Firma » Finanse

Jak nie przepłacać podczas płatności za granicą?

Coraz więcej Polaków preferuje używanie karty bankowej zamiast rozliczeń gotówkowych, zarówno w życiu codziennym, jak i podczas podróży do innych krajów.

Posiadanie karty płatniczej podczas zagranicznych wyjazdów pozwala bezpiecznie transportować pieniądze oraz kontrolować wydatki, a ponadto eliminuje potrzebę deklaracji i przewidywania wysokości wakacyjnych wydatków. W jaki sposób korzystać z karty, aby nie ponosić dodatkowych opłat i mieć pewność, że nasze pieniądze są bezpieczne?

Należy pamiętać, że rozliczenie bezgotówkowe może mieć podwójne konsekwencje, a mianowicie związane są z nim opłaty za przewalutowanie oraz za wypłaty w zagranicznych bankomatach. Chcąc uniknąć nieprzewidzianych wydatków i innych nieprzyjemnych sytuacji podczas rozliczeń za granicą, warto postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami.

"Rozważ założenie konta bankowego w walucie kraju, do którego podróżujesz. Obecnie rachunki walutowe można otworzyć w oddziale banku lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Przed otwarciem tego typu konta warto przeanalizować wszystkie zalety i wady, a także przejrzeć tabelę opłat i prowizji swojego banku." - sugeruje Hubert Gąsiński, doktor nauk ekonomicznych, ekspert i wykładowca w Wyższej Szkole Bankowej w Warszawie.

Większość użytkowników przedstawia transakcję jako zestaw prostych czynności: dokonanie płatności kartą przy kasie oznacza, że pieniądze zostały pobrane z konta. W rzeczywistości, jeśli sprzedawca wystawi wartość w walucie innej niż Twoja, system płatności zmieni ją na odpowiednią, co może spowodować konwersję waluty, czyli przewalutowanie. Poszczególne banki pobierają prowizję od przewalutowania, która może wynosić do 4% od kwoty w PLN. - kontynuuje dr Gąsiński.

Unikaj podwójnego przeliczania waluty. Aby to zrobić, upewnij się, że waluta odbiorcy pokrywa się z walutą używaną przez system płatności (MasterCard współpracuje z euro, Visa używa dolara amerykańskiego). Wtedy ten problem nie grozi.

Aby uniknąć dodatkowych kosztów, warto otworzyć konto bankowe z walutą kraju odwiedzającego. Należy pamiętać, że w innych krajach nie ma obecnie odpowiednika takiej metody płatności jak BLIK. A więc dwie proste zasady: jedziesz do Ameryki - weź kartę dolarową, do Europy - eurową.

Unikaj opłat za korzystanie z własnych pieniędzy za granicą. Prowizja banku jest pobierana za następujące czynności: wypłatę gotówki, konwersję waluty, korzystanie z pieniędzy kredytowych. Najlepiej wypłacać pieniądze w bankomatach swojego banku, a także w bankach partnerskich - wtedy prowizja będzie mniejsza. Przed otwieraniem konta bankowego można dowiedzieć się u doradcy, czy są przedstawicielstwa wybranego banku za granicą.

Najlepiej zapłacić przy kasie bezpośrednio kartą płatniczą. Przed podróżą lub dokonaniem płatności w sklepie internetowym sprawdź, czy na koncie jest wystarczająco dużo środków, żeby nie "wchodzić" w kredyt lub debet.

Nie używaj karty kredytowej w podejrzanych bankomatach, czyli takich, w których przedział na pieniądze wygląda nienaturalnie lub zawodnie, tj. np. brakuje możliwości wyboru języka, który będzie dla Ciebie zrozumiały, na klawiaturze (przyciskach) widoczne są nakładki lub dziwne, budzące wątpliwości ślady. Najlepiej wybierać bankomaty, które znajdują się w pomieszczeniach banków, ponieważ tam istnieje stały monitoring online.

Dobrze jest pamiętać o powyższych wskazówkach, pomogą one poczuć się pewniej podczas podróży. Warto kontrolować swoje finanse nawet, a może szczególnie, podczas wakacji.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie
http://www.wsb.pl/warszawa/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 9 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »