Motoryzacja » Samochody

Jak jeździć we mgle?

Mgła powoduje różnego rodzaju zagrożenia na drodze. Niekiedy widoczność jest tak słaba, że prowadzimy niczym z zamkniętymi oczami. W jaki sposób przygotować się, oraz o czym pamiętać podczas tego typu warunków na drodze?

Na początku powinniśmy skontrolować sprawność oraz czystość wszystkich świateł – zwłaszcza tych przeciwmgielnych oraz odblaskowych. Kiedy wiemy, że działają bez zastrzeżeń, nie zapomnijmy o ich załączeniu – szczególnie tylnych świateł przeciwmgielnych i przednich – o ile nasz pojazd jest  w nie wyposażony. Sama jazda w tego typu warunkach atmosferycznych wymaga od nas wzmożonej  koncentracji oraz ostrożności. Widoczność podczas mgły jest naprawdę niewielka - możemy nie zauważyć np. znajdującego się na drodze rowerzysty czy też pieszych. Zalecane jest zatem zwracanie uwagi na to, co znajduje się nie tylko przed samochodem, ale i wokół niego.

„Warto w celu bezpieczeństwa, doposażyć swój samochód w przednie światła przeciwmgielne. Koszt takiej usługi wynosi w granicach od 600- 1400 zł.  - w zależności od  tego jak bardzo trzeba do nich przystosować nasz samochód np. czy trzeba poprowadzić dodatkową wiązkę prądu. Pamiętajmy jednak o tym, że nie możemy nadużywać świateł przeciwmgłowych. Przepisy jasno mówią, że korzystamy z nich wtedy, kiedy widoczność spada poniżej 50 m. Podobnie jest z używaniem przednich świateł przeciwmgłowych – używamy tylko przy słabej widoczności, aby nie razić samochodów nadjeżdżających z na przeciwka. Nie stosując się do przepisów, możemy otrzymać mandat wysokości od 100-200 zł.” -  mówi Michał Franek – Doradca Techniczny firmy Auto-Boss.


Jazda samochodem podczas mgły powinna być bardzo ostrożna, a prędkość odpowiednia do warunków. Nie lekceważmy pojawiających się we mgle cieni – zmniejszmy natychmiast prędkość a nawet przygotujmy do awaryjnego hamowania. Wszelkie trasy, które na co dzień znamy niczym własną kieszeń, podczas ograniczonej widoczności nie są tak proste do pokonania. Zwykłe skrzyżowanie mimo włączonych świateł może być przez nas niezauważone.

„Samo wyprzedzanie podczas gęstej mgły jest niebezpiecznym manewrem – dlatego raczej tego nie róbmy. Jednak, kiedy sytuacja nas do tego zmusi, postępujmy zgodnie z przepisami. Często kierowcy podczas jazdy w trudnych warunkach używają świateł drogowych. Jest to jeden z największych błędów – efekt jest odwrotny od zamierzonego.” – dodaje Michał Franek – Doradca Techniczny firmy Auto-Boss.

Warto zatem używać świateł przeciwmgielnych w warunkach o ograniczonej widoczności i pamiętać o wzmożonej ostrożności.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

fanhunter

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »