest na to jednak sposób. Jaki? Sprzęt z kategorii Smart home, który wyeliminuje wszystkie zagrożenia!

Nowoczesne rozwiązania w systemach zabezpieczeń Smart Home

Poczucie bezpieczeństwa to jedna z fundamentalnych wartości w życiu każdego człowieka. Dążymy do tego, aby nasz dom był dla nas ostoją - miejscem bezpieczniejszym od wszystkich innych. To właśnie tu spędzamy większość naszego czasu, nabieramy energii na następny dzień i przechowujemy najcenniejsze dla nas rzeczy. Dom to dla większości z nas największa inwestycja życia, dlatego tak ważne jest dbanie o jego bezpieczeństwo. Niestety, w wyniku działania włamywaczy, nasz spokój może zostać bardzo szybko zakłócony.
Ze statystyk policji wynika, że w 2016 roku doszło do ponad 77000 włamań z kradzieżą, z czego wykryto tylko 34,5% ich sprawców. Co zrobić, aby poprawić nasze bezpieczeństwo i zapewnić szybką reakcję w przypadku pojawienia się intruza w naszym domu? Dane pokazują, że zwykły zamek do drzwi nie jest żadnym problemem dla odpowiednio przygotowanego włamywacza. Zasady działania przestępców polegają najczęściej na wcześniejszej obserwacji potencjalnych ofiar oraz wyborze dogodnej dla siebie pory, co sprawia, że w ponad 65% przypadków takie włamanie uchodzi im płazem. Policja jest bezradna, jeśli nie ma żadnych świadków zdarzenia, a sami przestępcy nie zostawią po sobie śladów. Jak w takim razie właściwie zabezpieczyć nasze mieszkanie? Pomóc w tym mogą nowoczesne rozwiązania, które zmieniają nasz dom w inteligentny system, błyskawicznie reagujący na każdą próbę włamania.

Jak inteligentny dom dba o bezpieczeństwo?

Wraz z rozwojem technologii pojawia się coraz więcej urządzeń "smart home", które za pomocą sieci, połączone są z centralnym interfejsem, np. aplikacją na smartfona. Tym samym, korzystając z nich, możemy otrzymać powiadomienie o kończącej się żywności produktów w lodówce lub potrzebie przewietrzenia mieszkania z powodu wysokiej wilgotności w jednym z pomieszczeń. W dodatku będziemy mogli odpowiednio przyciemnić inteligentną żarówkę, a nawet zaplanować, aby o wybranej godzinie zrobiła to sama, jednocześnie zmieniając swój kolor na nasz ulubiony. To oczywiście tylko próbka funkcjonalności "inteligentnego domu" - takich sprzętów pojawią się coraz więcej i oferują one jeszcze bardziej wysublimowane możliwości. Z pewnością ułatwiają one życie i pozwalają zaoszczędzić nasz cenny czas. Warto zaznaczyć, że nie zapomniano o kwestii bezpieczeństwa - na podobnych zasadach działają inteligentne systemy zabezpieczeń. Więcej o ich funkcjonowaniu opowiedział Tomasz Kowalewski, który jest ekspertem od systemów bezpieczeństwa w firmie EZVIZ:
Idea działania inteligentnych systemów zabezpieczeń polega najczęściej na połączeniu różnego rodzaju sensorów z centralnym hubem sterowanym za pomocą aplikacji oraz specjalnego pilota, który po wystąpieniu określonego zdarzenia natychmiast informuje właściciela, wysyłając powiadomienie na ekran jego smartfona. Tego typu zestawy mogą być z łatwością rozbudowywane o potrzebne komponenty. Przykładem może być HUB A1 firmy EZVIZ, który umożliwia podłączenie do 32 różnych sensorów, takich jak sensor otwarcia drzwi, szuflad czy okien, sensor zalania czy sensor ruchu. Umożliwia to objęcie systemem kluczowych miejsc w domu, które mogą zostać wykorzystane przez włamywacza do wtargnięcia do mieszkania.

Zainstalowanie inteligentnego systemu bezpieczeństwa znacząco zmniejsza ryzyko udanego włamania do naszego domu. Szereg czujników na bieżąco monitoruje sytuację w naszym mieszkaniu, błyskawicznie informując o podejrzanym ruchu czy otwarciu drzwi lub okien. Warto zwrócić uwagę, że nie musimy martwić się o niechciane uruchomienie alarmu w przypadku posiadania zwierząt domowych. Systemy, takie jak A1 od EZVIZ, umożliwiają zablokowanie ich wykrywania do określonej wagi. Dodatkowo dzięki integracji z monitoringiem, można bardzo szybko zweryfikować zasadność alarmu - dzieje się to za sprawą podglądu z kamer, który w czasie rzeczywistym jest przesyłany na naszego smartfona. Ponadto jednym z elementów, który może odstraszyć włamywaczy jest syrena alarmowa. System automatycznie uruchamia syrenę alarmową w momencie wystąpienia zdarzenia alarmowego. Wszystko to sprawia, że możemy błyskawicznie zareagować na obecność intruza i zapobiec jakimkolwiek szkodom.

Przyszłość, która jest dostępna już teraz

Systemy tego typu prawdopodobnie będą coraz częściej pojawiać się w naszych domach. Prostota ich obsługi oraz łatwość instalacji sprawiają, że są gotowe do użycia w bardzo krótkim czasie. Dzięki bezprzewodowemu połączeniu nie są konieczne kilkunastometrowe kable, a same czujniki mogą zostać dyskretnie umieszczone we wrażliwej lokalizacji. Niezależnie od miejsca naszego przebywania, za pomocą internetu dowiemy się o wszystkim, co dzieje się w naszym domu. To przyszłościowe rozwiązania, po które z łatwością można sięgnąć już dziś. Nowoczesna technologia pozwoli czuć się w naszym mieszkaniu bezpieczniej, niż kiedykolwiek wcześniej.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Grupa FLPR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »