Technologie » Komputery

Jak obniżyć koszty wydruku?

Drukarka to bez wątpienia jedno z najważniejszych urządzeń w każdym biurze, niezależnie od jego wielkości czy też branży, którą się zajmuje...

Drukarka to bez wątpienia jedno z najważniejszych urządzeń w każdym biurze, niezależnie od jego wielkości czy też branży, którą się zajmuje. Tak naprawdę, każdego dnia musimy drukować mnóstwo dokumentów, dzięki którym firma jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Oczywiście wiąże się to z koniecznością ponoszenia często niemałych kosztów eksploatacji takiego sprzętu oraz samego wydruku. Warto w związku z tym, zastanowić się czy możemy zrobić coś, co pomoże nam choć trochę zaoszczędzić.

 

Kupuj z głową!

 

O kosztach wydruku powinniśmy pomyśleć już na etapie wybierania drukarki do naszego biura. Bardzo często, chcąc zaoszczędzić, porównujemy różne urządzenia pod względem ich ceny. Oczywiście, jest to jak najbardziej zrozumiałe, jednak musimy pamiętać, że czasem najtańszy sprzęt, może w rezultacie najwięcej nas kosztować.

 

Chodzi tutaj oczywiście o koszty eksploatacji konkretnej drukarki. Zanim dokonamy zakupu, powinniśmy przynajmniej sprawdzić ile kosztują tonery oraz tusze do drukarek danego typu. Może się bowiem okazać, że ich częsta wymiana będzie dla nas bardzo kosztowną inwestycją.

 

Pamiętajmy też, że naprawa drukarek, również może wiązać się z dość dużymi wydatkami, dlatego warto poczytać o tym, czy konkretny model jest awaryjny, albo ile może kosztować ewentualna naprawa takiego sprzętu. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, zawsze możemy też skorzystać z pomocy specjalistów w tej dziedzinie. Wystarczy znaleźć dobry serwis drukarek, lub też skontaktować się z nim przez Internet. Godną polecenia stroną jest chociażby mar-ton.pl, zwłaszcza jeśli Kraków to miasto, w którym mieści się wasze biuro. Firma ta od lat działa w tej branży, dzięki czemu drukarki nie mają żadnych tajemnic przed jej pracownikami.

 

Korzystaj z trybu Eco

 

Bardzo wiele osób, nawet tych, które z drukarek korzystają praktycznie cały czas, nie zdaje sobie sprawy z tego, iż mogą one działać w różnych trybach. Niemalże każdy producent, daje nam możliwość wybrania trybu oszczędzania, który doskonale sprawdza się w większości przypadków. Uruchomić można go zazwyczaj z poziomu systemu operacyjnego poprzez sterowniki urządzenia, ale również przy użyciu panelu konfiguracyjnego konkretnej drukarki.

 

W trybie Eco, czy też ekonomicznym, w niewielkim stopniu spada jakość wydruku, na rzecz oszczędności tuszu czy tonera. Nie jest to jednak na tyle duża zmiana, aby wpływa ona chociażby na czytelność drukowanych dokumentów. Tryb oszczędzania nie jest odpowiednim rozwiązaniem jedynie w tych sytuacjach, gdy wydruk wymaga najwyższej jakości, na przykład kiedy przedstawiamy projekt klientowi.

 

Oprócz mniejszego zużycia atramentu i tonera, tryb ekonomiczny, zwykle pozwala też na zaoszczędzenie energii elektrycznej, pobieranej przez urządzenie. Najczęściej, nieużywana drukarka znacznie szybciej przechodzi w stan uśpienia.

 

Drukuj kilka stron na jednej kartce papieru

 

Rozwiązanie, wydawać by się mogło, banalnie proste, ale dla wielu osób nieoczywiste. Jeśli musimy wydrukować jakiś dokument dla własnych potrzeb i nie zależy nam zachowaniu jego oryginalnego formatowania, warto wydrukować kilka jego stron na jednej kartce. Dzięki temu, oszczędzamy nie tylko sam papier, ale również tusz oraz toner.

 

Co więcej, dobrze jest także zadrukowywać obydwie strony kartek. Nowoczesne drukarki posiadają funkcję obustronnego drukowania. Ale nawet jeżeli nasze urządzenie jest go pozbawione, nadal możemy zrobić to ręcznie. Wymaga to od nas włożenia nieco więcej pracy i czasu w cały proces, ale w ostatecznym rozrachunku, jest to opłacalne.

 

Kontroluj wydruki w firmie

 

Kiedy z drukarki korzystamy samodzielnie, na przykład w domu, łatwo jest kontrolować to ile i w jaki sposób drukujemy. Potrzebna jest jedynie samodyscyplina, którą tak naprawdę każdy może sobie wypracować. W momencie jednak, gdy drukarka jest sprzętem używanym przez większą liczbę osób, nawet w małym biurze, wyegzekwowanie ekonomicznego korzystania z niej, może być znacznie trudniejsze.

 

Z pewnością, każdy z nas zna historie dotyczące tego, jak pracownicy używają drukarek firmowych do swoich prywatnych celów. Nie jest to nic nowego, ale jeśli chcemy obniżyć koszty eksploatacji takiego urządzenia, musimy zapanować nad tym procederem. Jak to zrobić?

 

W rozwiązaniu tego problemu pomaga podłączenie drukarki do sieci. Wówczas możemy nie tylko przydzielać uprawnienia do wydruku poszczególnym osobom, ale także na bieżąco monitorować to kto i ile drukuje, oraz czy są to wydruki związane z działalnością samej firmy.

 

Nowoczesne drukarki, bardziej zaawansowane technologicznie, są również wyposażone w specjalne moduły, które pozwalają skorzystać z urządzenia jedynie po wpisaniu kodu PIN lub użyciu karty zbliżeniowej. Wówczas ryzyko, że nasz sprzęt będzie używany przez niewłaściwe osoby, lub też w niewłaściwy sposób, staje się znacznie mniejsze.

 

Oczywiście, trzeba pamiętać, że specyfika każdej firmy albo biura jest nieco inna. W związku z tym, nie wszędzie sprawdzą się wszystkie z wyżej wymienionych rad. Jeśli jednak tylko mamy taką możliwość, warto wprowadzić pewne zmiany, które pozwolą nam na skuteczne i znaczące obniżenie kosztów wydruku.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Fanfar7272

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »