Motoryzacja » Transport

Jak łatwo dobrać opony do naszego samochodu?

Jeżeli nie za bardzo znamy techniczną stronę opon ciężko nam jest wybrać odpowiednie opony. Jakich opon należy poszukiwać do naszego auta, od czego zacząć nasze poszukiwania?

Te pytania zadaje wiele osób sprzedawcom opon jak i przyjaciołom, którzy znają się trochę bardziej na motoryzacji. Oto kilka zasad, które na pewno ułatwią zakup opon.

Pierwszą podstawową kwestią jest rozmiar opon. Musimy dowiedzieć się, jaki rozmiar ogumienia jest homologowany przez producenta opon danego modelu i wersji samochodu. Jeżeli mamy samochód fabrycznie nowy to wystarczy spisać, jaki rozmiar obecnie jest zamontowany. Często też producenci opon dopuszczają kilka możliwych rozmiarów do danego modelu i wersji samochodu. Jednak przy zmianie rozmiaru może się to wiązać z zakupem dodatkowych felg lub alufelg. Warto zwrócić uwagę nie tylko na wymiar opon, ale i indeks prędkości oraz nośności.
Przy nadawaniu homologacji danemu samochodowi pod uwagę brane są takie kwestie jak: waga samochodu, droga hamowania, prędkość z jaką auto może się maksymalnie poruszać czy dostępna przestrzeń w nadkolach.
Wobec tego warto dla bezpieczeństwa i uzyskiwania optymalnych osiągów zwrócić uwagę na ten aspekt.

Jeżeli już wspominaliśmy o montowaniu opon fabrycznych to trzeba podkreślić, że nie muszą być one zawsze najlepszym wyborem gwarantującym najlepsze bezpieczeństwo czy nie będą spełniać naszych oczekiwań np. w dziedzinie komfortu jazdy.
Część producentów opon współpracuje z koncernami samochodowymi i wykonuje opony dostosowane do danego modelu, dlatego warto też poszukać informacji na ten temat.

Czy mój styl jazdy ma znaczenie na wybór opon?

Oczywiście, że tak. Przy wyborze opon należy zastanowić się, po jakich drogach będziemy się poruszać i z jaką częstotliwością.
Jeżeli jeździmy głównie po mieście to bardzo ważnymi parametrami przy wyborze opon będzie droga hamowania, gdyż w mieście często musimy hamować czy to przed sygnalizacją świetlną czy przed przejściami dla pieszych. Do tego dobrze byłoby posiadać oponę trwałą – odporną na ścieranie.
Wybierając opony na dłuższe trasy i autostrady też oczywiście należy zwrócić uwagę na wytrzymałość i drogę hamowania, ale warto nie zapominać o komforcie jazdy, na który składa się m.in. hałas toczenia czy tłumienie nierówności.
Jeżeli posiadasz auto z napędem 4x4 np. typu SUV, także trzeba to uwzględnić w przy wyborze.

Opony letnie, zimowe – a może całoroczne?

Kolejną ważną kwestią jest odpowiedni rodzaj opon. O ile wiadomo, że mamy dwa rodzaje na sezon letni i zimowy, to jeszcze część kierowców decyduje się na montaż opon całorocznych. Jednak te ostatnie rozwiązanie suma summarum może się okazać niezbyt opłacalne m.in. ze względu na wyższe opory toczenia, co bezpośrednio przekłada się na spalanie paliwa czy nie będą dobre ze względu na drogę hamowania i przyczepność.

Wybór opon nie jest prostą decyzją i jak widać ogumienie ma duże znaczenie w kwestii bezpieczeństwa, komfortu jazdy czy wpływa na spalanie paliwa. Przy wyborze już konkretnego modelu opony pomóc nam mogą rezultaty testów czy not na europejskich etykietach na opony.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

rezulteo_opony

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »