Rozrywka i wypoczynek » Przyroda

Jak obcinać pazury psu?

Pies idzie do swojego legowiska, a ty z każdym krokiem jego łap słyszysz dźwięk stukających o podłogę pazurów?

 To znak, że już najwyższy czas je obciąć. Zgromadź przysmaki dla psa, którymi nagrodzisz swojego pupila za cierpliwość - i do dzieła.


Małego psa możesz posadzić sobie na kolanach, z dużym trzeba będzie usiąść na podłodze. Przytulaj go i mów do niego uspokajającym głosem, tak by wiedział, że nic złego się nie dzieje. Chwyć mocno jedną łapkę pupila. Jeśli boi się i cofa, głaskaj go po niej delikatnie i spróbuj złapać ponownie. Działaj powoli i spokojnie - nerwowa atmosfera może udzielić się psu.

Teraz możesz zacząć obcinanie pazurów. Najpierw naciśnij palec, a pazur całkowicie się wysunie i zdecydujesz, jak dużo trzeba obciąć. Kieruj się od dołu do góry, nigdy nie tnij odwrotnie. Obcinacz trzymaj tak, by wewnętrzną stroną dłoni dotykać poduszeczek na łapie.

Pamiętajmy również o dodatkowych pazurach, znajdujących się na tylnych łapach. Gdy stają się za duże, zaczynają wbijać się w ciało psa i powodować ból.

Na początek poprzestań na malutkim fragmencie, aby nie trafić na nerw. Jego naruszenie jest dla psa bolesne. Zbadaj dokładnie, gdzie przebiegają tkanki nerwowe i obcinaj pazury z dala od nich. Łatwo to dostrzec u psów, które mają jasne paznokcie, gdyż linia jest doskonale widoczna. Jeśli twój pupil ma ciemne pazury, obserwuj uważnie środek tego, który przycinasz. Coraz ciemniejszy kolor ostrzega o zbliżaniu się do nerwu.

Nieprzyzwyczajone do obcinania pazurów psy mogą się wyrywać i protestować. Wtedy łatwo o zranienie pupila.

Może się zdarzyć, że niechcący skaleczysz psa i pazur zacznie krwawić. Wtedy delikatnie przytrzymaj pupila i uciśnij końcówkę paznokcia, a następnie posyp ją talkiem. Dzięki temu zatamujesz krwawienie. Jeśli jednak nie ustępuje ono po 10 minutach, psa trzeba zabrać do weterynarza. Niestety, po takim wydarzeniu twój pies może już zawsze uciekać na widok obcinaczki do pazurów.


Obawiasz się obcinać pazurów pupilowi? A może to jego uraz nie pozwala ci przeprowadzić zabiegu? W takim przypadku, zamiast obcinania, postaw na piłowanie.

Za pomocą diamentowego pilnika delikatnie spiłuj koniuszek paznokcia. Trwa to nieco dłużej, ale mamy pewność, że oszczędzamy psu bólu.

Polecamy również: Wszystko o psach - blog dla miłośników czworonogówRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kasiamer

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »