Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Jak odnaleźć się w gąszczu zaleceń dietetycznych i zmiennych trendów żywieniowych?

Jak odnaleźć się w gąszczu zaleceń dietetycznych i zmiennych trendów żywieniowych?
Zobacz więcej zdjęć »
Przepis jest prosty – skoncentrujmy się na owocach, warzywach i sokach, które powinny stanowić podstawę każdej diety, bez względu na panującą aktualnie modę.

Sposobów na zachowanie dobrego samopoczucia, witalności oraz szczupłej sylwetki jest wiele. Co sezon pojawiają się nowe pomysły i diety-cud, poparte mniej lub bardziej przełomowymi badaniami. W 2016 roku karierę mają zrobić rośliny strączkowe, starożytne ziarna i dieta nordycka. W ubiegłym roku modna była dieta paleo, a jeszcze wcześniej Dukana. Niesłabnącą popularnością cieszy się dieta bezglutenowa, śródziemnomorska oraz niskotłuszczowa. Ilość „modnych" w danym sezonie diet i trendów żywieniowych przyprawia o zawrót głowy. Ponadto każda nowa dieta kładzie nacisk na inne produkty, których należy spożywać więcej lub które należy całkowicie wykreślić z jadłospisu.

Nie dajmy się zwariować!

Prawidłowa dieta jest jednym z najważniejszych czynników warunkujących dobre samopoczucie. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy bez refleksji podążać za wszystkimi nowymi trendami, zmieniając co chwilę nasze nawyki żywieniowe i eksperymentując z różnymi modnymi produktami. Poza tym, popularna w danej chwili dieta nie musi być dopasowana do naszych faktycznych potrzeb żywieniowych. Niestety, ogromna ilość dostępnych w mediach informacji oraz zmienne zalecenia - w zależności od rodzaju diety - coraz częściej powodują dezinformację i trudności w podejmowaniu racjonalnych decyzji żywieniowych.

Na co zatem powinniśmy postawić, skoro tak wiele diet jest jedynie chwilową modą a trendy żywieniowe zmieniają się co sezon? Okazuje się, że prawidłowa dieta może być prosta i skuteczna. Przede wszystkim należy skupić się na prawidłowych nawykach żywieniowych oraz diecie bogatej w warzywa, owoce i soki, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu i powinny stanowić podstawę naszego codziennego jadłospisu. Czasem najlepszym rozwiązaniem jest to najprostsze.

- Wiedza o żywieniu człowieka rozwija się niezwykle dynamicznie. Nie musimy jednak posiadać doktoratu z dietetyki, aby prawidłowo się odżywiać. Planowanie zakupów, jedzenie powoli, gotowanie potraw w domu, różnorodna i urozmaicona dieta, jedzenie do każdego posiłku warzyw i owoców czy wypijanie szklanki soku w ciągu dnia to przykłady prostych rad, które łatwo wprowadzić w życie i które mają potwierdzony pozytywny wpływ na nasze samopoczucie - mówi Zuzanna Antecka, specjalistka ds. żywienia.

Jedzmy warzywa i owoce w każdej postaci

Warzywa i owoce powinny być nieodłącznym elementem każdej prawidłowej i dobrze zbilansowanej diety. Zgodnie z ostatnimi zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia można je jeść praktycznie bezkarnie - im więcej, tym lepiej dla naszego samopoczucia. Powinniśmy spożywać minimum 400g warzyw i owoców dziennie w co najmniej 5 porcjach. Konstruowanie swojego codziennego menu w oparciu o warzywa i owoce zapewni nam odpowiednią dawkę witamin, antyoksydantów, składników mineralnych i wartości odżywczych. Dieta bogata w warzywa i owoce nie musi być przy tym uciążliwa i czasochłonna - warzywa można spożywać w każdej możliwej postaci, nie tylko na surowo, ale również w innych formach np. soku czy musu. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w sezonie zimowym, kiedy świeże i pełnowartościowe owoce oraz warzywa są znacznie trudniej dostępne.

Pamiętajmy o sokach i musach

Doskonałym sposobem na uzupełnienie diety w warzywa oraz owoce są soki i musy, które mogą stanowić dodatek do pożywnego posiłku lub samodzielną przekąskę w ciągu dnia. Soki i musy są ważnym elementem prawidłowej, zbilansowanej diety i dostarczają - praktycznie tak samo jak warzywa czy owoce, z których zostały wykonane - cennych witamin, minerałów i wartości odżywczych. Sięgając po soki i musy możemy cieszyć się smakiem naszych ulubionych owoców i warzyw praktycznie przez cały rok.

- 100% soki i musy to produkty w pełni naturalne. Zgodnie z prawem nie wolno do nich dodawać żadnych dodatków: aromatów, barwników, konserwantów i cukrów. Z powodzeniem szklanka 100% soku lub saszetka musu może zastąpić nam jedną z 5 zalecanych porcji warzyw i owoców dziennie. Dzięki temu nasza dieta będzie bardziej różnorodna, a nasze ciało będzie funkcjonować co raz lepiej - potwierdza  dietetyk, Zuzanna Antecka.

Dieta bogata w warzywa i owoce, świadome i regularne spożywanie posiłków, picie zalecanej szklanki soku każdego dnia, a także zastępowanie mięsa roślinnymi substytutami to proste i skuteczne sposoby na zachowanie dobrego samopoczucia i energii na cały dzień! Pamiętajmy jednak o tym, że tylko trwała zmiana nawyków żywieniowych i nieuleganie chwilowym modom pozwoli nam cieszyć się lepszym samopoczuciem nadługo.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Mat_prasowe

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »