Firma » System prawny

Jak, kiedy i gdzie zarejestrować swój pobyt na terenie Polski?

Jak, kiedy i gdzie zarejestrować swój pobyt na terenie Polski?
Zobacz więcej zdjęć »
Obywatel Unii Europejskiej, przebywający na terenie Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 3 miesiące ma obowiązek zgłosić i zarejestrować swój pobyt.

Członkowie jego rodziny, którzy nie są obywatelami Unii Europejskiej są zobowiązani do wyrobienia karty pobytu członka rodziny, która potwierdza jego prawo do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i uprawnia wraz z ważnym dokumentem podróży do wielokrotnego przekraczania granicy bez wizy. Karta ta ważna jest 5 lat.

Do zarejestrowania swojego pobytu należy złożyć jedynie wniosek w urzędzie wojewódzkim, na terenie, gdzie przebywa obywatel.

Legalizacja pobytu dotyczy:

- obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej,

- Obywateli państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA),

- Obywateli Konfederacji Szwajcarskiej,

- Członków rodzin obywateli, o których mowa w powyższych punktach, którzy razem przebywają na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Obywatel Unii Europejskiej powinien dostarczyć wniosek, kserokopię ważnego dokumentu podróży lub innego dokumentu, który potwierdza jego tożsamość oraz obywatelstwo, dokumenty lub pisemne oświadczenia potwierdzające spełnianie warunków pobytu wyżej określonych. Dokumenty, które są sporządzone w języku obcym, dołączane do wniosków muszą być złożone wraz z ich tłumaczeniem na język polski, sporządzonym przez tłumacza przysięgłego. Wniosek i załączniki oraz wydane zaświadczenia o zarejestrowaniu pobytu obywatela UE nie podlegają opłacie skarbowej. Czytaj więcej na Kliknij tutajRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

redaktornia

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »