Dom » Budownictwo

Jak ogrzać basen?

Basen jest miejscem rekreacyjnym, w którym woda powinna być podgrzewana dla komfortowego korzystania. Ponadto jako wielki odbiornik ciepła powinien mieć odpowiednio dobrany system grzewczy.

Baseny dzieli się, ze względu na ich przeznaczenie, na trzy kategorie w zależności od różnych wymagań przy projektowaniu instalacji solarnej:
- odkryte bez ogrzewania konwencjonalnego (baseny w domach jednorodzinnych)
- odkryte, w których temperatura wody utrzymywana jest an odpowiednim poziomie (odkryte baseny publiczne, częściowo również baseny znajdujące się na zewnątrz domów jednorodzinnych)
- kryte, które są użytkowane przez cały rok i temperatura utrzymywana jest na określonym poziomie (kryte baseny publiczne i baseny w domach jednorodzinnych)

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

W przypadku basenów sezonowych, możliwość doboru źródła ciepła jest mniejszy niż w przypadku zbiornika całorocznego. W lecie najczęściej korzysta się z  basenów montowanych na zewnątrz budynków, dlatego najprostszym i najtańszym w eksploatacji źródłem ciepła są kolektory słoneczne, które wykorzystując energię ze słońca nagrzewają wodę  za pomocą wymiennika basenowego. W okresie zimowym instalacja jest wyłączana lub przełączana na nagrzewanie ciepłej wody użytkowej, często działa również jako wspomaganie ogrzewania.

W przypadku basenów całorocznych najczęściej łączy się dwa źródła ciepła: solary na okres letni oraz kocioł grzewczy lub pompę ciepła na okres zimowy. Najefektowniejszym źródłem uzupełniającym, pracującym w okresie zimowym, jest kocioł gazowy, który dzięki zaawansowanej automatyce potrafi płynnie sterować temperaturą w obiegu basenowym i szybko (dzięki wysokiej temperaturze) nagrzać wodę basenową. Dzięki możliwości sterowania czasowego daje również możliwość dostosowania do potrzeb użytkownika - tłumaczy Adam Jałowiecki, specjalista z firmy MABAPA.

Istnieją również niekonwencjonalne , warsztatowe rozwiązania do nagrzewania wody w basenie wykorzystujące inne źródła energii, których nie polecam. Najskuteczniejsze, najbardziej sprawdzone pozostają rozwiązania z kolektorami słonecznymi.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Mabapa

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »