Rozrywka i wypoczynek » Przyroda

Jak nauczyć psa, aby załatwiał się na dworze

Posiadanie szczeniaka niesie ze sobą wiele radości, ale wymaga również licznych obowiązków.

 Do najmniej przyjemnych należy zapewne częste wychodzenie z małym psem na dwór, aby nie załatwiał się w domu. Niestety, nawet przy regularnych spacerach, małe czworonogi zazwyczaj brudzą w mieszkaniu i należy po nich sprzątać, dlatego im szybciej rozpoczniemy “trening czystości”, tym łatwiej będzie nam utrzymać porządek w mieszkaniu i unikniemy niepotrzebnej złości na psa.


Dobry refleks to podstawa

Małe pieski załatwiają swoje potrzeby bardzo często, ale jest kilka momentów w ciągu dnia, kiedy spacer staje się koniecznością. Przede wszystkim musimy pamiętać, aby wyprowadzić psa tuż po przebudzeniu, po jedzeniu oraz po zabawie. Ważne, aby obserwować zachowanie szczeniaka i wychodzić natychmiast, gdy się nerwowo kręci lub przebiera łapkami. Dobrym sposobem zachowania czystości w domu jest rozłożenie specjalnych mat chłonnych w miejscach, gdzie pies załatwia się najczęściej. Pozwoli to uniknąć szkód spowodowanych zabrudzeniem nowego dywanu lub kanapy. Jeśli zdarzy się, że pies załatwia się w domu na macie lub gazecie, a nie chce robić tego na dworze, warto rozkładać podczas spaceru kawałek podłoża, do którego zwierzę się przyzwyczaiło i stopniowo zmniejszać jego rozmiar. Po pewnym czasie szczeniak powinien zacząć załatwiać się na dworze bez dodatkowej pomocy.
Poczytaj więcej na temat wychowania psa

Nie bij, tylko nagradzaj

Istnieje grupa właścicieli psów, którzy uważają, że najlepszym sposobem, aby nauczyć czworonoga załatwiania się na dworze, jest karcenie go za każdym razem, gdy załatwi się w domu. Należy pamiętać, że bicie psa, zwłaszcza gdy zauważymy nieczystości po pewnym czasie, mija się z celem, ponieważ pies uczy się poprzez bezpośrednie następstwa swoich zachowań. Małe zwierzę nie będzie wiedziało, za co spotkała go kara, zaszczepimy w nim jedynie strach i niepewność. O wiele lepszym i bardziej skutecznym sposobem jest nagradzanie pupila za każdym razem, gdy zrobi siku na dworze. Pochwała, głaskanie lub mała przekąska dadzą pieskowi jasny sygnał, czego od niego oczekujemy. Należy pamiętać, że psy do szóstego miesiąca życia załatwiają się często, ponieważ są jeszcze zbyt małe, aby kontrolować swoje potrzeby fizjologiczne. Półroczne czworonogi zazwyczaj wyrastają z uciążliwego nawyku i bez problemu  wytrzymują do kolejnego spaceru.

 

Autor:  Serwis o psachRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kasiamer

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »